خبرگزاری میزان – باتوجه به اطلاعیه‌های منتشره از سوی بانک مرکزی از امروز ۲۲ آذرماه صدور چک در وجه حامل ممنوع می‌شود و چک‌های صادره از امروز در وجه حامل اعتباری ندارند. قانون اصلاح قانون صدور چک در آبان ۹۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از تأیید شورای نگهبان طی بخشنامه‌ای در ۱۲‏‏آذر […]

خبرگزاری میزان – باتوجه به اطلاعیه‌های منتشره از سوی بانک مرکزی از امروز ۲۲ آذرماه صدور چک در وجه حامل ممنوع می‌شود و چک‌های صادره از امروز در وجه حامل اعتباری ندارند.

قانون اصلاح قانون صدور چک در آبان ۹۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از تأیید شورای نگهبان طی بخشنامه‌ای در ۱۲‏‏آذر ۹۷ به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

براساس اعلام بانک مرکزی عمده مقدمات مربوط به اجرای قانون جدید صدور چک فراهم شده است، اما به دلیل تغییرات بنیادین در رویه‌های صدور، انتقال، وصول و سایر عملیات مربوط به چک در قانون جدید و آثار و تبعات آن که متوجه آحاد جامعه است و همچنین به دلیل پیامد‌های نامطلوب اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا برای کسب و کارها، اجرای قانون جدید صدور چک مرحله‌ای و به صورت تدریجی انجام می‌شود تا ضمن فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مستمر، زمینه ارتقای آگاهی آحاد جامعه از قواعد جدید چک فراهم شود و کمترین چالش و آثار منفی را برای صاحبان مشاغل و کسب و کار‌ها ایجاد کند.

در این بین بانک‌ها موظف هستند به روش‌های مختلف از جمله درج اطلاعیه در پایگاه اطلاع‌رسانی، چاپ بروشور، ارسال پیامک، تعبیه پیشخوان خدمت برای راهنمایی مشتریان در محل واحد‌های عملیاتی و نصب اعلامیه در معرض دید مشتریان در شعب، نسبت به آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص الزامات و شرایط جدید اعطای دسته چک و نیز صدور، انتقال و تسویه چک بر اساس قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷ اقدام کنند.