وزیر بهداشت: دیروز خدمت رییس‌جمهور درخواستی ارائه دادیم تا در سه روز پیش روی، در پنج شهر مهم که شیوع کرونا بالاست، منع عبور و مرور اعمال کنیم و رئیس جمهور با این تقاضا موافقت کرد. به گزارش «تابناک»؛ سعید نمکی وزیر بهداشت از جاشیه جلسه امروز هیات دولت گفت: متأسفانه ویروس کرونا دچار جهش‌هایی […]

وزیر بهداشت: دیروز خدمت رییس‌جمهور درخواستی ارائه دادیم تا در سه روز پیش روی، در پنج شهر مهم که شیوع کرونا بالاست، منع عبور و مرور اعمال کنیم و رئیس جمهور با این تقاضا موافقت کرد.

به گزارش «تابناک»؛ سعید نمکی وزیر بهداشت از جاشیه جلسه امروز هیات دولت گفت: متأسفانه ویروس کرونا دچار جهش‌هایی شده است و این‌که بیماری‌افزایی آن چقدر افزایش پیدا کرده مشخص نیست، اما در گرفتار کردن مردم جهت زیادی داشته و زنگ خطر جدی برای همه مردم ایران است.

وی افزود: با تشدید شرایط فعلی و اعمال جریمه‌ها امیدوارم موفق شویم. دیروز خدمت رئیس‌جمهور درخواستی ارائه دادیم تا در پنج شهر مهم که شیوع کرونا بالاست مثل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه اجازه دهند در این سه روز منع عبور و مرور اعمال کنیم که مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه رئیس‌جمهور دستور این منع رفت‌وآمد را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد، اظهار داشت: امیدواریم در این سه روز با این اقدام جدید و کاهش تردد، گام مؤثری در راستای کاهش شیوع بیماری در کشور برداریم.

نمکی خاطرنشان کرد: تنها راه کنترل این وضعیت، افزایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده بیشتر از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تردد و اجتماعات است، در این راستا، استراتژی‌های جدیدی تدوین کرده‌ایم و علاوه بر اینکه محدودیت‌های جدیدی اعمال می‌شود، بر اساس خطری که در هر منطقه کشور برآورد می‌کنیم، سرمایه‌گذاری سنگین‌تری را برای افزایش تست و بیماریابی خواهیم داشت و این اقدام با همکاری سازمان بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌هایی که در موج اول کرونا همکار وزارت بهداشت بودند، انجام می‌شود.

اجرای ممنوعیت از ساعت ۲۴ امشب

وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت درخصوص جزئیات این طرح گفت: بر اساس این ابلاغیه، تنها خودرو‌های سواری با پلاک هر شهر اجازه ورود به همان شهر را دارند و این خودرو‌ها مجاز به خروج از شهر نیستند. خودرو‌هایی که با پلاک شهر دیگر قصد ورود داشته باشند، تنها با ارائه کارت ملی و احراز سکونت می‌توانند وارد شوند. قرنطینه در داخل شهر انجام نخواهد شد.

دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره جزئیات اعمال محدودیت‌های ترافیکی در پنج شهر کشور گفت: محدودیت سفر «از» یا «به» کلانشهر تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه از ساعت ۲۴ اعمال می‌شود و سفر از این شهر‌ها یا به این شهر‌ها تا یکشنبه ظهر ممنوع خواهد بود.

وی ادامه داد: این درخواست وزارت بهداشت حداقلی است و با توجه به شرایط بیماری در کشور ممکن است شامل شهر‌ها و استان‌های دیگر نیز باشد. اکنون برای این سه روز حداقل درخواست، منع تردد از این شهر‌ها خواهد بود.

جهانپور گفت: این محدودیت ارتباطی به مسافرت‌های درون شهری نیست، اما توصیه مبنی بر کاهش مراودات درون شهری همچنان باقی است. ولی اعمال محدودیت قانونی فقط محدود به سفر‌های بین شهری از مبدا یا مقصد این شهر‌ها خواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: از ساعات پایانی امروز که می‌شود ساعت ۲۴ این محدودیت قطعا تا ظهر روز یکشنبه اعمال خواهد شد.

وی بیان کرد: کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا مسئولیت مسائل امنیتی و اجتماعی را بر عهده دارد که دستگاه‌هایی مانند وزارت کشور به عنوان رییس این کمیته و نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول در حوزه امنیتی و اجتماعی در این کمیته حضور دارند.