آیت الله رییسی گفت: از یک سرمایه گذار و کارآفرین که تلاش می‌کند کارخانه‌اش نخوابد و کارگران اخراج نشوند و چراغ واحد تولیدی روشن باشد، باید هم از نظر قانونی و هم از نظر پرداخت تسهیلات و اعتبارات بانکی و هم از نظر قضایی حمایت کرد.

آیت الله رییسی در جلسه شورای اداری استان فارس، ضمن تبریک به نمایندگان منتخب مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دوران کرونا و پساکرونا می‌طلبد که همچنانکه در مواجهه با این ویروس عملکرد مثبتی ‌داشتیم، برای حل مشکلات پساکرونا در حوزه مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، خانواده و نظام اداری نیز با تدبیر و مدیریت انقلابی آمادگی داشته باشیم.

وی افزود: رمز موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا، بدون تردید تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری در همه حوزه‌ها بود؛ بویژه که نه فقط در رهنمودهایشان بلکه در سلوک و رفتارشان هم به همه ما یاد دادند که چگونه میشود کار و تلاش کرد و به اقتضائات این دوره هم پایبند بود.

بازدید از پیش اعلام نشده از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس/آیت الله رییسی: از یک صاحب کارخانه که تمام تلاشش روشن نگهداشتن چراغ کارخانه است که کارگر بیکار نشود باید با تمام توان حمایت کرد/ مسئله آتش سوزی، در شورای تامین با حضور همه دست اندرکاران پیگیری شود/ ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد

رییس قوه قضاییه ادامه داد: حرکت مومنامه مردم در هر کوی و برزن از جلوه‌های مخلصانه‌ای بود که همه مردم و همه ظرفیت کشور پای کار آمدند.

آیت الله رییسی تاکید کرد: در ماجرای کرونا، رمز موفقیت مهم در این عرصه مردم بودند که حسینیه‌ها و خانه‌ها و مساجد و کارگاه‌ها را به مراکز تولید و کمک مومنانه تبدیل کردند.

وقتی کمک مردم به هر میدانی بیاید، آن عرصه، میدان موفقیت ماست

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه وقتی کمک مردم به هر میدانی بیاید، آن عرصه، میدان موفقیت ماست، گفت: اگر در اقدامات و تمهید مقدمات برای اقدامات، با مردم صحبت شود و اقناع افکار عمومی صورت گیرد، مردم قانع می‌شوند؛ همانگونه که با در خانه ماندن در روز سیزده بدر مردم همکاری کردند.

آیت الله رییسی در ادامه و در خصوص مفهوم عدالت عنوان کرد: عدالت دارای مباحثی نظری، حوزوی و دانشگاهی و بحث‌های آکادمیک است که بزرگان در خصوص آن بحث می‌کنند و جای آن محفوظ است؛ اما بحث ما و این جمعی که گرد هم آمدیم در حوزه اجرای عدالت در نظام اداری و اجرایی است که بحث بسیار مهمی است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به روایتی از امیرالمومنین (ع) خاطرنشان کرد: عدل هر چیزی را در جای خود قرار می‌دهد و جامعه را مبتنی بر عدل، می‌شود اداره کرد.

وی با بیان اینکه سازمان‌های اداری کشور مبتنی بر عدالت اداری هستند، گفت: از نکات مهم در سازمان‌ها و ادارات دولتی مسئله اجرای عدالت و همان عدالت اداری است که از آن سخن می‌گوییم.

آیت الله رییسی ادامه داد: گاهی اوقات منظور از عدالت، عدالت فردی و عدالت اجتماعی است؛ اما سخن ما در این جمع بحث عدالت اداری است. در حوزه اداری، اجرای عدالت بسیار اهمیت دارد که چگونه در این رابطه کار شود.

رییس قوه قضاییه در ادامه با تشریح تفاوت مدیریت در نظام اسلامی با سایر نظامات گفت: اولین نکته این است که در این مدیریت باید قبل از هرکس و هر چیز پاسخگوی ذات مقدس پروردگار متعال بود؛ یعنی پاسخگویی به خدا و در محضر خدا خود را دیدن. دومین نکته پاسخگویی به ارباب رجوع، سوم پاسخگویی به عموم مردم و چهارم پاسخگویی به سلسله مراتب اداری و نظامات نظارتی است که در همه این ابعاد باید پاسخگو بود.

آیت الله رییسی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان کرد: باید نسبت به ظرفیت‌هایی که امروز در اختیار مدیران است، این پاسخگویی حتما وجود داشته باشد.

