یک پایگاه آمریکایی در گزارشی می‎گوید افراد زیادی در زندان‌های آمریکا چه بر اثر خشونت و نژاد پرستی و چه بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

«راندال جردن»، «دارن راینی» و «لاتاندرا الینگتون»، مانند «مایکل براون»، «جورج فلوید» و «برونا تیلور» توسط ماموران اجرای قانون آمریکا کشته شدند؛ اما نه ماموران پلیس، بلکه توسط ماموران زندان.

به گزارش پایگاه «دیلی فودر»، هیچ داده ای، تعداد زندانیان آمریکایی را که به دست ماموران زندان‌ها کشته می‌شوند، نشان نمی‌دهد و تنها اداره آمار دادگستری آمریکا گزارش داده که بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ تقریبا سالیانه ۱۲۸ زندانی ایالتی و فدرال بر اثر قتل یا بروز اتفاقاتی، جان خود را از دست می‌دهند.

این آمار به طور جداگانه، گزارش وقایع مربوط به کارکنان زندان در موضوع خشونت در زندان های آمریکا را گزارش نمی‌کند. البته به نظر می‌رسد که این آمار بسیار کمتر از آمار واقعی باشد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط پایگاه «میامی هرالد»، ماموران زندان های آمریکا، «راندال جردن» را هنگام درخواست برای کمک، «لاتاندرا الینگتون» را به جرم صحبت در مورد سوء استفاده جنسی و «دارن راینی» را در زیر دوش به قتل رساندند.

اگرچه این موارد در آمریکا همانند خشونت پلیس مورد توجه رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد، اما نشان دهنده وجود یک بحران انسانی در زندان‌های این کشور است.

مانند خشونت بیش از حد پلیس آمریکا، بی رحمی و خشونت ماموران زندان‌ها بخشی از خشونت ساختاری نظام آمریکا علیه مردم رنگین پوست و به ویژه سیاه پوستان است.

همین عقاید نژادپرستانه در مورد جنایتکاران کمک کرد تا قانونگذاران ایالتی متقاعد شوند که حدود ۷۰ میلیارد دلار برای ساخت هزار زندان در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ هزینه کنند.

با این وجود تا سال ۲۰۰۷، هزینه‌ های عملیاتی زندان‌های ایالتی ۲۵۰ درصد افزایش یافته و به ۵۶ میلیارد دلار در سال رسیده است.

از طرفی شلوغی بیش از حد زندان ها، خدمات بهداشتی ناکافی زندان و کمبود زیرساخت برای کنترل شیوع بیماری منجر به ایجاد تعداد نگران کننده‌ای از موارد ابتلا یه کووید-۱۹ در زندان‌های آمریکا شده است.

به طور مثال، در زندان ایالتی «سن کوئنتین» در خارج از سانفرانسیسکو، پاسخ آزمایش کرونای بیش از یک سوم زندانیان مثبت شده است.

همچنین از هفته اول ماه می‌ که زندان‌های آمریکا بالغ بر ۸۷ مرگ زندانیان را ثبت کرده اند، هر هفته به طور متوسط ۴۲ نفر در زندان‌های آمریکا به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.