رییس کل دادگستری استان قزوین بر لزوم تشکیل کارگروه صیانت از باغ‌های سنتی و جنگل‌های استان تاکید کرد و گفت: صدور پروانه ساخت و ساز در باغستان سنتی ممنوع است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قدرتی، رییس کل دادگستری استان قزوین در نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال که با حضور دادستان مرکز، مسئولان قضایی و اجرایی استان برگزار شد گفت: استمرار جلسات شورای حفظ حقوق بیت المال، هماهنگی و همسویی دستگاه‌های ذیربط را در مقابل متعدیان به حقوق بیت المال قوت می‌بخشد و دستگاه قضایی از حقوق مردم دفاع می‌کند.

رییس شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان قزوین با بیان اینکه هر گونه تغییر کاربری در باغستان سنتی قزوین ممنوع است، گفت: باغستان یک میراث ارزشمند از گذشتگان است که همه ما باید برای صیانت از آن تلاش کنیم تا بتوانیم سرمایه‌هایی که برای نسل آینده است را حفظ کنیم.

رییس کل دادگستری استان قزوین با اشاره به قدمت یک هزار ساله باغستان سنتی قزوین گفت: پیشنهاد‌ها برای حفظ باغستان سنتی باید منطبق بر واقعیات موجود باشد تا بتوانیم از این میراث ارزشمند صیانت کنیم.

مقام ارشد قضایی استان منابع طبیعی را به عنوان موهبتی الهی برای حفظ سلامت شهر ضروری دانست و افزود: اگر از این منابع استفاده صحیح داشته باشیم، نسل‌های بعدی نیز از آن برخوردار خواهند شد.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل کارگروه صیانت از باغستان سنتی قزوین و جنگل‌های استان، اظهار داشت: برای حفظ و احیای باغستان نیازمند عزم همگانی، ملی و استانی هستیم و این کارگروه به ریاست دادستان مرکز استان با هدف هم افزایی دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار می‌گیرد تا با کمک همه نهاد‌ها بتوانیم از این میراث ارزشمند صیانت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی خاطر نشان کرد: تا اطلاع ثانوی صدور هر گونه پروانه ساخت و ساز در باغستان سنتی ممنوع خواهد بود تا در کارگروه صیانت به نتایج مورد نظر برسیم.

رییس کل دادگستری استان قزوین با بیان اینکه برای حفظ باغستان باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد، افزود: باید برای درختکاری قسمت‌های آسیب دیده باغستان‌های سنتی اقدامات لازم انجام شود.

وی با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر باغستان سنتی قزوین افزود: دستگاه قضایی استان آماده همکاری با متولیان امر برای حفظ این باغستان است و با افراد خاطی برخورد خواهد کرد و باید ادارات مرتبط برای صیانت از باغستان حسب وظایف اعتبار لازم را در بودجه سالانه خود پیشنهاد و مسئولین پیگیری لازم را جهت تصویب آن به عمل آورند.