معاون قضایی دادگاه‌های انقلاب به حضور غیر مستقیم دادگاه‌های انقلاب تهران در دوران جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: برای ایجاد امنیت در داخل کشور و برخورد با ستون پنجم از جمله گروهک‌های ضد انقلاب مثل منافقین وارد عمل شدیم که نتیجه آن تقدیم ده‌ها شهید و جانباز به انقلاب بود.

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛ نمایشگاه دستاورد‌های دفاع مقدس و مقاومت قوه قضاییه از دوم مهرالی نهم مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. در این نمایشگاه سازمان‌ها و ارگان‌های زیرمجموعه این قوه غرفه‌هایی برای ارائه دستاورد‌های سازمان مطبوع خود در دوران دفاع مقدس و ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان تشکیل دادند که در این مجال با مسئول غرفه دادگاه انقلاب اسلامی تهران گفت‌وگویی انجام دادیم که با هم می‌خوانیم.

سیدمحمد تقوی معاون قضایی دادگاه‌های انقلاب در گفتگو با میزان بیان کرد: در غرفه دادگاه انقلاب اسلامی تهران به نقش دادسرا و دادگاه‌های اسلامی تهران در دوران دفاع مقدس اشاره می‌شود و مردم را با اتفاقات آن دوران آشنا می‌کنیم.

وی با اشاره به نقش مستقیم و غیرمستقیم دادگاه انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس گفت: به طور مستقیم ۱۵ کاروان با مجموع ۷۵۰ نفر در سنوات ۸ ساله دفاع مقدس به جهبه اعزام شدند. از این تعداد ۱۳ کاروان رزمی و پشتیبانی بودند و مجموعاً ۷۱۱ نفر را تشکیل می‌دادند.

معاون قضایی دادگاه‌های انقلاب تهران افزود: دادسرا‌ها و دادگاه‌های تهران در دوران دفاع مقدس ۹۴ شهید، ۵۴ جانباز، ۵ آزاده به انقلاب هدیه کرده است و کارنامه درخشانی از یک واحد کوچک استان تهران در دوران جنگ تحمیلی به شمار می‌رود.

وی گفت: در غرفه دادگاه‌های انقلاب تهران سعی می‌کنیم با ارائه آلبوم‌ها، بروشور‌ها و بسته‌های اطلاعاتی شهدای گرانقدر دادگاه انقلاب اسلامی تهران در دوران دفاع مقدس را به بازدیدکنندگان معرفی کنیم.

وی گفت: در این غرفه اطلاعات لازم درباره صلاحیت‌های فعلی دادگاه‌های انقلاب که در قانون آیین دادرسی کیفری آمده است به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

معاون قضایی دادگاه‌های انقلاب در پایان با ادای احترام به مقام شامخ شهیدان، گفت: سلام بر آن‌هایی که از نفس افتادند تا ما از نفس نیفتیم و سلام بر دلاورانی که قامت راست کرده‌اند تا ما قامت خم نکنیم و سلام بر مجاهدانی که به خاک افتادند تا ما به خاک نیفتیم.