رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: همکاران قضایی در استان خوزستان توانستند با همت و تلاش جهادگونه خود تا قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹ (کرونا) بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های مسن را رسیدگی و مختومه کنند و امیدواریم ۲۰ درصد دیگر این پرونده‌ها طی ۳ ماه آینده رسیدگی و مختومه شوند.

حجت الاسلام والمسلمین صادق مرادی رئیس کل دادگستری استان خوزستان در جلسه نظارت مستمر بر دادسرا‌ها و دادگاه‌های کلانشهر اهواز گفت: با همت و تلاش همکاران قضایی استان قبل از شیوع بیماری منحوس کووید ۱۹ (کرونا) از ۱۶۹ هزار و ۴۸۴ پرونده مسن به بیش از ۱۳۴ هزار پرونده رسیدگی کردند که بخش عظیمی از این پرونده مختومه شده اند و ۳۴ هزار و ۷۳۰ پرونده دیگر در حال رسیدگی هستند که با توجه به شرایط حساس شیوع این بیماری، امیدواریم تا ۳ ماه آینده این مجموعه از پرونده‌ها با همت همکاران قضایی عزیز مختومه شوند.

وی بر کاهش وقت رسیدگی پرونده‌ها در دادسرا‌ها و دادگاه‌ها خوزستان تاکید کرد و اظهار داشت: در راستای اجرای هر چه بهتر سیاست‌های جدید قوه قضائیه همه باید تلاش کنیم زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرا‌ها و دادگاه‌های سراسر استان کاهش پیدا کند و علاوه بر تسریع در رسیدگی‌ها، دقت لازم در صدور احکام صورت بگیرد.

رئیس کل دادگستری خوزستان بر لزوم استفاده از دادرسی الکترونیکی در محاکم استان تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت دادرسی الکترونیکی در کاهش آمار پرونده‌ها بسیار تأثیر گذار می‌باشد و با توجه به شیوع بیماری کرونا، می‌توان بخش مهمی از پرونده‌ها را به همین نحوه رسیدگی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی فضای فیزیکی دادگستری‌ها استان را یکی از مشکلات موجود افزایش شعب جهت کاهش اطاله دادرسی برشمرد و عنوان کرد: فضای فیزیکی فعلی دادگستری‌ها گنجایش افزایش شعب دیگر را ندارند، ولی در حال پیگیری برای ایجاد فضای مناسب برای این شعب هستیم که امیدواریم بزودی تحقق پیدا کند.

وی در ادامه با تاکید به بحث غربالگری زندانیان گفت: با توجه به طرح تحول قضائی و بخشنامه‌های اخیر رئیس قوه قضاییه، غربالگری زندانیان به عنوان یک ضرورت باید هرچه سریعتر انجام شود و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمامی قضات استان در یک اقدام جهادی همه زندانیان را ملاقات و پس از شنیدن مشکلات و تقاضا‌های آنان، دستورات مقتضی را صادر کنند.

در ادامه این جلسه تعدادی از معاونین قضایی استان و روساء دادسرا‌ها و دادگاه‌های شهرستان اهواز به ارائه گزارش عملکرد، مشکلات و کمبود‌های زیر مجموعه خود پرداختند.