از فروردین ۹۸ تا شهریور ۹۹، رییس قوه قضاییه و هیئت عالی قضایی همراه ایشان برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم به ۱۶ استان کشور سفر کرده‌اند و استان‌های دیگر نیز مقاصد بعدی سفر‌های آیت‌الله رییسی و مسئولان عالی رتبه قضایی است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا، روز گذشته خبر داد که آیت‌الله رییسی در هفدهمین سفر استانی خود، روز پنجشنبه هفته جاری در رأس یک هیأت عالیرتبه قضایی به استان اردبیل سفر خواهد کرد.

انجام سفرهای استانی و ملاقات چهره به چهره با مردم مناطق مختلف ایران اسلامی و استماع بدون واسطه مسائل و مشکلات آنها یکی از اقدامات تحولی در دوره ریاست آیت‌الله رییسی در قوه قضاییه است.

در جریان این سفرها، علاوه بر مسائل قضایی و حقوقی مردم استان‌های مختلف، موضوعات مرتبط با حقوق عامه نیز به صورت ویژه توسط هیئت عالی قضایی پیگیری می‌شود.

از فروردین ۹۸ تا شهریور ۹۹، رییس قوه قضاییه و هیئت عالی قضایی همراه ایشان برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم به ۱۶ استان کشور  سفر کرده‌اند و استان‌های دیگر نیز مقاصد بعدی سفر‌های آیت‌الله رییسی و مسئولان عالی رتبه قضایی است.

در ادامه، ضمن مرور گذری بر سفرهای استانی آیت‌الله رییسی، نگاهی به مهم‌ترین مصوبات ۱۶ سفر استانی رییس قوه قضاییه و هیئت عالی قضایی خواهیم داشت.

گلستان
۱۸ فروردین ۹۸ در شرایطی که استان گلستان و مردم آن، درگیر خرابی‌های بعد از سیل بودند، آیت‌الله رییسی در نخستین سفر استانی خود برای اطلاع از روند امدادرسانی به سیل‌زدگان و بررسی سایر مسائل و مشکلات مردم استان گلستان وارد این استان شد.

رییس قوه قضاییه، در بدو ورود به استان گلستان، پیش از عزیمت به شهر گرگان مرکز استان، بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان آق‌قلا و روستای سیل‌زده میرزاعلی‌یلقی را در دستور کار قرار داد و ضمن حضور در جمع مردم آن مناطق، مشکلات‌شان را استماع کرد.

/

تفویض مأموریت ویژه به سازمان بازرسی کل کشور برای بررسی ترک فعل‌هایی که در بروز خسارت سیل تاثیرگذار بوده، از جمله تاکیدات آیت‌الله رییسی در جلسات شورای اداری و در جمع مسئولان قضایی استان گلستان بود.

صدور کیفرخواست متهمان پرونده سیل گلستان
آیت‌الله رییسی در جلسه شورای اداری استان گلستان با تاکید بر لزوم توجه به ترک فعل‌ها گفت: بدون رعایت هیچگونه خط قرمزی باید با تخلفات مرتبط با سیل اخیر برخورد شود.

هادی هاشمیان، رییس کل دادگستری استان گلستان روز یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹ از صدور کیفرخواست متهمان پرونده سیل اسفند ۹۷ گلستان خبر داد و بیان کرد: پرونده مربوط به سیل گلستان ۱۱ متهم داشت که پس از دریافت نظرات کارشناسی و گزارش ۳۵۰ صفحه‌ای سازمان بازرسی با بیش از دو هزار صفحه مستندات، برای مدیرعامل وقت آب منطقه‌ای استان گلستان و یکی از معاونان فعلی این اداره به اتهام اجرا نکردن تکالیف قانونی، اهمال و تضییع اموال دولتی و عمومی ناشی از اهمال موضوع ماده ۵۹۸ کیفرخواست صادر شد.

خوزستان
۲۹ فروردین ۹۸، آیت‌الله رییسی در دومین سفر استانی خود، در رأس هیئت عالی‌رتبه قضایی وارد دیگر استان درگیر سیل در آن مقطع یعنی استان خوزستان شد تا ضمن بازدید از نحوه امدادرسانی به مردم با مسائل و مشکلات خوزستانی‌ها از نزدیک و بدون واسطه آشنا شود و دستوات مقتضی را برای پیگیری صادر کند.

