رییس کل دادگستری استان یزد گفت: با توجه به تأکید ریاست قوه قضاییه مبنی بر استفاده از ظرفیت مشارکت‌های مردمی و اتخاذ سازوکاری برای رسیدگی به امور حقوقی و قضایی محرومان، مجمع خیرین عدالت یار در استان یزد تشکیل شد.

غلامعلی دهشیری در آیین رونمایی از طرح انجمن خیرین عدالت یار با حضور رییس کمیته امداد کشور اظهار کرد: برای اولین بار در کشور به منظور حمایت از اقشار مستمند و نیازمند و زندانیان و خانواده مددجویان زندانی و با هدف پیشگیری از وقوع جرم، مجمع خیرین عدالت یار راه اندازی شد.

رییس کل دادگستری یزد افزود: رفع موانع تحقق عدالت، ناشی از کم اطلاعی یا کم بضاعتی اقتصادی و ایجاد همبستگی اجتماعی بیشتر و تقویت سرمایه‌های اجتماعی و نیز فرهنگ سازی اسلامی و دستگیری از شهروندان نیازمند، از اهداف مجمع خیرین عدالت یار می‌باشد.

این مقام قضایی، محدوده فعالیت خیرین عدالت یار را در فرایند‌های مرتبط با دادرسی اعلام کرد و گفت: کلیه اقدامات مرتبط با دعاوی در امور کارشناسی، مشاورین حقوقی، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، وکالت، پزشکی قانونی، سردفتری ازدواج و اسناد رسمی برای افراد بی بضاعت و نیازمند این خدمات می‌توانند به صورت ویژه انجام گیرد.

این مجمع از رؤسای پنج گانه کانون‌ها اعم از کانون کارشناسان رسمی دادگستری و قوه قضاییه، کانون وکلای رسمی دادگستری و قوه قضاییه و همچنین کانون سردفتران و روسای دفاتر خدمات قضایی و نیز سازمان بسیج حقوقدانان تشکیل می‌شود.

وی افزود: قوه قضاییه باید مظهر عدالت و ملجأ مورد اطمینان و پناهگاه آرامش بخش مردم برای احقاق حقوق باشد و این حرکت جدید که با تعامل و همکاری کانون‌ها ذکر شده آغاز شده، گام‌های مؤثری در مسیر استیفای حقوقِ نیازمندانِ حمایت حقوقی، زندانیان و خانواده مددجویان زندانی و موضوع پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی برداشته خواهد شد.