معاون سازمان مالیاتی گفت: لایحه‌های مالیاتی جدید در وزارت اقتصاد تصویب شده، ولی یک سری موانعی دارد که مقصر ما نیستیم. قانون جدید مالیاتی تا پایان تیر ۱۴۰۰ می‌رسد و تاثیرش را خواهد گذاشت. به گزارش  تابناک به نقل از خبرآنلاین، علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: طبق قانون فراهم کردن […]

معاون سازمان مالیاتی گفت: لایحه‌های مالیاتی جدید در وزارت اقتصاد تصویب شده، ولی یک سری موانعی دارد که مقصر ما نیستیم. قانون جدید مالیاتی تا پایان تیر ۱۴۰۰ می‌رسد و تاثیرش را خواهد گذاشت.

به گزارش  تابناک به نقل از خبرآنلاین، علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: طبق قانون فراهم کردن زیر ساخت‌های شناسایی خانه‌های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و اگر این زیر ساخت‌ها فراهم نشود ما نمی‌توانیم مالیاتی اخذ کنیم.

وی ادامه داد: به طور مثال ما اگر بدانیم خانه‌ای بیش از مدت مجاز خالی مانده است؛ تا زمانی که سامانه املاک و اسکان این موضوع را برای ما تایید نکند نمی‌توانیم برای اخذ مالیات آن خانه اقدام کنیم.

علیزاده گفت: به تازگی مجلس قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اگر خانه‌ای بیش از ۴ ماه خالی از سکنه باشد و صاحب خانه بیش از یک خانه داشته باشد؛ شامل اخذ مالیات برخانه خالی می‌شود. این قانون از دی ماه امسال ابلاغ شده است و تا پایان سال ۹۹ نمی‌توانیم با استناد به این قانون مالیاتی بگیریم.

این مقام مسول اظهار کرد: مردم موظفند اطلاعات خانه‌های خود را وارد سامانه املاک و اسکان کنند و از ابتدای ۱۴۰۰ هم ما می‌توانیم با شناسایی خانه‌های خالی که بیش از ۴ ماه خالی بوده اند و مالک، خانه‌های دیگر هم دارد اخذ مالیات را آغاز کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که مردم چگونه باید اطلاعات خودرا وارد این سامانه کنند کفت: فقط کافی است که مردم وارد این سامانه شوند و کد ملی و کد پستی خانه‌ای که در آن سکونت دارند و یا به آن‌ها تعلق دارد را وارد این سامانه کنند.

مالیات بر خانه های خالی به چشم درآمدزایی دیده نمی شود

او با تاکید بر این موضوع که قرار نیست این قانون برای سازمان امور مالیاتی صرفا درآمد زا باشد، گفت: هدف اصلی قانون گذار کنترل بازار مسکن و نظارت بر آن است و ایجاد شفافیت دیگر هدف این قانون است. مکانیزم اخذ مالیات هم این گونه است که اگر خانه‌ای بیش از چهار ماه خالی باشد در سال اول ۶ برابر مالیات اجاره بها آن خانه از صاحب خانه دریافت می‌شود و در سال دوم این رقم به ۱۲ برابر و در سال سوم به ۱۸ برابر می‌رسد.

او ادامه داد: فرض کنید یک واحد مسکونی ۷۰ متری در تهران با اجاره ۵ میلیون تومان مالیات اجاره اش سالی ۶ میلیون تومان است و اگر ۴ ماه خالی مانده باشد مالیاتش ۶ برابر یعنی ۳۰ میلیون تومان می‌شود. اگر این خانه اجاره برود به دلیل این که زیر ۱۵۰ متر است شامل معافیت مالیاتی می‌شود، ولی اگر اجاره نرود در سال اول ۳۰ میلیون در سال دوم ۶۰ میلیون و در سال سوم ۹۰ میلیون باید مالیات بپردازد.

علیزاده: قانون مالیات بر خانه‌های خالی سال ۶۶ تصویب شد و در سال ۷۲ حذف شده است و در سال ۸۰ قانونی با عنوان اخذ مالیات بر خانه‌های خالی نداشته ایم و در سال ۹۵ هم مجدد تصویب شد بانام ماده ۵۴ مکرر در قانون آماده است.
وی ادامه داد: قانونی که سال ۹۵ تصویب شد این گونه بود بود که هر خانه‌ای دو سال می‌توانست خالی بماند و در سال سوم ما می‌توانستیم ورود کنیم و ۵۰ درصد هزینه اجاره بها را اخذ کنیم قانونی که اصلا بازدارنده نبود ما مجری قانون هستیم و نمیتوانیم در قانون دست ببریم.
او گفت: قانون جدید از یک متر تا چندین هزار متر خانه شامل می‌شود و از آن مالیات اخذ می‌کند و فقط منوط به خانه‌های زیر ۱۵۰ متر نیست و مکانیزم آن مالیات بر اجاره بهای خانه است.

اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در تیر ۱۴۰۰

وی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی همیشه سعی کرده است که پیشگام باشد و پیشنهاداتی برای اخذ مالیات‌های جدید و جلوگیری از سوداگری ارائه دهد. ما لایحه‌هایی داده ایم و در وزارت اقتصاد تصویب شده است، ولی یک سری موانع باعث می‌شود که قانون دیر تصویب شود که مقصر ما نیستیم. قانون جدید تا پایان تیر ماه می‌رسد و تاثیرش را خواهد گذاشت.

وی در خصوص تبیین آیین نامه هم گفت: آیین نامه سه ماه بعد از تصویب قانون یعنی دی ماه آماده می‌شود که برای تکمیل سامانه املاک و اسکان است و متولی تبیین این آیین نامه هم سازمان امور مالیاتی نیست.