یکی از مسئولان با انتشار خبری در صفحه خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی، با ارتکاب دو اشتباه فاحش، موجی از نگرانی و واکنش‌ها آفرید تا جایی که مجبور به حذف این خبر شد و نمره مردودی را برای خود و برخی دیگر مسجل کرد! به گزارش «تابناک»؛ کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان […]

یکی از مسئولان با انتشار خبری در صفحه خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی، با ارتکاب دو اشتباه فاحش، موجی از نگرانی و واکنش‌ها آفرید تا جایی که مجبور به حذف این خبر شد و نمره مردودی را برای خود و برخی دیگر مسجل کرد!
به گزارش «تابناک»؛ کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز گذشته مدعی شد که مجلس شورای اسلامی، غربالگری اجباری زایمان را لغو کرده است؛ خبری که وی را بر آن داشت تا به مادران و پرسنل خدوم وزارت بهداشت تبریک بگوید و از تلاش نمایندگان انقلابی مجلس در مسیر تصویب این طرح تقدیر کند.
البته وی ساعاتی بعد و پس از آنکه این ادعایش سر و صدای زیادی به پا کرد و به شدت بازتاب یافت و تفسیر شد، توییت جنجالی اش را پاک کرد؛ توییتی که در آن تاکید کرده بود «اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان با تجویز‌های غیراستاندارد و غیرمتقن علمی (که باعث قتل جنین می‌شد) برداشته شده و حالا دیگر هیچ پزشک و مادری مجبور به غربالگری و کشتن جنین نیست.»
مردود شدن جمعی از مسئولان با خبر حذف غربالگری پیش از تولد!
اما واقعیت از چه قرار است؟ حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در این باره می‌گوید: مجلس هیچ مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است. این بحث‌ها در کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده طرح شده که سه عضو مشترک با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز دارد، اما هنوز این مساله تصویب نشده و در حد پیشنهاد است؛ پیشنهادی که می‌گوید اجبار به این مساله حذف شود.
آن گونه که شهریاری تاکید دارد، حتی در صورت تصویب این پیشنهاد نیز «در همه کشور کمیته‌ها و تیم‌های پایش در مراکز مختلف برای مادران باردار وجود دارد و کماکان اگر مادر بارداری نیاز به غربالگری داشته باشد، دستور انجام این کار آن برای او صادر می‌شود»؛ اظهار نظری که دو نکته کلیدی را یادآوری می‌کند؛ نخست مطرح بودن پیشنهاد حذف غربالگری پیش از تولد در مجلس و بعد تاکید بر حذف قید «اجبار» در آن.
اما آیا تنها اشتباه خزعلی، تاکید بر تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی است؟ خیر! این را می‌شود از پاسخ کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت دریافت که آن هم توییتری مخابره و در بخشی از آن یادآوری شده که «غربالگری بیماری‌های ژنتیکی جنین هیچ گاه اجباری نبوده است و دستورالعمل وزارت بهداشت در این رابطه با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه والدین، عملی شده است.»
مردود شدن جمعی از مسئولان با خبر حذف غربالگری پیش از تولد!
بدین ترتیب مشخص می‌شود که اساسا غربالگری پیش از تولد در کشورمان ـ که نقش موثری در کاهش موارد تولد بیماری‌های ژنتیکی از جمله سندرم داون و… داشته ـ اجباری نبوده که حالا لازم باشد مجلس درباره اش تصمیمی جدید بگیرد و «اجبار» را از آن حذف نماید! نکته‌ای که ظاهرا لازم است علاوه بر خانم خزعلی، به رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و چه بسا نمایندگان دیگری در مجلس هم یادآوری و گوشزد شود تا در پیشنهادهایشان در این خصوص تجدید نظر کنند.
تذکری که جا دارد به طور ویژه برای شروع کننده این غائله، جامع‌تر ارائه شود و یادآوری ممنوع بودن سقط جنین و مستوجب مجازات شدن هر عملی که منجر به وارد آمدن آسیب به جنین یا قتل جنین گردد را هم شامل گردد. مجموعه قوانینی که به نظر هیچ طرح و پیشنهادی برای اصلاحش در مجلس در دستور کار قرار ندارد و اساسا بی ارتباط با غربالگری پیش از تولد است!