رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه همه ما مأموریت داریم که دلسوزی و پیگیر پرونده و وضعیت زندانیان باشیم، گفت: در امر زندانبانی با جماعتی مواجه هستیم که گرفتار هستند و ماموریت اصلی ما نجات این افراد و دستگیری از آنان است.
محمدمهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در اولین نشست با مدیران کل ستادی و استانی سراسر کشور که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، رئوس برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان در شش ماهه دوم سال را تبیین کرد.

رییس سازمان زندان‌ها در ابتدای این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید لاجوردی گفت: این شهید بزرگوار الگوی زندانبانی اسلامی بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب هرگز از مسیر انقلاب و ولایتمداری منحرف نشد.

وی با اشاره به اینکه در امر زندانبانی اقتدار و مهربانی و خوف و رجاء توامان باید وجود داشته باشد، گفت: شهید لاجوردی نمونه‌ای از این منش بود و آنچه باعث ماندگاری وی شد تعادل در حفظ این دو ویژگی و تلاش او برای نشان دادن چهره نفاق و همچنین تلاش او برای اصلاح افراد منافق و به خطا رفته بود.

حاج محمدی اظهار کرد: در امر زندانبانی با جماعتی مواجه هستیم که گرفتار هستند و ماموریت اصلی ما نجات این افراد و دستگیری از آنان است.

وی تصریح کرد: اگر در این ایام محرم بتوانیم از این افراد دستگیری کنیم و آنان را سوار کشتی نجات امام حسین (ع) کنیم کاری بزرگ انجام داده ایم.

رییس سازمان زندان‌ها ادامه داد: برای نجات و دستگیری ابتدا باید نفس خودمان را تزکیه کنیم و اگر قرار است ناجی باشیم اول باید خودمان غریق نجات خوبی باشیم.

حاج محمدی خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت: موفقیت ما زمانی حاصل می‌شود که زندانی، ما را کارمند و زندانبان نبیند؛ بلکه دوست و همراه خود ببیند و باور کند که ما برای نجات و دستگیری از او دوستی مهربان هستیم.

رییس سازمان زندان‌ها در ادامه بیان کرد: همه ما مأموریت داریم که دلسوزی و پیگیر پرونده و وضعیت زندانیان باشیم و در این زمینه نقشه راه توسط حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی تبیین شده است.

وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیران قبلی سازمان زندان‌ها گفت: بنای ما این است که در دوره جدید مدیریتی، آن اتفاق مبارک را که مورد نظر رهبر بزرگوار انقلاب است در زندان‌های کشور محقق سازیم.

حاج محمدی با تأکید بر ضرورت توسعه اقدامات فرهنگی در زندان‌ها اظهار کرد: اقدامات سطحی و صوری قابل قبول نیست بلکه باید تلاش کنیم با برنامه ریزی درست و پیگیری لازم فعالیت‌های فرهنگی عمیق و اثرگذار را در زندان‌ها پیاده کنیم.

در ادامه این جلسه اولویت‌های یازده گانه سازمان زندان‌ها برای شش ماهه دوم سال تبیین و ابلاغ شد.

ارتقای امنیت در زندان ها، توسعه اقدامات بهداشتی و سلامت زندانیان، تلاش برای رفع مشکل منابع انسانی و مالی، انتقال زندان‌ها به خارج از حریم شهرها، تقویت دادرسی الکترونیک و پابندها، اشتغال زندانیان، ایجاد هم افزایی و تعامل با مقامات اجرایی و قضایی استان‌ها و گروه جهادی، کاهش جمعیت کیفری به ویژه محکومین جرایم مالی، اعلام بر خط ظرفیت و تعداد زندانیان به مراجع قضایی و بررسی میزان رضایتمندی کارکنان از مدیران رئوس اولویت‌های اعلام شده برای شش ماهه دوم سال جاری بود.

رییس سازمان زندان‌ها در پایان با تاکید بر ضرورت اهتمام مدیران زندان‌های سراسر کشور بر اجرای این اولویت‌ها گفت: نظام ارزیابی عملکرد مدیران در سال ۱۳۹۹ بر مبنای اجرای این اولویت‌ها خواهد بود.