از مدیر شجاعی که برای دور زدن تحریم‌ها و اداره کشور خود را به آب و آتش می‌زند، با همه وجود حمایت می‌کنیم

رییس قوه قضاییه در ادامه و با اشاره به الزامات شکل دادن ایران قوی اظهار کرد: در این زمینه بدون تردید نیازمند هستیم که مدیران قوی، شجاع و آماده خطر کردن در شرایط و وضعیت‌های مختلف داشته باشیم. ما در دستگاه قضایی از آن مدیر شجاع و با همتی که در وضعیت و شرایط تحریمی برای دور زدن تحریم‌ها و اداره کشور خود را به آب و آتش می‌زند و سعی می‌کند که یک سازمان اداره شود و در زندگی مردم مشکلی پیش نیاید، با همه وجود حمایت می‌کنیم.

وی افزود: از یک سرمایه گذار و کارآفرین که تلاش می‌کند کارخانه‌اش نخوابد و کارگران اخراج نشوند و چراغ واحد تولیدی روشن باشد، باید هم از نظر قانونی و هم از نظر پرداخت تسهیلات و اعتبارات بانکی و هم از نظر قضایی حمایت کرد.

آیت الله رییسی با اشاره به سخنان یکی از حاضران در خصوص تملک واحد‌های تولیدی توسط بانک‌ها به عنوان طلب تاکید کرد: به هیچ عنوان چنین چیزی را نمی‌پذیریم و نمی‌شود پذیرفت. در اینجا سه سخن هست: سخن اول اینکه بانک در شرایط فعلی باید به کارآفرین و سرمایه گذار و کارخانه دار و کسی که واحد تولیدی دارد، مهلت دهد تا با تولید و تلاش خود طلب بانک را دهد.

بازدید از پیش اعلام نشده از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس/آیت الله رییسی: از یک صاحب کارخانه که تمام تلاشش روشن نگهداشتن چراغ کارخانه است که کارگر بیکار نشود باید با تمام توان حمایت کرد/ مسئله آتش سوزی، در شورای تامین با حضور همه دست اندرکاران پیگیری شود/ ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد

رییس قوه قضاییه ادامه داد: اگر بانک مرکزی اعلام کرد که امروز بهره بانکی مثلا ۱۵ درصد یا ۲۲ درصد است و بانکی آمد و آن را تبدیل کرد به ۳۵ درصد یا هر چیز دیگر، آیا نظامات اداری مثل دستگاه قضایی و دستگاه‌های دیگر ضامن اجرای چنین توافقی هستند؟ یعنی اگر بانک مرکزی گفت سود سپرده ۲۰ درصد و کسی آمد و گفت می‌خواهم ۴۶ درصد بگیرم، ما بیاییم دستگاه اداری کشور را موظف کنیم که تو نسبت به این افزوده باید ضامن اجرا باشی و پیگیری کنی.

وی گفت: در این حالت از نظامات و مقررات وضع شده در کشور تخلف شده است. بانک مرکزی گفته است من امروز به عنوان دولت اعلام می‌کنم که این میزان بهره باید تعلق گیرد، اما بانکی می‌خواهد دو برابر آن را بگیرد. یک بحث این است که وام دهنده و وام گیرنده می‌گویند ما با هم توافق کردیم؛ اما بحث بعدی این است که ما دستگاه اداری کشور را ضامن اجرای این تخلف بدانیم که بنده الان نمیخواهم تکلیف این موضوع را روشن کنم.

ایران قوی، مدیران قوی و قانونگذاری و قضا و اجرای قوی می‌طلبد

وی افزود: حق، ماندگاری و باطل جولان موقت دارد. هاضمه انسان سم نمی‌پذیرد و اینکه مقام معظم رهبری به جوانان می‌گویند که آینده را بسیار روشن می‌بینند و به مظلومین می‌گویند که روزنه بسیاری از مسائل را بسیار نورانی می‌بینم، ایشان درست و حکیمانه می‌بینند که اوضاع چگونه است.

آیت الله رییسی گفت: ایران قوی، مدیران قوی و قانونگذاری و قضا و اجرای قوی می‌طلبد. تحول پذیری و تحول گرایی که مقام معظم رهبری فرمودند، باید در تک تک ما وجود داشته باشد؛ یعنی تلاش کنیم تحول در مجموعه مدیریتی ما بوجود بیاید. در استان هر خلاقیت و ابتکار و همفکری که نیاز است، انجام شود و همدلی و همفکری یکی از زمینه‌های توسعه یافتگی در استان است. خیلی از مسائل در استانها، گره از کار باز می‌کند و ظرفیت‌های بسیاری در استان‌ها مانند استان فارس که قطب کشاورزی و صنعتی است، وجود دارد.