آیت‌الله رییسی در جریان سفر استانی به خوزستان، ضمن بازدید از چند روستای سیل‌زده در شهرستان شادگان، با حضور در جمع گروه‌های جهادی که مشغول ساخت سیل بند در منطقه بودند، خدمت رسانی آن‌ها را مورد تمجید قرار داد و از نزدیک با آن‌ها گفت‌وگو کرد.

/

رییس دستگاه قضا در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در استان خوزستان تاکید کرد: در این قضیه سیل اخیر که در برخی استان‌ها رخ داد، به رییس سازمان بازرسی ماموریت دادیم که آسیب شناسی را با جدیت دنبال کند.

آیت‌الله رییسی در همان جلسه، این را هم گفت که  نباید خاطره تلخ سیل سال ۹۵ از عدم پرداخت خسارات در ذهن مردم باقی بماند و امیدواریم با پیگیری که انجام شده به زودی شاهد پرداخت خسارت‌ها باشیم و تایید و تاکید آن از سوی مقام معظم رهبری انجام شده است.

سیستان و بلوچستان
استان پهناور سیستان و بلوچستان مقصد سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه بود. این سفر در ۱۱ اردیبهشت ۹۸ صورت گرفت.

/

همزمان با سفر آیت‌الله رییسی به استان سیستان و بلوچستان، شش هیئت از مسئولان عالی‌رتبه قضایی به شهرستان‌های این استان اعزام و مسایل و مشکلات قضایی مردم در این شهرستان‌ها را بررسی کردند.

ایجاد شعب سازمان پزشکی قانونی و سازمان ثبت و برخی دادگاه‌ها در شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، موضوع افراد فاقد شناسنامه، مبارزه با قاچاق کالا، حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها از موضوعات و مصوبات سفر رییس قوه قضاییه به استان سیستان و بلوچستان بود.

خراسان جنوبی
۱۰ خرداد ۹۸ آیت‌الله رییسی در چهارمین سفر استانی خود، در رأس هیئت عالی‌رتبه قضایی وارد استان خراسان جنوبی شد. همزمان با این سفر، تیم ۱۰ نفره‌ای برای بررسی مشکلات قضایی و اداری به شهرهای مختلف استان خراسان جنوبی عزیمت کردند.

در جریان سفر رییس قوه قضاییه به استان خراسان جنوبی، دادسراى عمومى و انقلاب مرکز این استان با حضور آیت‌الله رییسى افتتاح شد.

/

در جلسه شوراى قضایى استان خراسان جنوبی که با حضور آیت‌الله رییسی برگزار شد، برای رفع مشکلات و کمبودهاى دادگسترى این استان، جذب نیروی انسانی مورد نیاز و تخصیص اعتبارات کافی مصوب شد.

مرکزی
استان مرکزی مقصد پنجمین سفر استانی رییس قوه قضاییه بود. این سفر در تاریخ ۱۹ تیر ۹۸ انجام گرفت.

/

پیگیری مشکلات کارخانه هپکو اراک، اختصاص ٥٠٠ ميليارد ريال از بودجه‌های قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان مرکزی، تعیین تیمی برای بررسی پرونده‌ها و روند خصوصی‌سازی شرکت‌های صنعتی استان مرکزی و پیگیری مسائل مربوط با موضوع اوقاف و اصناف در بازار اراک، از جمله موضوعات و مصوبات سفر آیت‌الله رییسی به استان مرکزی بود.

کردستان
آیت‌الله رییسی در ششمین سفر استانی خود، در تاریخ ۲۴ مرداد ۹۸ به استان کردستان سفر کرد. در جریان این سفر برای رفع مشکلات دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی استان کردستان، ٦٠٠ میلیارد ریال اختصاص یافت.

رییس قوه قضاییه در جریان سفر به استان کردستان به همراه غلامحسین اسماعیلی رییس حوزه ریاست و سخنگوی قوه قضاییه، با حضور سرزده در زندان مرکزی سنندج از بند‌های مختلف این زندان بازدید و با زندانیان شامل محکومیت‌های مختلف از قبیل زندانیان امنیتی گفتگو کرد.

/

زنجان
۱۴ شهریور ۹۸ رییس قوه قضاییه در هفتمین سفر استانی خود به استان زنجان سفر کرد؛ در جریان این سفر، گروهی از کارگران یکی از کارخانه‌های استان زنجان که به علت واگذاری نادرست کارخانه‌شان به بخش خصوصی، با مشکلات مالی و معوقات طولانی‌مدت روبرو شده‌ بودند، با رییس قوه قضاییه دیدار و مشکلات خود را مطرح کردند.

