رییس کل دادگستری استان لرستان افزود: البته با انجام مطالعات لازم تعداد ۴۰ جرم مهم برای برخورد قاطع، مؤثر و اثر بخش استان شناسایی و احصاء گردیده و در ستاد مبارزه با جرایم خاص استان در خصوص چگونگی برخورد با مرتکبین این جرایم سیاست گذاری خواهد شد.

محمد رزم در جلسه شورای قضایی استان لرستان گفت: بعد از شیوع بیماری کرونا در اسفند ماه سال گذشته این اولین جلسه‌ای است که رسماً برگزار می‌شود و در راستای حفظ سلامت و رعایت دستور العمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی موضوعات مربوطه بدون تشکیل جلسه رسمی پیگیری می‌گردید و اگر چه این ویروس منحوس موجب رکود کار‌های دستگاه قضایی و مراجع اجرایی شد، اما به فضل و مدد الهی این بیماری کنترل، مهار و ریشه کن خواهد شد.

وی ادامه داد: در ایام اخیر گزارشی مبنی بر کشت خشخاش در سه شهرستان استان داشتیم که نقاط مورد نظر با حضور استاندار و فرمانده انتظامی استان از طریق بالگرد بازدید و توسط مأمورین نظامی، انتظامی و امنیتی تخریب شد و موضوع دیگر قاچاق کالا توسط خودرو‌های به اصطلاح شوتی است که از طریق همین خودرو‌ها یک فقره سرقت مسلحانه انجام و راننده خودرو مربوطه نیز به قتل رسید.

رییس کل دادگستری استان لرستان، تصریح کرد: بر مبنای سیاست‌های ریاست قوه قضائیه تعداد ۲۵ کمیته در سطح دادگستری استان تشکیل واعضاء هر کمیته مشخص شده است و فهرست فعالیت‌های هر معاونت دادگستری استان به تفکیک تهیه و در جهت ارتقاء عملکرد هر حوزه در جلسات مختلف، عملکرد معاونت‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

رزم گفت: از جمله کمیته‌های مهم تشکیل شده، کمیته «تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه و مسن» و کمیته «کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان» است که در این دو زمینه اقدامات مثبت و قابل توجهی در سطح استان لرستان انجام گرفته است.

رییس کل دادگستری استان لرستان افزود: البته با انجام مطالعات لازم تعداد ۴۰ جرم مهم برای برخورد قاطع، مؤثر و اثر بخش استان شناسایی و احصاء گردیده و در ستاد مبارزه با جرایم خاص استان در خصوص چگونگی برخورد با مرتکبین این جرایم سیاست گذاری خواهد شد.

وی با یادآوری برگزاری انتخابات مجلس در استان، تاکید کرد: ما در دستگاه قضایی استان از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی حمایت می‌کنیم و ان شاء الله با حضور اعضاء شورای قضایی استان و تمامی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی جلسه مشترکی برگزار و انتظارات دو طرف از یکدیگر و از جمله توقع دادگستری استان در بحث پروژه‌ها و لوایح و طرح‌های حقوقی و مصوبات قانون بودجه هر سال مطرح خواهد شد و انتظار است در اثنای تصویب قانون بودجه و از طریق کمیسیون تلفیق مجلس پروژه‌هایی برای دستگاه قضایی استان تعریف شود.

رییس کل دادگستری استان به اقدامات دادگستری استان همزمان با شیوع بیماری کرونا در اسفند ماه سال گذشته هم اشاره کرد و گفت: به اتفاق دادستان مرکز استان در قریب به ۳۰ جلسه ستاد استانی مدیریت مبارزه با بیماری کرونا بصورت ویدئو کنفرانس شرکت نمودیم و بر اساس دستور ریاست محترم قوه قضائیه که فرمودند با وزارت بهداشت همکاری شود، موارد خوب و مهمی در ستاد استانی به تصویب رسید و همکاری دستگاه قضایی استان و بویژه دادستان‌های شهرستان‌ها در موضوعاتی، چون سد معبر، تعطیلی بازار، منترل ورودی شهرها، تب سنجی، قرنطینه شهرستانها، کفن و دفن اموات کرونایی، تعطیلی رستوران‌ها و واحد‌های گردشگری و … با شجاعت دادستان‌ها در استان انجام و موجب کنترل، مهار و تسلط بر موضوع شد.

