رییس کل دادگستری استان مرکزی با تاکید بر اینکه زندان باید به معنای واقعی جای مجرمانی باشد که امنیت مردم را به مخاطره انداخته اند، گفت: بسیاری از زندانیان را افراد دارای محکومیت مالی، مهریه و جرایم غیرعمد تشکیل می‌دهند که زندانی شدن آنان آسیب‌های اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند.

حجت‌الاسلام سیدعبدالمهدی موسوی در آئین روز حمایت از خانواده زندانیان اظهار کرد: زندان باید جای افرادی باشد که امنیت مردم را نشانه گرفته‌اند و با سرقت مسلحانه، قاچاق اسلحه و مهمات، چاقوکشی و … موجب تضعیف شاخص‌های امنیتی جامعه می‌شوند.

رییس کل دادگستری استان مرکزی، خانواده زندانیان را قربانی پنهانی مجازات زندانی دانست و افزود: وقتی سرپرست خانواده زندانی می‌شود آسیب‌های اجتماعی متعددی گریبان خانواده زندانی را می‌گیرد در حالی که هیچ گناهی هم ندارند.

وی با تقدیر از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه‌ای که در راستای حمایت از خانوادت زندانیان تلاش می‌کنند، افزود: دستگیری از اقشار آسیب پذیر و نیازمند جزو مبانی دینی و برگرفته از ارزش‌های اسلامی است و خوشبختانه فرهنگ انفاق که برگرفته از دستورات الهی و مکتب اهل بیت (ع) است در جامعه ما به خوبی نهادینه شده است.

حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به اینکه امسال شیوع ویروس کرونا اجازه برگزاری جشن گلریزان با هدف آزادسازی زندانیان و کمک به خانواده زندانیان را نداد، گفت: انتظار می‌رود که رسانه‌ها در این حوزه به طور جدی و فعالانه عمل کنند. گرچه مردم استان مرکزی در این زمینه خوش درخشیدند، اما به قدری مشکلات زیاد است که نیاز به کار و تلاش بیشتری است.

وی تصریح کرد: باید مشکلات زندانیان و خانواده‌های آنان به خوبی منعکس شود و همه دغدغه ما این باشد که بتوانیم حداقل یک زندانی را حتی زندانیان کیفری با جرایم سنگین را آزاد کرده و به آغوش خانواده برگردانیم.

وی افزود: زندانی شدن، تبعات منفی بسیاری را به همراه دارد از این رو لازم است تا تلاش کرد که زندان فقط جای زندانی باشد که مرتکب جرم شده و باید برای طی دوران محکومیت تنبیه شود و اجازه ندهیم فضای زندان مکانی برای حضور افرادی شود که با زندانی شدن آن‌ها آسیب‌های اجتماعی متعددی بر جامعه تحمیل شود.