سریال شلیک پلیس آمریکا به سیاه پوستان بار دیگر نژادپرستی نهادینه در این کشور را نمایان کرد.

یک سخنگوی سازمان ملل می‎گوید «اقدامی که پلیس آمریکا علیه جیکوب بلیک کرد، استفاده شد بیش از حد به نظر می‌رسد.»

سازمان ملل افزود  که تیراندازی به جیکوب بلیک، آمریکایی آفریقایی تبار نیاز به ریشه کن کردن ارتباطات بین پلیس و نژادپرستی در «آمریکا» را نشان داد.

به گزارش پایگاه «دی دبلیو»، «میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز می‎گویذ که اقدام به شلیک ۷ گلوله به بلیک از پشت سر بیش از حد به نظر می‌رسید و تبعیض آمیز بود.»

وی در ادامه گفت که این داستان غم انگیز نشان می‌دهد که اقدامی فوری در زمینه ریشه کن کردن نژاد پرستی و ساختاری در پلیس آمریکا باید انجام شود.

این حادثه یک یادآوری دردناک است که چگونه آمریکایی‌های آفریقایی تبار در هنگام تعامل با نهاد‌های اجرای قانون در آمریکا همچنان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

به نظر نمی‌رسد که ماموران اجرای قانون از استاندارد جهانی برای استفاده عمدی از سلاح گرم پیروی کنند.

چیزی که امروزه در آمریکا شاهد هستیم، نبود قانونی موثر در زمینه کنترل سلاح گرم است؛ این غیر قابل تصور است که یک نوجوان ۱۷ ساله با سلاحی اتوماتیک در شهر تردد کند و به مردم شلیک کند.

حوادث چند روز اخیر در شهر کنوشا نیز کاملا قابل پیشگیری بود.

اختلافات نژادی مدتهاست که در هر مرحله از روند عدالت کیفری، متوقف کردن توسط پلیس، بازرسی، دستگیری، تیراندازی و سایر موارد وجود دارد؛ استفاده از زور، محکومیت‌های نادرست و مجازات‌ها هم شامل نژاد پرستی می‌شوند.

پایگاه «دی دبلیو» در پایان نوشت در نتیجه، بسیاری نتیجه گرفته اند که نژاد پرستی ساختاری یا نهادی در قبال رنگین پوستان در آمریکا ناشی از نابرابری‌های نژادی، اقتصادی و اجتماعی طولانی مدت و سیستم عدالت کیفری است.