همچنین آیت‌الله رییسی در سفر به استان زنجان، با تعدادی از مراجعین به دادگستری کل زنجان دیدار و پس از گفت‌وگو با آنان، دستورات لازم برای بررسی مشکلات قضایی این افراد را صادر کرد.

/

تصویب ٣٠٠ میلیارد ریال براى رفع مشکلات دادگسترى‌ها و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی استان زنجان و مهلت یک ماهه رییس قوه قضاییه به مسئولان برای رسیدگی به زمین خواری و تغییرکاربری‌های غیرمجاز اراضی و آلودگی محیط زیستی در زنجان، از مهم‌ترین موضوعات و مصوبات سفر استانی هفتم هیئت عالی قضایی بود.

هرمزگان
مقصد هشتمین سفر استانی آیت‌الله رییسی، استان هرمزگان بود. این سفر در روز یازدهم مهرماه سال ۹۸ انجام شد. بازدید سرزده از گمرک شهید رجایی و اسکله صیادی بندرعباس، دستور تشکیل دادسرا و دادگاه ویژه مبارزه با قاچاق کالا در هرمزگان، تعیین ضرب‌الاجل یک ماهه برای تعیین تکلیف پرونده‌های قاچاق و اختصاص بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات مجموعه قضایی استان هرمزگان، از مهم‌ترین موضوعات و مصوبات سفر استانی هشتم رییس قوه قضاییه بود.

/

همچنین در جریان سفر آیت‌الله رییسی به استان هرمزگان، پس از جلسه شورای عالی قوه قضاییه، تعدادی از مراجعه کنندگان به دادگستری هرمزگان، پرونده‌های خود را با رییس قوه قضاییه در میان گذاشتند و آیت‌الله رییسی دستورات لازم را برای بررسی مشکلات قضایی صادر نمود.

آذربایجان شرقی
استان آذربایجان شرقی مقصد نهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه بود. این سفر در تاریخ ۹ آبان ۹۸ انجام گرفت. بازدید از پیش اعلام نشده از کارخانه ماشین‌سازی تبریز، نخستین برنامه آیت‌الله رییسی در بدو ورود به استان آذربایجان شرقی بود؛ رییس قوه قضاییه در جریان این بازدید دستوراتی درخصوص تعیین تکلیف وضعیت مالکیت و اداه این مجموعه آسیب دیده از خصوصی‌سازی صادر کرد.

/

آیت‌الله رییسی در جریان این بازدید با شرح کوتاهی از وضعیت چندی پیش کارخانه ماشین سازی تبریز بیان داشت: کسی بدون اینکه آورده‌ای داشته باشد از طریق وام‌های کلان دولتی یک دفعه صاحب کارخانه‌ای می‌شود و بعد می‌گوید که رونق تولید را دنبال می‌کند و از سوی دیگر به جای افزایش تولید، توقف تولید و بیکاری کارگران را رقم می‌زند، ولی بحمدالله با برخورد دستگاه قضایی و پیگیری مسئولان و مدیران، این مشکل حل شد.

اصفهان
دهمین سفر استانی آیت‌الله رییسی به استان اصفهان در تاریخ ۱۳ آذر ۹۸ انجام گرفت. رییس قوه قضاییه در سفر استانی خود به اصفهان از مجموعه هسته‌ای UCF بازدید کرد. در این بازدید که علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز حضور داشت، آیت‌الله رییسی از خطوط فرآیندی و تولیدی سایت UCF بازدید کرد.

/

اختصاص ۹۵۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات دستگاه قضایی استان اصفهان، تعیین هیئت ویژه‌ای برای حل مشکل کشاورزان، موافقت رییس قوه قضاییه با پیشنهاد تشکیل شورای حل اختلاف اقتصادی و بازدید از پیش اعلام نشده رییس قوه قضاییه از زندان مرکزی اصفهان، از مهم‌ترین موضوعات و مصوبات سفر استانی دهم رییس قوه قضاییه بود.

البرز
مقصد یازدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه، استان البرز بود. بازدید آیت‌الله رییسی از زندان مرکزی کرج و بررسی پرونده زندانیان و دستور رییس قوه قضاییه برای ایجاد شورای حل اختلاف بخش‌های تولیدی به منظور حل مشکلات تولید‌کنندگان در استان البرز از مهم‌ترین موضوعات و مصوبات سفر استانی یازدهم رییس قوه قضاییه بود.

