استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امام صادق (ع) برای تکریم نیازمندان بر دستانشان بوسه می‌زد، بر لزوم حفظ کرامت نیازمندان از سوی گروه‌های جهادی و گزارشگران سیما تأکید کرد.  در این روزهای سخت کرونا مردم مؤمن ما جلوه‌ای از ارزش‌های والای انسانی را در قالب “رزمایش مواسات و همدلی” به منصه ظهور […]

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امام صادق (ع) برای تکریم نیازمندان بر دستانشان بوسه می‌زد، بر لزوم حفظ کرامت نیازمندان از سوی گروه‌های جهادی و گزارشگران سیما تأکید کرد.

 در این روزهای سخت کرونا مردم مؤمن ما جلوه‌ای از ارزش‌های والای انسانی را در قالب “رزمایش مواسات و همدلی” به منصه ظهور رساندند؛ ارزش‌هایی که ریشه در باورهای اعتقادی شیعی دارد و کمتر در سایر نقاط دنیا یافت می‌شود. امروز این جشنواره معنوی، انسان مدرنیته و غرق در مادیات غرب را مبهوت خود کرده و در عین حال الگویی لبریز از ارزش‌ها را در معرض او قرار می‌دهد.

اما در کنار این رزمایش عاشقانه آنچه به عنوان تذکر ضروری می‌نماید، حفظ کرامت نیازمندان است؛ چه اینکه گاهی شاهدیم برخی مجموعه‌های جهادی که مخلصانه وارد میدان مواسات شدند، ناخواسته تصاویری از منازل و یا خانواده مددجویان تهیه می‌کنند تا از این طریق سایرین را تشویق به حضور در این فراخوان معنوی کنند. بنابراین حفظ کرامت افراد در اولویت چنین اقدامات خیرخواهانه‌ای محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام باقر علم‌الهدی رئیس مرکز آموزش عالی قاسم بن الحسن در گفت‌وگو با تسنیم در این باره گفت: کمک‌رسانی و  مواسات، امری کریمانه‌ و نیز یکی از مهم‌ترین نمادها و پرچم‌های فضیلت‌مداری هر فرد و جامعه‌ای است که خداوند و خوبان الهی ما را دعوت به این امر کردند. توصیه مقام معظم رهبری در ایام پایانی ماه شعبان نسبت به مواسات، از آنجا اهمیت دارد که اکنون به دلیل بیماری کرونا خیلی از مراکز تولیدی، تعطیل یا نیمه‌تعطیل‌اند و از این رو خیل کثیری از مردم شرافتمند ما با مشکلات اقتصادی مواجه شدند.

وی با تأکید بر حفظ کرامت نیازمندان از سوی مؤمنانی که در راه مواسات گام بر می‌دارند، گفت: مؤمنینی که در این حرکت پرشور و آرمانی حضور می‌یابند، باید به همان میزان بر حفظ کرامت نیازمندان کوشا باشند؛ چرا که کرامت گوهر گرانبهایی است که خداوند انسان را به آن آراسته و اگر لکه‌دار شود، به راحتی قابل جبران نیست. خداوند در این باره در آیه ۷۰ سوره اسراء می‌فرماید «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلا؛ و به راستى ما فرزندان آدم را گرامى داشتیم، و آنان را در خشکى و دریا [بر مرکب‌ها] برنشاندیم، و از چیزهاى پاکیزه به ایشان روزى دادیم، و آنها را بر بسیارى از آفریده‏‌هاى خود برترى آشکار دادیم.»

حرمت مؤمن از کعبه بالاتر است

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: بر اساس روایاتی از امام صادق (ع)، حرمت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است؛ الْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنَ الْکَعْبَةِ. ما باید دقت داشته باشیم زمانی که می‌خواهیم بسته‌های معیشتی را به نیازمندان برسانیم، هویت و اقتدارشان در زندگی را زیر سؤال نبریم. باید به گونه‌ای اقدام کنیم که عزت سرپرستان آنها را حفظ کنیم.

تهیه تصویر از نیازمندان دور از تکریم است

وی با انتقاد از عملکرد تلویزیون و برخی کانال‌های شکبه مجازی در موضوع تبلیغ امر مواسات گفت:  متأسفانه گاهی در شبکه‌های تلویزیونی و کانال‌های شبکه مجازی مشاهده می‌شود درب خانه‌های مردم می‌روند و از آن فیلم و تصویر تهیه می‌کنند. تبلیغ کردن برا ی امر یاری‌رسانی رفتار خوبی است، اما به تصویر کشیدن خانه‌های محرومین و رفتن به خانه‌های نیازمندان و تهیه مصاحبه با مددجویان، سبب لکه‌دار شدن کرامت انسانی است.

وی در این باره ادامه داد: این نیازمندان همان انسان‌های مؤمن و آبرومندی‌اند که در این چرخه سخت اقتصادی به مشکل برخوردند و باید به گونه صحیح به آنها مددرسانی شود. بنابراین در کنار امر خیری که در مواسات انجام می‌دهیم حتماً باید مسئله کرامت را لحاظ کنیم و در نهایت عزت با نیازمندان برخورد کنیم. باید مراقب باشیم حرمت این نیازمندان زیر سؤال نرود.

رئیس مرکز آموزش عالی قاسم بن الحسن با اشاره به سیره امام صادق (ع) در برخورد با نیازمندان گفت: در روایاتمان آمده امام صادق (علیه‎السلام) وقتی در خانه فقرا می‌رفتند، تلاش داشتند با آنها ملاقات چهره به چهره نداشته باشند. اما اگر بر حسب اتفاق در این مواجهه قرار می‌گرفتند، دست فقیر را می‌بوسیدند. وقتی از ایشان علتش را می‌پرسیدند، ایشان اشاره به این آیه از قرآن می‌کردند «أَ لَمْ یَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ یَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ یَأْخُذُ الصَّدَقات‏؛ آیا ندانسته‏‌اند که تنها خداست که از بندگانش توبه را می‌پذیرد و صدقات را می‌‏گیرد» سیره امام (علیه‌السلام) این‌چنین است و ما باید عملاً به این سیره عمل کنیم.