وی ادامه داد: خواسته من از سازمان‌های اداری آن است که یک نظارت درون سازمانی در آن فعال شود و هرچه نظارت‌های درون سازمانی تقویت شود، کمتر نیازمند نظارت‌های برون سازمانی خواهیم بود. عیون خودتان را در دستگاه‌ها فعال‌تر کنید و به نظارت‌های درون سازمانی تاکید می‌کنم.

آیت الله رییسی در ادامه و در خصوص رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری و مطالبات کارگران اذعان کرد: معاون اول محترم هر دو مورد را دنبال کنند و آقای استاندار و دوستانی که هستند حتما مشروح آن را به ما منعکس کنند تا پیگیری کنیم و ببینیم که راهکار قضیه چیست؛ یعنی ساز و کار آن را بررسی و اگر لازم باشد از طریق مجلس دنبال کنیم و نمایندگان استان فارس الحمدالله ۱۸ نفر هستند و بالاترین مجموعه هستند که نسبت به بعضی از آن‌ها ارادت داریم و انشاءالله در جمع خود پیگیری خواهند کرد و ما مجلس را در این قضیه در جریان می‌گذاریم.

وی در خصوص چاه‌های غیرمجاز نیز خاطرنشان کرد: یک قسمتی از این موضوع بحث قضایی است که ما معتقدیم که نباید قضیه قضایی شود و اصلا چرا چاه غیرمجاز حفر می‌شود و وزارت نیرو اجازه می‌دهد که چاه غیرمجاز حفر شود؟ چرا اداره منابع طبیعی اجازه می‌دهد که منابع طبیعی تصرف شود؟ کسانی که برای جنگلبانی، منابع طبیعی و محیط زیست مسئولیت دارند و مرزبانان و مرزداران محیط زیست و منابع طبیعی هستند، چرا این مسائل را پیگیری نمیکنند؟

زمین خواری به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست

آیت الله رییسی با بیان اینکه قبل از برخورد‌های قضایی برخورد‌های مقدماتی وجود دارد، گفت: یکی از مسائل در استان فارس مساله تصرف اراضی و تغییر کاربری‌ها بصورت غیرمجاز و تبدیل زمین کشاورزی به ویلاست. دوستان ما ۳۰، ۴۰ نفر قبل از قضیه کرونا آمدند و بررسی کردند؛ چون این سفر قرار بود سه ماه و نیم و چهار ماه قبل انجام شود که به تاخیر افتاد. آن زمان بررسی کردند و مشخص شد که یکی از مسائل استان فارس زمین خواری است.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه زمین خواری به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست، گفت: این مساله را هم مسئولان مربوطه که مرزبانان این قضیه هستند دنبال کنند و هم همکاران ما در دادگستری پیگیری خواهند کرد.

وی تصریح کرد: نگاه ما به اقدامات غیرمجاز مثل حفر چاه هم مانند قضیه کوله بری و قضیه آلونک‌هاست. اقدام غیرمجاز، کار آن عشایری نیست که ۴۰ سال قبل یک چاه زده است. ما الان افرادی را داریم که با تکیه بر قدرت یا ثروت می‌آیند و جلوی چشم همه کار‌هایی را می‌کنند که صد برابر آن خسارتش برای آب است و برای آب شهری و آب کشاورزی ضرر دارد و این‌ها مورد نظر است.

آیت الله رییسی در ادامه گفت: همین‌ها را به نظر من باید وزارت نیرو دنبال کند که کار به اینجا نرسد. بله اگر روزی کار به دستگاه قضا رسید، طبیعتا باید تدبیری اتخاذ کند. پرداختن به موضوع یک فرد عشایری که ۴۰ سال قبل چاهی زده، اولویت امروز ما نیست؛ اولویت ما کسانی هستند که همین امروز علیرغم همه این بحث‌ها دارند اقداماتی می‌کنند که موجب اخلال در منابع آب و آبرسانی می‌شود.

رییس قوه قضاییه افزود: ما باید با کشاورزان صحبت کنیم؛ یعنی خود وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باید با کشاورزان صحبت کند و این حرف، حرف خوبی است تا مشخص شود که کدام یک از این‌ها غیرمجاز است و راهکار برخورد با این قضیه چیست.