/

یزد
سوم بهمن ۹۸، دوازدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه انجام گرفت و شهر بادگیرها یعنی یزد مقصد این سفر بود. اختصاص ۸۰۰ میلیارد ریال به منظور رفع مشکلات دستگاه قضایی استان یزد و تفویض مأموریت به سازمان بازرسی کل کشور برای پیگیری موضوع «فولاد میبد» از مهم‌ترین موضوعات و مصوبات سفر استانی دهم رییس قوه قضاییه بود.

/

بوشهر
مقصد سیزدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه، استان بوشهر بود. در جریان سفر استانی آیت‌الله رییسی و مسئولان عالی قضایی به استان بوشهر و بازدید رییس دستگاه قضا از بندر بوشهر، بازدیدکنندگان با هزار دستگاه خودرو‌ مواجه شدند که بالغ بر دو سال بود در این بندر خاک می‌خوردند؛ رییس دستگاه قضا با مشاهده این خودروها بلافاصله دستور دادند که ظرف سه ماه وضعیت این پرونده و خودرو‌های مربوط به آن مشخص شود.

/

آیت‌الله رییسی فروردین ماه سال جاری در دیدار با اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به موضوع این خودروها گریزی زد و گفت: در جریان سفر به بوشهر خودرو‌های بسیاری را در بندر مشاهده کردم و در این رابطه پیگیر پرونده‌های بلاتکلیف شدم. اعلام کردم این پرونده‌ها ظرف مدت سه ماه تعیین تکلیف شود، اما خوشبختانه پرونده‌ها یک ماه و نیمه به سرانجام رسید.

کرمان
دیار کریمان، کرمان، زادگاه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مقصد چهاردهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه بود. در جریان این سفر که در تاریخ ۲۷ بهمن ۹۸ صورت گرفت، آیت‌الله رییسی بر پیگیری حقوقی پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد و به دنبال این تاکیدات بود که روز دوشنبه ۹ تیر امسال در جریان جلسه شورای‌عالی قضایی، «علی القاصی‌مهر» دادستان تهران و عضو هیئت قضایی پیگیری پرونده ترور حاج قاسم و همرزمانش اعلام کرد: ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آن‌ها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است.

/

اختصاص ۶۲ میلیارد تومان به منظور رفع مشکلات دستگاه قضایی در کرمان و حضور رییس قوه قضاییه در جمع خانواده‌‌های جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی، از دیگر مصوبات و برنامه‌های سفر استانی چهاردهم هیئت عالی قضایی بود.

فارس
مقصد پانزدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه، استان فارس بود؛ این سفر در تاریخ ۲۲ خرداد ۹۹ صورت گرفت و در جریان آن، تصمیماتی درخصوص حل مشکل تصرف اراضی و تغییر کاربری‌ها بصورت غیرمجاز و تبدیل زمین کشاورزی به ویلا در استان فارس اتخاذ شد و همچنین  اختصاص ۹۷۰ میلیارد ریال برای حل مشکلات حوزه قضایی فارس تصویب شد.

/

آیت‌الله رییسی همچنین در جریان سفر به استان فارس، از اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان به صورت از پیش اعلام نشده، بازدید کرد و در ابتدای ورود، به استماع اظهارات تعدادی از مراجعان پرداخت و درخواست‌های آن‌ها را رسیدگی و دستورات لازم را صادر نمود.

چهارمحال و بختیاری
مقصد شانزدهمین سفر استانی رییس قوه قضاییه استان چهارمحال و بختیاری بود؛ این سفر در تاریخ ۲۰ شهریور ۹۹ صورت گرفت و در جریان آن، دستوراتی از سوی رییس قوه قضاییه برای حل مشکل آب شرب و کشاورزی مردم استان چهارمحال و بختیاری و حل مشکل رودخانه سرخون که آغشته به نفت شده و مشکلاتی بدین واسطه برای مردم آن منطقه ایجاد شده و همچنین حل مشکل کشتارگاه جونقان که از خصوصی‌سازی پرابهام آسیب دیده است، صادر شد.

/

رییس قوه قضاییه همچنین در بدو ورود به استان چهارمحال و بختیاری به روستای شیخ‌شبان این استان عزیمت کرد و از نزدیک با مشکلات مردم این روستا بویژه مشکل اراضی مسکونی آنها آشنا شد و در همین راستا به استاندار و مسئولان قضایی استان چهارمحال و بختیاری مهلت داد که حداکثر ظرف ۳ ماه دعوای حقوقی اهالی روستای «شیخ شبان» چهارمحال و بختیاری با بنیاد مسکن بر سر اراضی مسکونی که به عنوان اراضی ملی اعلام و از مردم خواسته شده خانه هایشان در این منطقه را تخلیه نمایند، حل کنند.