رزم گفت: در شب عید امسال فرار تعدادی از زندانیان زندان پارسیلون رخ داد که البته ناشی از سهل انگاری بود و با پیگیری اداره کل اطلاعات استان، سپاه و نیروی انتظامی تعدادی از اشخاص فراری دستگیر و چند نفر نیز خودشان را معرفی کردند و هم اکنون تعداد ۶ نفر از آن زندانیان متواری هستند که تحت اشراف اطلاعاتی و در رصد نیرو‌های ضابط قرار دارند و ان شاء الله به زودی دستگیر خواهند شد.

وی افزود: بلافاصله ضمن بازدید از زندان پارسیلون و تشکیل دو جلسه حدود ۵۰ مصوبه در راستای دستگیری افراد متواری و پیشگیری از تکرار موضوع به تصویب رسید و آمادگی لازم در سایر زندان‌های استان ایجاد شد و این مصوبات که به سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز ارسال شد در شورای عالی امنیت مطرح و پس از تصویب جهت اجرا به دیگر استان‌ها نیز ابلاغ گردید.

رزم به مفاد دستور العمل بزرگداشت هفته قوه قضائیه نیز اشاره و گفت: لازم است این دستورالعمل به اعضای شورای قضایی استان و رؤسای دادگستری شهرستان‌ها و محاکم عمومی بخش ابلاغ و هر یک از سازمان‌های تابعه نسبت به معرفی یکی از سازمان‌های تابعه قوه قضائیه پروژه‌ای را آماده برای افتتاح در هفته قوه قضائیه دارند در جلسه کمیته برنامه ریزی مطرح نمایند.

رییس کل دادگستری استان گفت: لازم است معاونین دادگستری استان و رؤسای سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در استان برای حضور در صدا و سیما و شرکت در میزگرد‌های تلویزیونی با موضوع جهش و رونق تولید، اقتصاد مقاومتی، حمایت از منابع طبیعی، کوه خواری، تصرفات غیر قانونی، صلح و سازش، چک بلا محل، اخلال در عرضه ارزاق عمومی، اخلاق در نظام اقتصادی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، محیط زیست و حتی قتل‌های عمدی و تیراندازی‌ها آمادگی داشته باشند.

وی افزود: در هفته قوه قضائیه، عملکرد تمامی معاونت‌های دادگستری استان و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در استان در سال ۹۸ ضبط و در طول هفته بزرگداشت قوه قضائیه از طریق سیمای مرکز استان پخش و در این هفته تعداد ۳۰ مسجد شهر خرم آباد و مساجد مهم شهرستان‌های تابعه شناسایی و قضات دادگستری برای سخنرانی در بین الصلاتین مغرب و عشا، دیدار با شهروندان و پاسخگویی به سؤالات آنان به این مساجد اعزام شوند.

رییس کل دادگستری استان در بخش دیگری از سخنان خود به خدمات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اشاره و گفت: اقداماتی نظیر وصول مطالبات بانکی، مهریه، صدور اسناد مالکیت و … باید به کاهش پرونده‌های ورودی به محاکم و کاهش دعاوی و اختلافات ملکی مردم منتهی گردد.

رزم بر حضور بازرسان اداره کل تعزیرات حکومتی بمنظور نظارت و کنترل بازار تأکید و گفت: حضور مستمر و مداوم بازرسان اداره کل تعزیرات حکومتی در بازار عرضه کالا و مایحتاج عمومی در کنترل قیمت‌ها بسیار مفید و مؤثر است و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و شهرستان‌ها نیز در این زمینه پشتیبانی خواهند کرد و کشف انبار‌های احتکار ارزاق عمومی و خودرو بعنوان مطالبه مردمی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی گفت: عملکرد اداره کل بازرسی استان‌ها در سالم سازی و مبارزه با مفاسد مالی و اقتصادی بسیار مؤثر است و باید با انجام کارشناسی دقیق نسبت به تهیه گزارشات بصورت مستند و مستدل اقدام و در واگذاری اموال دولتی مراقبت و دقت لازم در راستای جلوگیری از حیف و میل بیت المال بعمل آید.