رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به فعالیت ۱۲ شورای حل اختلاف ویژه زندان در استان گفت: در سال گذشته ۲۹ پرونده قتل توسط این شورا‌ها به صلح و سازش ختم شده است.
 یدالله موحد در دیدار با امام جمعه کرمان با اشاره به نامگذاری اولین روز از هفته قوه قضاییه به عنوان احیای حقوق عامه و مبارزه با فساد که در بسیاری از فصول قانون اساسی به حقوق عامه پرداخته است، گفت: احیای حقوق عامه بحث مهم و کلی و مربوط به کلیت نظام است و همه اجزای حاکمیت این وظیفه مهم را بر عهده دارند، زیرا مبحث حقوق عامه دارای دامنه گسترده و وسیعی است.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد وظیفه تمامی قوا و برخورد کیفری با فاسد بر عهده قوه قضاییه است، افزود: یکی از مظاهر اصلی احیای حقوق عامه اقامه قسط و عدل و مبارزه جدی قوه قضاییه با اشکال مختلف فساد از جمله فساد اقتصادی است و امروز همه در قوه قضاییه اراده جدی و لاینقطع برای مبارزه با فساد دارند.

این مقام قضایی در استان کرمان در ادامه از حمایت‌های نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان از مجموعه قضایی استان کرمان تقدیر کرد و ادامه داد: یکی از برکات عظیم و سرمایه معنوی ارزشمندی که عاید قوه قضاییه شده این است که گرامیداشت هقته قوه قضاییه با شهادت آیت الله شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان مصادف است و انشاالله قوه قضاییه بتواند از این سرمایه گرانسنگ بهره مناسب را ببرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۲ واحد قضایی اعم از ۱۸ دادگستری، ۷ دادگاه عمومی و ۷ واحد دادگاه بخش در استان کرمان فعال هستند، خاطرنشان کرد: در مجموع ۳۷۳ قاضی در این واحد‌های قضایی مشغول به فعالیت هستند و با حضور این تعداد از قضات، ۵۰ درصد از پست‌های قضایی مصوب استان کرمان دارای تصدی است.

موحد اظهار کرد: در استان کرمان در مقابل هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت تقریبا ۱۲ قاضی حضور دارند که این سرانه در کشور ۱۳.۸ است و در این زمینه با میانگین کشوری فاصله داریم.
بیشتربخوانید:
این مقام قضایی در استان کرمان با بیان اینکه سرانه تعداد قضات به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در استان کرمان از هشت قاضی به ۱۲ قاضی رسیده است و امیدواریم به زودی به میانگین کشوری برسد، خاطرنشان کرد: در کنار شعب و واحد‌های قضایی، ۳۱۷ شعبه شورای حل اختلاف شهری و روستایی نیز در استان کرمان فعالیت دارند که تلاش می‌کنند تا دعاوی و اختلافات را به صلح و سازش ختم کنند.

موحد بیان کرد: یک هزار و ۴۵۰ عضو و دبیر در شورا‌های حل اختلاف استان کرمان در حال فعالیت هستند و ۱۲۰ قاضی نیز با این مجموعه همکاری دارند.

وی گفت: در سال گذشته ۱۶۲ هزار پرونده در شورا‌های حل اختلاف استان کرمان مورد رسیدگی قرار گرفته که از این تعداد ۴۷ هزار پرونده منتهی به صلح و سازش شده است و بر این اساس ۴۲ درصد پرونده‌های قابل صلح و سازش در استان کرمان به صلح وسازش ختم شده و استان کرمان از این نظر رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت ۱۲ شورای حل اختلاف ویژه زندان در استان کرمان نیز اشاره و بیان کرد: در سال گذشته ۲۹ پرونده قتل توسط این شورا‌ها به صلح و سازش ختم شده است.

موحد با اشاره به عملکرد دادگستری کل استان کرمان در سال گذشته، گفت: در سال گذشته ورودی یکتا (پرونده‌هایی که برای اولین بار به مراجع قضایی وارد می‌شوند) به دادگستری استان کرمان بالغ بر ۲۵۳ هزار پرونده بوده است و به دلیل چرخش پرونده ها در مجموعه دادگستری و ثبت مکرر آن‌ها در مراجع مختلف، ورودی به دادگستری استان ۵۶۸ هزار و ۸۱۲ فقره پرونده بوده است.

رییس شورای قضایی استان کرمان خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های تحولی قوه قضاییه در دوران آیت الله رییسی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها است و در این راستا طی سال گذشته ۲۱ هزار و ۳۰۰ تصمیم جایگزین حبس در سطح دادگستری استان کرمان اتخاذ شده است.

موحد اضافه کرد: ورودی به زندان‌های استان کرمان در سال گذشته ۱۵.۵ درصد و در سه ماه نخست امسال ۳۲ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان این مطلب که حمایت قضایی از رونق و جهش تولید یکی از سیاست‌های قوه قضاییه به شمار می‌رود، گفت: بر اساس اقدامات انجام شده در راستای حمایت از تولید، سرمایه گذاری و اشتغال در مجموعه قضایی استان کرمان، این استان زمینه جز ۵ استان برتر کشور در این زمینه معرفی شده است.