در پی فیلترینگ سرخود «کلاب هاوس» توسط برخی اپراتور‌های اینترنت در ایران، وزارت ارتباطات کشورمان رسما از این اپراتور‌ها شکایت کرد. به گزارش «تابناک»؛ اگر از جمله علاقه مندان شبکه‌های اجتماعی باشید، احتمالا نام «کلاب هاوس» به گوشتان خورده است؛ شبکه اجتماعی نوپایی که برای ارتباط کاربران، صوتی طراحی شده و با اینکه هنوز در […]

در پی فیلترینگ سرخود «کلاب هاوس» توسط برخی اپراتور‌های اینترنت در ایران، وزارت ارتباطات کشورمان رسما از این اپراتور‌ها شکایت کرد.
به گزارش «تابناک»؛ اگر از جمله علاقه مندان شبکه‌های اجتماعی باشید، احتمالا نام «کلاب هاوس» به گوشتان خورده است؛ شبکه اجتماعی نوپایی که برای ارتباط کاربران، صوتی طراحی شده و با اینکه هنوز در محدودی از گوشی‌های تلفن همراه در جهان (گوشی‌هایی که از سیستم عامل شرکت اپل، یعنی IOS استفاده می‌کنند) در دسترس است، اما شهرت بسیاری یافته و کاربرانش به شدت در حال افزایش است.
ایران هم از این شمول استثنا نیست، به ویژه آنکه انتخابات در پیش است و شرایط کرونایی به مانند دیگر کشور‌های جهان، موجب اقبال روزافزون مردم به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شده است. بستری که برای نام آشنا شدن امثال کلاب هاوس و حضور گسترده کاربران در آن و همچنین بازتاب اتفاقات رقم خورده در آن در بستر جامعه کافی است. استقبالی گسترده که ظاهرا برای برخی حکم زنگ خطر را یافته است!
این را می‌شود از فیلترینگ این شبکه اجتماعی در کشورمان دریافت. اقدامی که فراگیر نیست و محدود به چند اپراتور کشورمان است که از قضا سهم بزرگی در اتصال ایرانیان به شبکه جهانی ارتباطات، اینترنت دارند؛ همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران. سه اپراتوری که منتظر تعیین تکلیف شبکه اجتماعی یاد شده در کشور نشده و به رغم اطلاع از غیرقانونی بودن کارشان، راسا برای فیلتر آن اقدام کرده و دست به کار شده اند.
شکایت وزارت ارتباطات از فیلترینگ سرخود «کلاب هاوس» و چند نگرانی!
درباره فیلترینگی سخن می‌گوییم که سرخود و بدون مجوز نهاد رسمی فیلترینگ در ایران به اجرا درآمده و چون قانونی نیست، اختلال خوانده شده است. اختلالی که ناشی از ایرادات شبکه یا هر عامل مشابهی نیست و عمدا به وجود آمده و از این رو واکنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشت که دو روز پیش در نامه‌ای خطاب به مدیران سه اپراتور یاد شده، مهلت ۴۸ ساعته‌ای به ایشان داد تا به «اختلال مشهود» شان پایان دهند و دست از سر کلاب هاوس و کاربران ایرانی آن بردارند!
اما بشنوید از فرجام نامه یاد شده که در بخشی از آن، برخلاف رویه معمول نامه‌های اداری، «ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی» ذکر و با تکیه بر آن تاکید شده بود که ایجاد اختلال در ارتباطات، جرم است و مستوجب اعمال مجازات. نکته‌ای که بعد از یادآوری آن، به صراحت هشدار داده شده بود در صورت تداوم این فیلترینگ سرخود، عاملانش را تحت پیگرد قضایی قرار خواهد داد و شکایت از ایشان پیوست‌های فنی خواهد داشت.
تاکید سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات بر پیوست‌های فنی، معنایی ندارد، جز اینکه کلاب هاوس توسط این اپراتور‌ها فیلتر شده است؛ فیلترینگی سرخود و غیرقانونی که حالا با پایان یافتن مهلت ۴۸ ساعته به سه اپراتور یاد شده، پابرجا مانده و در نتیجه آن، وزارت ارتباطات در عمل به وعده اش، اقدام به شکایت رسمی از این اپراتور‌ها نموده است. شکایتی مستند به قانونی که اختلال در ارتباطات را جرم انگاری کرده، اما عقوبت احتمالی اش برای متخلفین، جریمه مالی، آن هم به میزان نه چندان چشمگیر است.
نکته‌ای نگران کننده که ممکن است موجب بیخ پیدا کردن ماجرا شود یا از آن بدتر، فتح بابی تازه در اعمال نظرات شخصی در خصوص شبکه‌های اجتماعی و حتی دیگر فعالیت‌ها در بستر اینترنت باشد. اتفاقی ناخوشایند که می‌تواند عقوبت‌هایی برای کشور به دنبال داشته باشد و پیام‌های ناخوشایندی به جهانیان مخابره کند. رویدادی تاثیرگذار در مناسبات مختلف از جمله کسب و کار‌های مختلف بر بستر نت که اگر وارد وادی سیاست شود، ممکن است نتایج شومی به بار بیاورد، به ویژه آنکه در آستانه انتخابات هم قرار داریم و چشم جهانیان به ایران دوخته شده است.