رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به جایگاه برتر شورا‌های حل اختلاف استان کرمان در سطح کشور، گفت: شورا‌های حل اختلاف شرق استان کرمان به ویژه شهرستان ریگان رتبه بالایی در حوزه صلح و سازش دارند.
یدالله موحد در آئین تکریم اعضای شورا‌های حل اختلاف شهرستان ریگان گفت: بالا بودن آمار صلح و سازش در پرونده‌های ورودی به شورا‌های حل اختلاف شرق استان کرمان نشان از نجابت، بزرگواری و صلح اندیشی مردم و نفوذ کلام متنفدان و معتمدان شورا‌ها دارد.
وی ضمن تقدیر از تلاش‌های اعضای شورا‌های حل اختلاف و معتمدین این شورا‌ها خاطرنشان کرد: اعضای شورا‌های حل اختلاف، معتمدین، متنفذان و سران طوایف در شرق استان کرمان در راستای ارتقای سلامت و امنیت جامعه و افزایش صلح و سازش و مدارا تلاش‌های شایسته تقدیری دارند.

این مقام قضایی در استان کرمان، ایجاد صلح و سازش در پرونده‌ها را اقدامی بزرگ و شایسته تحسین دانست و تصریح کرد: دستگاه قضایی بر مبنای وظبفه ذاتی خود در تمامی پرونده‌ها از جمله دعاوی خانوادگی و سایر پرونده ها، حکم صادر می‌کند که این صدور حکم دعوا را پایان نمی‌دهد وممکن است حتی منجر به ایجاد دعاوی جدیدی شود، اما شورا‌های حل اختلاف صفا و برادری را ایجاد کرده و در کوتاهترین زمان ممکن رفع نزاع می‌کنند.

موحد یادآور شد: دعاوی در سیستم قضایی در مدت زمان طولانی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، اما پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین نتیجه ممکن می‌رسند و این عین عدالت است.

وی خاطرنشان کرد: هر مومنی که در مسیر صلح و سازش قدم بردارد تمام ثمرات و رحمت الهی نثار او خواهد شد.
رییس کل دادگستری استان کرمان اظهارداشت: برنامه‌های قوه قضاییه در مسیر تحول جز با همکاری مردم شدنی نیست و این قوه زمانی می‌تواند یک گام به سمت جلو بردارد که توان اقیانوس مردمی را در کنار خود داشته باشد و با اتکا به توانمندی مردم مشکلات قضایی کشور را حل و فصل کند.

موحد گفت: شورا‌های حل اختلاف، مصلحین قرآنی و دیده بان‌های پیشگیری از نهاد‌ها و ظرفیت‌های مردمی قوه قضائیه هستند که در مسیر تحولی این قوه تلاش می‌کنند.

وی گفت: وجود و فعالیت نهاد‌های مردمی در کنار دستگاه قضایی موجب می‌شود که در پرونده‌های مربوط به دعاوی خانواده، اختلافات مالی و. مشکلات مردم با نرمش و مدارا حل شود و قاطعیت و جدیت دستگاه قضایی برای برخورد با مفسدین، اشرار و مخلان امنیت عمومی به کار گرفته شده و از دست اندازی آن‌ها به اموال عمومی و بیت المال خودداری شده و اجازه داده نشود که خللی در امنیت عمومی مردم ایجاد شود.

در ادامه سفر رییس کل دادگستری استان کرمان به شهرستان ریگان کلنگ اجرایی بازداشتگاه موقت فرماندهی انتظامی ریگان بر زمین زده شد و مهمانسرای دادگستری این شهرستان نیز افتتاح شد.

رییس دادگستری شهرستان ریگان در این مراسم گفت: با توجه به فاصله ۹۰ کیلومتری شهرستان ریگان با زندان بم، در حوزه بدرقه متهمان در این شهرستان مشکلاتی وجود داشت که به منظور رفع این مشکلات، پیگیری‌های لازم برای ایجاد بازداشتگاه موقت در فرماندهی انتظامی این شهرستان در سطح استانی و ملی انجام شد.

امین سلطانی زرندی خاطرنشان کرد: در نهایت با احداث بازداشگاه موقت مورد تائید سازمان زندان‌ها در محل فرماندهی انتظامی شهرستان ریگان موافقت شد که در سفر روز جاری رئیس کل دادگستری استان به این شهرستان، کلنگ آغاز عملیات اجرایی این بازداشتگاه بر زمین زده شد.

گفتنی است، در سفر رییس کل دادگستری استان کرمان به شهرستان ریگان ضمن برگزاری جلسه شورای قضایی، مشکلات این شهرستان در حوزه‌های مرتبط با زندان، پزشکی قانونی و سایر مراجع مربوطه مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.