آیت الله رییسی با بیان اینکه همدلی و همکاری در استان زمینه بسیار خوب و مبارک است، خاطرنشان کرد: باید بطور جدی نکته‌ای که آقا فرمودند یعنی جهش تولید، در استان فارس و در هر اقلیمی معلوم شود که چه کار‌هایی باید انجام شود و چه کار‌هایی را باید دادگستری و سازمان بازرسی و دستگاه‌های دیگر دنبال کنند ودر این جهت بنا داریم تا همکاری همه دستگاه‌ها را در ابن رابطه داشته باشیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به سخنان استاندار فارس در خصوص زندان‌ها گفت: ما در اینجا اعلام می‌کنیم و آقایان نمایندگان نیز دنبال کنند که آمادگی داریم همه زندان‌ها و نه فقط استان فارس بلکه آن دسته از زندان‌هایی که در کالبد‌های شهری ایجاد شده و در وسط شهر‌ها قرار گرفته، همگی را به حاشیه شهر‌ها و جای مناسب منتقل کنیم. استانداری‌ها و شهرداری‌ها همکاری کنند تا این اتفاق بیفتد.

وی افزود: این را به سازمان زندان‌ها اعلام کردیم که در استان فارس و همه استان‌های کشور این آمادگی وجود دارد که زندان‌ها را از درون شهر‌ها به حاشیه شهر‌ها ببریم و جای مناسب برای آن ساخته شود که البته مقدماتی لازم دارد که قانونگذار آورده است.

آیت الله رییسی در ادامه بیان کرد: مقدمات این امر کمک استانداری‌ها و شهرداری هاست تا همکاری کنند که این اتفاق بیفتد؛ لذا آمادگی از طرف ما نسبت به این انتقالی که باید صورت گیرد، کاملا وجود دارد.

لزوم ساماندهی اتباع بیگانه

رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم ساماندهی اتباع بیگانه گفت: ساماندهی اتباع بیگانه از کار‌هایی است که در وزارت کشور و استانداری‌ها دارد صورت می‌گیرد و اعداد نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از اتباع بیگانه در استان فارس حضور دارند که حضورشان باید با یک ساماندهی همراه باشد و آن ساماندهی مساله بسیار مهمی است. در استان‌های دیگر هم این امر یک ضرورت است و ساماندهی اتباع بیگانه نکته بسیار مهم و قابل توجهی است که به نظر من باید بطور کامل صورت گیرد تا با مشکلی مواجه نباشیم.

آیت الله رییسی خطاب به رییس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: موضوع اتباع بیگانه مسئله‌ای قابل بررسی است و شما، دادستان، اداره بازرسی موضوع را بررسی کنید و نکته‌ای که مربوط به ماست، منتقل کنید و در استان نیز آن را حل کنید. باید راهکار‌ها مشخص شود و تعیین شود که چه بخشی از کار مربوط به وزارت کشور است و چه بخشی به وزارت صمت و چه بخشی مربوط به دستگاه قضایی است. ما در این قضیه معتقدیم که اگر مساله محوری در کمیته‌های کاری پیگیری شود، بسیاری از مسائل که دغدغه ایجاد کرده، حل می‌شود.

بازدید از پیش اعلام نشده از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس/آیت الله رییسی: از یک صاحب کارخانه که تمام تلاشش روشن نگهداشتن چراغ کارخانه است که کارگر بیکار نشود باید با تمام توان حمایت کرد/ مسئله آتش سوزی، در شورای تامین با حضور همه دست اندرکاران پیگیری شود/ ناسلامتی برای نظام اداری و قضایی تحمل نخواهد شد

وی ادامه داد: برای مقابله با آنچه که دشمن برای ما می‌سازد، آمادگی همگانی برای ایستادگی نیاز است. این قابل تحمل نیست که توانایی امری در داخل وجود داشته باشد، اما راهکار آن در دسترس نباشد. همانطور که آقا فرمودند هیچ مشکلی نیست که راهکار آن در داخل کشور نباشد. راهکار مشکلات در همین جلسات یا کمیته‌های کاری است که توسط استاندار و مسئولین تشکیل می‌شود. در بحث راهکار‌ها آنچه را که در داخل استان انجام می‌شود، پیگیری کنید و آنچه در مرکز باید صورت بگیرد را ما پیگیری می‌کنیم. در گام دوم انقلاب زیبنده نیست که صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: کشور ما کشور انتخابات است و نمی‌توانیم کشور را منتظر بگذاریم و اظهار عباراتی همچون «انشاءالله فردا» و یا «انشاءالله بعد از انتخابات» کشور را عقب می‌اندازد. تحول در حوزه‌های مختلف باید سریع صورت بگیرد و زمان در حال طی شدن است و اقتضا می‌کند که همه مصمم مسائل را پیگیری کنند.

آیت‌الله رئیسی در پایان گفت: توفیقی بود برای بنده که در محضر عزیزان و بزرگواران، نماینده محترم خبرگان، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مدیران معزز و همکاران خودم در استان باشم.