رییس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه شاخص‌های قضایی در زندان‌های استان بوشهر ارتقا می‌یابد گفت: استفاده حداکثری از تسهیلات قضایی موجب کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها می‌شود.
علی جمادی رییس کل دادگستری استان بوشهر و هیات همراه از زندان شهرستان دشتی بازدید بعمل آورد.
در این بازدید سرپرست اداره زندان‌های استان بوشهر، رییس و دادستان شهرستان دشتی و رییس و دادستان شهرستان تنگستان و تعدادی قضات حضور داشتند.

جمادی در این بازدید ضمن دیدار چهره به چهره مددجویان و استماع درخواست‌های آنان و ارایه دستورات لازم گفت: هدف از حضور همکاران قضایی در زندان را پیگیری مسائل و مشکلات مددجویان و اطلاع از نحوه اجرای محکومیت‌ها و برنامه‌های اصلاحی و تربیتی و کوتاه کردن فرایند رسیدگی به درخواست‌های قضایی و حقوقی زندانیان می‌باشد.

وی افزود: در راستای کاهش جمعیت کیفری، قضات با حضور در زندان و دیدار چهره به چهره با زندانیان از نزدیک در جریان مسائل، مشکلات و مسائل مطروحه زندانیان قرار گرفته و در چهارچوب حدود، اختیارات و مقدورات قانونی، اقدام لازم جهت حل و فصل مشکلات آنان انجام می‌گیرد.

جمادی درباره لزوم توجه به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرد: استفاده حداکثری از تسهیلات قضایی از جمله آزادی مشروط، رأی باز، عفو موردی، تعلیق اجرای مجازات و کمیسیون عفو در رابطه با زندانیان موجب کاهش و کنترل جمعیت کیفری در زندان‌ها می‌شود.

رییس کل دادگستری استان بوشهر بازپروری و اصلاح زندانیان را یکی از سیاست‌های زندان‌ها دانست و بیان کرد: زندان‌ها در بازپروری زندانیان اقدامات و طرح‌های مهمی در بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، مهارت آموزی و اشتغال‌زایی به کار گرفته است.

جمادی در این بازدید ضمن تشکر از زحمات رییس زندان شهرستان دشتی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی و وضعیت رفاهی و روحیه مددجویان به اجرای طرح‌های مقابله با ویروس کرونا نیز اشاره کرد و بیان داشت: اجرای طرح‌های مقابله با ویروس کرونا در زندان‌ها و تعامل با ستاد کرونا از عوامل کنترل این ویروس در زندان شده است.

جمادی در ادامه به راه اندازی سامانه دادرسی الکترونیک قضایی در زندان اشاره کرد و گفت: راه اندازی این سامانه از برنامه‌های تحولی قضایی در راستای استفاده از فناوری‌های نوین در زندان هاست که موجب ارتقا امنیت و آرامش هر چه بیشترو کاهش آسیب‌ها در زندان‌ها خواهد بود.

رییس کل دادگستری استان بوشهر عنوان کرد: سامانه دادرسی الکترونیکی در زندان مرکزی بوشهر راه اندازی شده که به زودی این سامانه در تمامی زندان‌های استان بوشهر راه اندازی می‌شود.

جمادی با اشاره به محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا و لزوم تداوم روند خدمت رسانی با رعایت موازین بهداشتی گفت: سامانه ملاقات الکترونیک زندانیان با خانواده هایشان در استان نیز راه اندازی می‌گردد.

در این بازدید مقبلی سرپرست اداره زندان‌های استان بوشهر ضمن ارایه گزارش در خصوص اقدامات و فعالیت‌های صورت پذیرفته در زندان دشتی گفت: همکاری مراجع قضایی کیفری با استفاده از اقدامات پیشگیرانه در بعد اصلاحی و بهبود اقدامات تأمینی و تربیتی و کاهش جمعیت کیفری مهم و تاثیرگذار است.