گزارش تحقیق و تفحص قاچاق کالا یک زنگ خطر جدی از وضعیت نامطلوب دستگاهها برای مقابله با پدیده شوم اقتصادی را به صدا درآورد. در روزهای اخیر بعد از مدتها گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا در صحن علنی مجلس قرائت شد. حالا چند روزی از تب و تاب اولیه و جنجالهای همیشگی این […]

گزارش تحقیق و تفحص قاچاق کالا یک زنگ خطر جدی از وضعیت نامطلوب دستگاهها برای مقابله با پدیده شوم اقتصادی را به صدا درآورد.

در روزهای اخیر بعد از مدتها گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا در صحن علنی مجلس قرائت شد. حالا چند روزی از تب و تاب اولیه و جنجالهای همیشگی این دست گزارشها گذشته و نوبت رسیدگی و پاسخگویی مسئولان رسیده است.

طبق اعلام نوروزی نماینده بهارستان بر اساس گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی سیاست‌های دولت در مقابله با قاچاق و دلائل ناکارآمدی آن نمره اتاق بازرگانی ۲,۵ از ۲۰، گمرک ۳٫۱ از ۲۰، وزارت امور اقتصاد و دارایی ۳٫۵ از ۲۰، دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۴٫۵ از ۲۰ است.

سه مجموعه وزارت اقتصاد، گمرک ایران و دبیرخانه مناطق آزاد نمرات بسیار عجیبی را طی تحقیق و تفحص انجام شده از سوی کارگروه مجلس کسب و کرده‌اند.

موضوع قاچاق چه در دوران رونق و رشد اقتصادی که عمدتا به شکل قاچاق ورودی خود نمایی میکند و چه در دوران تنگنای ارزی که به شکل قاچاق خروجی و صادراتی بروز میکند همواره یکی از چالشهای کلان اقتصادی کشور محسوب شده است.

گمرک ایران از مدتها قبل اعلام کرده بود با راه اندازی یک سری سامانه ها تحولات اساسی در حوزه نظارتی شکل داده است اما گزارش و نمره‌ای که از سوی هیئت تحقیق و تفحص تخمین زده شده گویا یک واقعیت انکار ناپذیر است.

نکته جالب توجه اینکه در حدود یک سال مانده به پایان دولت گویا گزارشهای این چنینی آن طور که باید و شاید مسئولان را به جنب و جوش نینداخته است.

بعد از گزارش هیئت بسیاری از رسانه‌ها و به خصوص رسانه های مکتوب انتقادهای جدی از وضعیت که امروز گذرگاه قاچاق نام گرفته است مطرح کردند اما تا این لحظه پاسخ روشنی به این دست ناکارآمدی ها داده نشده است.

از این جهت نمره گمرک ایران بیشتر از دستگاهی مثل اتاق تعاون بازرگانی یا صدا و سیما به چشم می‌آید که این دستگاه علاوه بر تلاش بر ترخیص کالاها در حداقل زمان ممکن یک سری وظایف نظارتی نیز در برخورد با تخلفاتی از جمله قاچاق بر عهده دارد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا مسئولان این دستگاههای مذکور پاسخ روشنی برای این وضعیت نامطلوب دارند یا خیر؟