رییس کل دادگستری استان اردبیل با اشاره به سازش در ۷ پرونده قصاص در سال ۹۹ به همت کار گروه جهادی بخشایش استان، گفت: استفاده از ریش سفیدان و معتمدین محلی در قالب استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای ایجاد صلح و سازش در پرونده‌ها یکی از مهمترین رسالت‌های شورای حل اختلاف است.

جلسه شورای قضایی استان اردبیل با معرفی حجت‌الاسلام و المسلمین علوی به عنوان رییس جدید شورا‌های حل اختلاف استان برگزار شد.

ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان اردبیل در این جلسه که اعضای شورای معاونین رئیس کل، اعضای شورای قضایی استان و تعدادی از قضات و کارمندان شورای حل اختلاف نیز حضور داشتند، ضمن قدردانی از خدمات ارزشمند ابراهیمی رئیس سابق شورا‌های حل اختلاف استان، حجت الاسلام والمسلمین علوی را به عنوان رئیس جدید شورا‌های حل اختلاف است استان معرفی نمود.

وی در ابتدای این جلسه با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفای ایشان و نیز گرامی داشت آغاز هفته دولت بر تاثیر برخی از وقایعه در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: واقعه عاشورا هر چند که در یک روز اتفاق افتاد، ولی تاثیرات شگرفی بر دل انسان‌های آزاده در طول تاریخ گذاشته است و این نشأت گرفته از حق طلبی، آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و ستم حضرت امام حسین (ع) است.

رییس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به سیاست‌های کلی قوه قضاییه که برگرفته از شرع، قانون و احکام الهی است، افزود: دستگاه قضایی با تأسی از نهضت عاشورا، عدالت‌خواهی و ایستادگی در برابر ظلم و فساد را در سرلوحه خود قرار داده و در این مسیر سعی می‌کند با پاسداری از ارزش‌های والای انسانی که از مهمترین اهداف نظام اسلامی است به بهترین نحو ممکن آن‌ها را محقق سازد.

رییس کل دادگستری استان اردبیل با اشاره به وظایف و رسالت‌های شورا‌های حل اختلاف، از عملکرد شبانه روزی اعضا، دبیران، قضات و کارمندان شورا‌های حل اختلاف قدردانی نمود و گفت: استفاده از ریش سفیدان و معتمدین محلی در قالب استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای ایجاد صلح و سازش در پرونده‌ها یکی از مهمترین رسالت‌های شورای حل اختلاف است که خوشبختانه عملکرد موفق شورا در این استان توانسته است میزان قابل ملاحظه‌ای از حجم ورودی پرونده‌ها به محاکم دادگستری را کاهش دهد.

وی سازش در ۷ پرونده قصاص در سال ۹۹ به همت کار گروه جهادی بخشایش را نمونه دیگری از موفقیت در حوزه صلح و سازش در استان عنوان نمود.

عتباتی خاطرنشان کرد: مسلما تداوم و استمرار موفقیت‌ها در ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه در گرو همکاری تعامل و هم افزایی مردم و مسئولان می‌باشد.

وی یادآور شد: استان اردبیل و مردم ولایی و حسینی اردبیل از ظرفیت بسیار خوبی در صلح سازش برخوردار است، لذا باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده شود.

در ادامه ابراهیمی رئیس سابق شورای حل اختلاف استان، گزارشی از آمار و عملکرد شورا‌های حل اختلاف استان ارایه نمود.

حجت الاسلام و المسلمین علوی رئیس جدید شورا‌های حل اختلاف استان نیز استفاده حداکثری از ظرفیت ریش‌سفیدان و تحصیل کرده‌ها و اشاعه و ترویج فرهنگ ایثار و گذشت را از مهمترین اولویت‌های شورا‌های حل اختلاف استان عنوان نمود.