رییس کل دادگستری استان یزد گفت: از ابتدای سال جاری در حوزه اراضی منابع طبیعی و ملی ۵۸ هکتار در استان یزد خلع ید شده است.

غلامعلی دهشیری در گفت‌و‌گو با میزان، با اشاره به رفع تصرف بیش از ۵۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی در یزد بیان کرد: مبلغ برآورد شده میزان خلع ید از اراضی منابع طبیعی ۴ میلیارد و ۸۹۹ میلیون و ۵۸۷ هزار ریال بوده که از متصرفین رفع تصرف شده است.

رییس کل دادگستری استان یزد با تأکید بر برخورد قاطع قضایی با متصرفان اراضی ملی اظهار داشت: متخلفان برابر موازین قانونی تحت تعقیب قرار می‌گیرند و با قلع و قمع ساخت و ساز‌های غیرمجاز، اراضی ملی که متعلق به عموم است از دستبرد متجاوزان و فرصت طلبان محفوظ خواهد ماند.

وی در ادامه بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر میان دستگاه قضایی و سایر نهاد‌های مسئول در حوزه صیانت از اراضی تأکید کرد و افزود: در خصوص ساخت و ساز‌ها و تصرفات غیرمجاز در استان، تدابیر لازم اندیشیده شده است و بررسی نحوه واگذاری در دستور کار دستگاه قضایی و شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان قرار دارد.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه حفاظت از عرصه‌های ملی و منابع طبیعی اولویت مهم و اساسی مجموعه منابع طبیعی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: عرصه‌های منابع طبیعی متعلق به تمامی نسل‌ها است، بر همین اساس حفاظت از این سرمایه‌های ملی وظیفه‌ای همگانی به شمار می‌رود.

دهشیری بر شدت برخورد با هرگونه دست اندازی و تصرف غیرقانونی به اراضی ملی و منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: هرگونه دخل و تصرف اراضی ملی و دولتی و همچنین تغییر کاربری در اراضی کشاورزی تخلف محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد شدید و قاطعی صورت خواهد گرفت.

رییس کل دادگستری استان یزد در پایان ضمن تاکید بر مشارکت و هم افزایی همه دستگاه‌ها و اطلاع رسانی مردمی امکان برخورد به موقع با متصرفان را فراهم می‌سازد و به همین منظور دستگاه قضایی استان یزد به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در این خصوص است.