رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: قوه قضاییه در دوران تحولی پیش رو به قضات تحول‌گرا نیاز دارد زیرا این قوه بنا دارد در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب و سند تحولی خود حرکت کند.

«یدالله موحد» در آیین افتتاحیه چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان اظهار کرد: قوه قضاییه در دوران تحولی پیش رو به قضات تحول‌گرا نیاز دارد، زیرا این قوه بنا دارد در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب و سند تحولی خود حرکت کند و بدون قضات تحول گرا به توفیقی در این زمینه دست نخواهد یافت.

وی افزود: قوه قضاییه به اتکای عناصر فرهیخته، مومن، معتقد، خلاق و برنامه‌ریز می‌تواند گامی رو به جلو برداشته و بر حجم بالای مشکلات، معضلات و چالش‌های موجود غلبه کند.

وی با بیان این مطلب که کارآموزان، آینده سازان دستگاه قضایی هستند، ادامه داد: قوه قضاییه اگر برای تحول خود برنامه ریزی می‌کند، براساس توانمندی و ظرفیت نیرو‌های جوانی است که در این قوه حضور دارند تا دستگاه قضایی را در تراز انقلاب اسلامی و قضاوت امام علی (ع) برسانند.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان ادامه داد: اگر قضات خود را برای اجرای توصیه‌های امام علی (ع) در مسیر تحقق عدالت و اجرای برنامه تحولی قوه قضاییه آماده نکنند، قوه قضاییه بر چه اساسی می‌تواند در این راستا گام بردارد.

موحد با اشاره به این مطلب که قضات ارزشمندترین سرمایه قوه قضاییه هستند، تاکید کرد: دستگاه قضایی، قاضی محور است، زیرا قاضی می‌تواند حرکت و تحول مورد نظر در حوزه‌های مختلف را ایجاد کند.

وی از تلاش‌های معاونت نیروی انسانی و فرهنگی دادگستری و واحد آموزش در راستای برگزاری دوره‌های کارآموزی قضایی تقدیر کرد و گفت: کیفیت دوره‌های کارآموزی قضایی در استان کرمان به نحوی است که تاثیرات آن در عملکرد قضات قابل مشاهده است و استان کرمان در این زمینه از استان‌های پیشتاز در کشور به شمار می‌رود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که شرکت کنندگان چهارمین دوره کارآموزی قضایی استان کرمان باید از امروز تسلط بر اخلاق و رفتار متناسب با شخصیت قضایی را تمرین کنند، گفت: قضات با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند، زیرا کوچکترین رفتار آن‌ها از سوی مردم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و رفتار آن‌ها باید به نحوی باشد که به جایگاه قضا در جامعه خدشه‌ای وارد نکند.

وی با اشاره به کاهش زمان دوره کارآموزی، عنوان کرد: معتقدم باید در بازه زمانی برگزاری این دوره بازنگری شده و فرصت بیشتری به کارآموزان داده شود، زیرا این افراد پس از طی دوره کارآموزی، مسئولیت می‌پذیرند و در صورت نداشتن تجربه و دانش لازم برای شروع کار قضائی با مشکلات متعددی روبرو خواهند شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که دوره‌های کارآموزی قضایی برای تحصیل تجارب لازم علمی و قضائی برگزار می شود، گفت: کاهش زمان دوره کارآموزی مسئولیت کارآموزان قضایی را افزایش می‌دهد، زیرا باید با بهره گیری از این فرصت اندک، دانش علمی و عملی موردنیاز برای ادامه کار خود را کسب کنند.

موحد با اشاره به این مطلب که منصب قضا بسیار خطیر و حساس است و در تعالیم عالیه دین اسلام نیز منصب قضا ویژگی و جایگاه فوق العاده مهمی دارد، گفت: امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر فرموده اند که قاضی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بخش اول آن این است که قضات از میان کسانی انتخاب شوند که مراجعه فراوان به آن‌ها نباید آن‌ها را خسته کرده و آن‌ها را در تنگنا قرار دارد و تحقق این امر نیاز به سعه صدر بالا دارد، زیرا حجم مراجعات به قضات به قدری است که هیچیک از مدیران اجرایی چنین حجم مراجعاتی را ندارند.

وی تصریح کرد: ویژگی دوم برای قضات از نگاه امام علی (ع) این است که برخورد متخاصمان با یکدیگر، او را به خشم و کج خلقی وا ندارد و صبور باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که براساس توصیه‌های امام علی (ع) قاضی نباید بر اشتباهات خود پافشاری کند، گفت: هر فرد ممکن است در فهم یک تصمیم و حکم دچار اشتباه شود و مهم این است که در هر جایی که متوجه اشتباه خود شد، باید به سمت حق برگردد.

وی با بیان اینکه افراد در منصب قضاوت باید طمع را از دل بیرون کرده و به فهم اندک از مطالب اکتفا نکنند، عنوان کرد: قاضی در شبهات باید از همه محتاط‌تر عمل کند، در یافتن و تمسک برهان و دلیل از همه مصرتر باشد، در یافتن مدارک و مستندات رای اصرار وی از همه بیشتر باشد، در کسب امور شکیبا‌تر باشد و در مسیر اجرای حق از همه قاطع‌تر باشد.

وی گفت: قاطعیت قاضی به معنای آن است که پس از کشف حقیقت، تصمیم قانونی و قضایی را محکم بگیرد و در اجرای قانون کوتاه نیاید.

وی با اشاره به این مطلب که قاضی باید از کسانی باشد که ستایش فراوان آن‌ها را تحت تاثیر قرار ندهد، گفت: منصب قضا باید آنقدر قدر داشته باشد که کسی نتواند به آن نفوذ کند.

موحد با اشاره به این مطلب که نظارت پذیری قضات موضوعی بسیار مهمی و لازمه هر کاراجرایی است، گفت: عیون حاکم باید همیشه تیزبین و فعال بوده و همه جا ناظر بر رفتار عمّال حکومتی باشد تا کار‌ها به خوبی به سامان برسد.

همچنین «محمدباقر اسلامی» معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان نیز با اشاره به این مطلب که دوره آماده سازی علمی کارآموزان قضایی در طی شش ماه اخیر انجام شده است، خاطرنشان کرد: دوره مقدماتی چهارمین دوره کارآموزی قضایی از دوم آبانماه ۹۸ با حضور ۴۸ کارآموز آغاز شده و با احتساب افرادمعرفی شده از مرکز در مجموع این دوره با حضور ۵۲ نفر برگزار می‌شود.

وی افزود: کارآموزان قضایی در دره مقدماتی تاکنون ۱۹ عنوان درسی را در قالب ۵۵۲ ساعت فرا گرفته اند و ۱۶ نفر از قضات باتجربه استان کرمان کار آموزش این عناوین درسی را بر عهده داشته اند.

معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری استان کرمان با اشاره به توجه ویژه دستگاه قضایی استان کرمان به کیفیت و نظم دوره‌های کارآموزی، عنوان کرد: کیفیت دوره‌های کارآموزی در استان کرمان در سطح بالا و کم نظیری نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد.