معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه حقوق بشر در این سرزمین نه تنها یک "محصول وارداتی" نیست گفت: اغراق نیست چنانچه گفته شود که "حق مالکیت معنوی" مفهوم حقوق بشر به ملت ایران تعلق دارد.
 همزمان با هفته قوه قضاییه، امروز چهارشنبه ۴ تیر «علی باقری» معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه و «مهدی حاج محمدی» رییس سازمان زندان‌ها با جمعی از سفرای کشور‌های خارجی حاضر در ایران اسلامی دیدار کردند.
معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: قرن‌ها پیش از آن که مدعیان حقوق بشر چشم به جهان بگشایند، پرچم قرآنی کرامت فرزندان آدم در دستان ملت‌های مشرق زمین به اهتزاز در آمد.
وی ادامه داد: صد‌ها سال پیش از آن که عبارت حقوق بشر در “ادبیات سیاسی”  وارد شود، “مبانی حقوقی حقوق بشر” در قالب پیمان مالک اشتر از سوی امام علی علیه السلام به جهانیان عرضه شد.

باقری خاطرنشان کرد: قرن‌ها پیش از آن که کشور‌های مدعی حقوق بشر به نقشه جغرافیایی کرهی زمین اضافه شوند، انسان‌های ژرف اندیشی در این سرزمین اسناد مستحکمی برای صیانت از حقوق بشر تدوین کردند.

وی یادآورشد: حقوق بشر در این سرزمین نه تنها یک “محصول وارداتی” نیست، بلکه اغراق نیست چنانچه گفته شود که “حق مالکیت معنوی” مفهوم حقوق بشر به ملت ایران تعلق دارد.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه افزود: انسان و صیانت از شأن او چنان جایگاهی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دارد که “کرامت‏ و ارزش‏ والای‏ انسان‏ و آزادی‏ توام‏ با مسئولیت‏ او در برابر خدا”، به عنوان یکی از پایه‌ها و ارکان ششگانه حکومت جمهوری اسلامی تعریف شده و بر این اساس حکومت موظف است تا شرایطی را پدید آورد که هر شهروند ایرانی به چنان توانایی دست یابد که خود مسئول “رشد” و “ارتقا” و “رهبری” گردد.

وی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران حقوق بشر مبنای سیاست‌های کلان نظام در همه حوزه‌ها از جمله سیاسی، مدنی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی است تا جایی که ساخت، کاربرد و حتی نگهداشت سلاح هسته‌ای در ایران به دلیل اصل قرآنی حرمت نابودی حرث و نسل (انهدام انسان‌ها و طبیعت و محیط زیست) ممنوع گردیده است.

باقری اظهار کرد: قوه قضاییه به عنوان مرجع دادگری و دادگستری، در پرتو تعالیم دین اسلام و منطبق با اصول قانون اساسی و به منظور اجرای رهنمود‌های رهبر انقلاب اسلامی، تلاش گسترده و مؤثری برای ارتقا و تحکیم نقش و جایگاه حقوق مردم در حکمرانی قضایی معمول داشته به گونه‌ای که رضایت مردم از دستگاه قضایی نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه و محسوسی پیدا کرده و به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: در تدابیر و اقدام‌های دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، صیانت از حقوق مردم در فرآیند‌های حقوقی و قضایی جایگاه بسیار ویژ‌ه ای داشته؛ به گونه‌ای که طی یک سال گذشته، بیش از یک سوم دستورالعملها، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های صادره از سوی رئیس قوه قضاییه (بیش از ۲۰ مورد) برای حمایت از حقوق شهروندی و تضمین حقوق مردم بوده است که در این میان “دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضاییه” و نیز “بخشنامه اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم سیاسی” از اهمیت ویژ‌های برخوردار است.

باقری خاطرنشان کرد: بر مبنای قانون اساسی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس “نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری و نیز حمایت بیدریغ از مستضعفان سراسر جهان” بدون توجه به نژاد، رنگ، ملیت، دین و مذهب تنظیم میشود. از اینرو جمهوری اسلامی ایران به محض پیروزی انقلاب اسلامی، روابط خود با دو رژیم نژادپرست صهیونیستی و آفریقای جنوبی را به طور کامل قطع کرد. این در حالی بود که بسیاری از کشور‌های مدعی حقوق بشر، دارای روابط راهبردی با این دو رژیم بودند. امروز نیز جمهوری اسلامی ایران، شجاعانه و بی پروا از ملت‌های مستضعف از جمله مستضعفان و ستمدیدگان امریکا در مبارزه با نژادپرستی دفاع کرده و خواهد کرد.

وی یادآور شد: ریشه فشار حداکثری رژیم امریکا علیه مردم ایران، اهتمام جمهوری اسلامی به استیفای کامل حقوق ملت ایران و نیز دفاع بی دریغ از حقوق ملت‌های مستقل است و “تحریم” بهای سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در اصالت دادن به حقوق بشر و پرهیز از آلودگی آن به مطامع و منافع سیاسی است. از همین رو، در جنگ‌ها و تقابل‌های متنوع در منطقه غرب آسیا طی چند دهه گذشته از جمله تقابل ملت عراق و صدام، ملت فلسطین و اشغالگران، ملت سوریه و تروریست‌ها و ملت یمن و متجاوزان، جمهوری اسلامی ایران همواره در طرف ملت‌ها قرار داشته، ولی متأسفانه دولت‌های مدعی نقض حقوق بشر در ایران از جمله بانیان و همبانیان قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر، همواره حامی و پشتیبان دیکتاتورها، اشغالگران، تروریست‌ها و متجاوزان بوده اند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه بیان داشت: تاریخ شهادت خواهد داد جبهه مقاومت اسلامی به فرماندهی سردار ایرانی سپهبد قاسم سلیمانی شجاعانه در مقابل تروریسم تکفیری و حامیان و پشتیبانان آن ایستاد و مقتدرانه از حقوق مردم منطقه اعم از مسلمان و مسیحی، شیعه و سنی، عرب و کرد و ترکمن دفاع کرد و بساط حکمرانی تروریست‌ها در عراق و سوریه را برچید، ولی رژیم آمریکا با ترور این سردار رشید ایرانی، انتقام تروریست‌های شکست خورده را از جبهه مقاومت گرفت و بار دیگر ثابت کرد در تقابل میان تروریست‌ها با ملت‌های منطقه، آمریکا همواره علیه ملت‌ها و همراه تروریست‌ها است.

باقری افزود: صرفنظر از غیرقانونی و نامشروع بودن تحریم‌های وضع شده از سوی امریکا و در حال اجرا از سوی دیگر کشور‌های غربی، این تحریم‌ها مصداق بارز نقض حقوق اساسی و بنیادین ملت ایران است و از طنز‌های تلخ تاریخ آن است که کشور‌هایی که به مسدود سازی دسترسی ملت ایران به سامانه‌های مالی و بانکی و جلوگیری از صادرات نفت ایران اکتفا نکرده، بلکه حتی غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم ایران را نیز تحریم کردهاند، مدعی حمایت از حقوق بشر در ایران هستند!

وی گفت: ملت بزرگ و با عظمت ایران در دوره شیوع ویروس کووید ۱۹ نیز بار دیگر اصالت داشتن حقوق بشر و عدم آلودگی آن به ویروس سیاست را به اثبات رساند و سخاوتمندانه تجهیزات مبارزه با بیماری کرونا را حتی در اختیار کشور‌های تحریم کننده جمهوری اسلامی ایران قرار داد تا حقوق بشر و نحوه رعایت آن را در عمل به آن‌ها بیاموزد.

باقری خاطرنشان کرد: در پایان ضمن تشکر و قدردانی از حضور سفرا و نمایندگان سیاسی کشور‌ها و همچنین هماهنگ کننده محترم دفتر سازمان ملل در تهران و همکارانشان، آمادگی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را به منظور توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در زمینه‌های حقوقی و قضایی از جمله در عرصه ارتقای شاخص‌های حقوق بشر اعلام می‌دارم».