رییس کل دادگستری استان یزد گفت: صدور بیش از ۲ هزار دادنامه با موضوع احکام مجازات جایگزین حبس، یک گام مهم در موضوع کاهش جمعیت کیفری است.

غلامعلی دهشیری در نشست با مسئولان قضایی و مسئولان اداره زندان‌های استان یزد با موضوع اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندانها اظهار کرد: مجازات زندان تنها باید برای جرائم مهم، خشن و مخل نظم و امنیت لحاظ گردد و برای سایر جرائم طبق مقررات از احکام جایگزین حبس استفاده گردد.

رییس کل دادگستری استان یزد با اشاره به صدور بیش از ۲ هزار دادنامه با موضوع احکام مجازات جایگزین حبس از انواع مختلف در سال ۹۸ در استان یزد براساس سامانه‌های جامع آماری بیان داشت: از این تعداد دادنامه صادر شده در اجرای کیفری یک هزار و ۵۹ فقره حکم اجرا شده است که برخی از آن‌ها به علت برخی از مشکلات مثل کمبود پابند الکترونیک معطل مانده است.

این مقام قضایی، سیاست قوه قضاییه و تاکید آیت الله رییسی را برابر دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان و سند تحول قضایی بر کاهش جمعیت کیفری ذکر کرد و گفت: این راهبرد قوه قضاییه با استفاده از تاسیسات حقوقی بهره می‌گیرد و علی رغم برخی از نقد‌ها و پیش داوری‌ها ثابت شد که نتایج بسیار مثبتی را به دنبال داشته است.

دهشیری، اهتمام به اجرای دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی از اولویت‌های سال ۹۹ دانست و تصریح کرد: رعایت حقوق و حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی باید در شورا‌های حل اختلاف و سایر نهاد‌های قضائی و شبه قضائی نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی بر تسریع کار و ارتقاء کیفیت خدمت در دستگاه قضایی تاکید کرد و ابراز داشت: تلاش مجموعه قضایی استان قابل تحسین است چرا که علی رغم ابطال وقت‌های رسیدگی در ماه‌های اسفند و فروردین به علت بیماری کرونا، در اردیبهشت ماه سال جاری با وجود ۳۱ هزار و ۱۶۶ فقره پرونده وارده ۳۳ هزار و ۹۰۹ پرونده رسیدگی شد است.

دهشیری اجتناب دادستان‌های سراسر استان را از قرار‌های بازداشت موقت تا حد امکان را خواستار شد و یادآور شد: با توجه به اینکه اصل برعدم صدور قرار بازداشت موقت است مگر در موارد مصرح در قانون لذا دادستان‌ها باید تا آنجا که امکان دارد از قرار‌های بازداشت موقت تا حد امکان اجتناب نمایند و از سایر تامین‌های قانونی متناسب استفاده نمایند.

  • منبع خبر : میزان