معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به شناسایی بیش از ۳۰۰ سمن در این استان گفت: همچنین گروه‌های جهادی و سمن‌ها آمادگی دارند در راستای مراقبت‌های پس از خروج، حرفه آموزی و اشتغال افراد بهبود یافته پیش قدم شوند.
 سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در نشست مشترک با رییس بازداشتگاه موقت کرمان با اشاره به اینکه در قانون اساسی برای قوه مجریه، قانون گذار و قوه قضاییه تکالیفی معین شده است، اظهار کرد: این قوانین دارای اهمیت بسیاری بوده و باید به عنوان مادر سایر قوانین اجرا شوند.

وی با اشاره به اینکه زندانی، مجرم و متهم شناخته شدن برخی افراد معلول علت‌های دیگر است، افزود: از یک سو عدم رعایت اصول قانون اساسی وعدم توجه به تکالیف و از سوی دیگر عدم اشتغال این افراد، فقر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موجب شده فریب افراد تبهکار را خورده و در نهایت زندانی شده اند.

قویدل با اشاره به اصل ۱۵۶ قانون که به پیشگیری و اصلاح مجرمان می‌پردازد، افزود: توجه به تربیت و بازاجتماعی کردن افراد زندانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما بایستی با نگاه اصلاح گرایانه و کمک به توانمند سازی این افراد باشد.

این مقام قضایی ادامه داد: در حالی هزینه، وقت وامکانات زیادی جهت نگهداری متهمان و مجرمان در بازداشتگاه و زندان صرف می‌شود که می‌توان با هزینه بسیار کمتری به امر پیشگیری پرداخت، ضمن اینکه در زمینه مراقبت‌های بعد از خروج زندانیان برنامه هدفمندی وجود ندارد و این امر باعث می‌شود تا زحمات پس از خروج هدر رفته و فرد زندانی بار دیگر دچار چالش شده و با وجود چرخه ناقص به زندان بازگردد بنابراین در طبقه بندی متهمان باید برای هر کدام از آن‌ها برنامه‌های خاص مددکاری، آموزشی و مشاوره‌ای اختصاص یابد.

قویدل همچنین با اشاره به اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان طرح‌هایی همچون هور (هویت و رفتار) و هجرت را برای برخی متهمان جرایم سبک اجرا می‌کند، تصریح کرد: می‌توان با همکاری یکدیگر جهت آگاه سازی افراد تحت نظر طرح‌هایی را اجرا کرد، البته نباید ارتباط افراد با برنامه‌ها قطع شود به همین جهت این معاونت آمادگی دارد تیمی را تشکیل دهد تا طرح‌های آموزشی کوتاه مدت، زودبازده و اثربخش اجرا شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان به طرح مهاجر نیز اشاره و بیان کرد: این طرح مربوط به افراد درگیر اعتیاد است و با مراقبت‌های پله به پله و علمی از بازگشت بیماران به اعتیاد جلوگیری می‌کند.

وی یادآور شد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اقدام به شناسایی بیش از ۳۰۰ سمن در استان کرمان کرده و طبق دستورالعمل نحوه مشارکت نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه، می‌توان از پتانسیل خیرین، مصلحین و نهاد‌های مردمی به فراخور نیاز بهره برد، همچنین گروه‌های جهادی و سمن‌ها آمادگی دارند در راستای مراقبت‌های پس از خروج، حرفه آموزی و اشتغال افراد بهبود یافته پیش قدم شوند.

قویدل افزود: زندان آیینه عملکرد جامعه است و می‌توان با تحلیل آسیب ها، معضلات و رفتار‌های افراد تحت نظر توسط مشاوران و مددکاران، نتایج این تحلیل‌ها را در اختیار کارشناسان قرار داد و با طرح موضوعات در شورای پیشگیری از وقوع جرم، برای این رفتار‌ها اقداماتی را تعبیه کرد.

این مقام قضایی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود علاوه بر تحلیل آسیب‌ها از افراد تحت نظر دلنوشته گرفته شود تا به صورت خودمانی و بدون واهمه به بیان مشکلات، ضعف‌ها و پیشنهادات خود بپردازند چراکه این داده‌ها در امر پیشگیری و در راستای برنامه ریزی بسیار کارآمد است.

قویدل همچنین پیشنهاد کرد: توصیه می‌شود در بحث مجازات‌های جایگزین حبس، متناسب با شخصیت و جرم افراد مجازات در نظر گرفته شود به عنوان مثال در زمینه پرونده‌های بهداشتی به ویژه کرونا و احتکارگران اقلام بهداشتی؛ این موضوع با تدبیر خاصی مورد توجه قرار گیرد.

سلیمانی، رییس بازداشتگاه موقت کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در کنار برنامه‌های آموزشی، مهارت‌های زندگی نیز به زندانیان آموزش داده می‌شود، اظهار کرد: البته در بعد فرهنگی و آموزشی در زندان یکسری کاستی‌ها وجود دارد که امیدواریم با همکاری این معاونت جبران شوند.

وی افزود: به دلیل حضور کوتاه مدت افراد تحت نظر نمی‌توان در بحث اشتغال چاره‌ای اندیشید، اما دوره‌های آموزشی کوتاه مدت حرفه آموزی در بازداشتگاه موقت برگزار می‌شود.

سلیمانی سپس با تاکید بر اینکه ماهیت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم بسیار حائز اهمیت است، گفت: در روایات اشارات زیادی بر امر پرهیز و پیشگیری شده است که چنانچه انسان در وادی گناه قدم نگذارد بسیار راحت‌تر از توبه است بنابراین پیشگیری بسیار وارسته‌تر از درمان و جبران مافات است.