رییس کل دادگستری استان ایلام از رفع تصرف ۶۰۷ هکتار از اراضی ملی استان ایلام در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۵۰۰ هکتار از واگذاری‌های غیر کارشناسی شده به افراد حقیقی باطل شد.

جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی به ریاست علی دهقانی رییس کل دادگستری استان ایلام، دادستان مرکز استان و نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، اداره راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، مدیریت بحران برگزار شد.

در این جلسه ابتدا اعضای شورا در خصوص اقدامات انجام شده (حفاظت از اراضی ملی) و چالش‌های پیش رو به بحث و تبادل نظر پرداختند و درباره مشکلاتی، چون بروز پدیده حریق در محیط زیست و جنگل‌های استان ارائه راهکار کردند.

در ادامه دهقانی ضمن تقدیر از تلاش‌های جهادی که در اطفاء حریق اراضی و جنگل‌ها و همچنین مدیریت بحران صورت گرفته است، بیان داشت: حساسیت و مسئولیت پذیری ما نسبت به بیت المال و اراضی ملی با اقدامات صیانتی، حفاظتی و پیشگیرانه، نتیجه بخش خواهد بود.

وی به تثیبت مالکیت‌های ملی و دولتی با هدف پیشگیری از پدیده زمین خواری تأکید و خواستار نظارت کامل بر تصرف و ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حوزه شهری و حومه آن و همچنین رعایت قانون تغییر کاربری شد.

دهقانی همچنین عنوان کرد: واگذاری‌ها می‌بایست در راستای رونق و جهش تولید باشد و با شفاف سازی قراردادها، حفاظت کامل از محیط زیست نیز مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: سال گذشته ۶۰۷ هکتار از اراضی ملی استان رفع تصرف و ۱۵۰۰ هکتار از واگذاری‌های غیر کارشناسی شده به افراد حقیقی باطل شد.

رییس کل دادگستری استان ایلام بر اجرای قانون حدنگار (کاداستر) و تثبیت مالکیت اراضی ملی، تأکید داشت و افزود: با اجرای طرح کاداستر اراضی ملی استان دارای سند تک برگ می‌شوند تا از تصرف افراد در امان بمانند.

دهقانی تصریح کرد: حفاظت از اراضی ملی با جدیت تمام و با هماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی ادامه خواهد یافت و قاطعانه با متخلفان نیز برخورد می‌شود.