همایش تبیین گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع شورا‌های حل اختلاف صبح امروز با حضور عمرانی معاون دادستان کل کشور، حسن زاده معاون قضایی دادگستری استان تهران و مهدوی رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران و سرپرستان شورا‌های حل اختلاف برگزار شد.
رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران در همایش تبیین گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع شورا‌های حل اختلاف عنوان کرد: در یکی از بند‌های مهم بیانیه گام دوم انقلاب که توسط مقام معظم رهبری تبیین شده است، مشارکت مردمی در ابعاد مختلف را بیان فرمودند.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران با اشاره به اینکه مصداق این فعالیت‌های نیکوکاری می‌تواند اقدامات شورا‌های حل اختلاف باشد، عنوان کرد: اعضای شورا از جنس مردم هستند و شورای حل اختلاف یک نهاد مردمی است. اصلاح ذات البین بهترین نوع نیکوکاری است و شورا‌های حل اختلاف از این قاعده مستثنی نیست.

وی گفت: ۳۴ مجتمع در شهر تهران را به عنوان پایگاه بسیج قرار دادیم و ابلاغ فرماندهی پایگاه بسیج شورا‌ها همزمان با هفته قوه قضاییه برای سرپرستان صادر شد.

مهدوی افزود: در سنگر شورا‌ها با تفکر بسیجی و انقلابی، اقدامات و تحولات اساسی بعمل آمده و فکر بسیجی و جهادی بیش از پیش پویا و احیا گشته است.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان تهران نتیجه این اقدامات جهادی را کاهش ۱۰ هزار پرونده از شعب رسیدگی در شورا‌های حل اختلاف عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۶۱ شعبه ویژه صلح و سازش در کنار دادسرا‌ها، زندان‌ها، اتحادیه‌های صنفی و تولیدی، شهرک‌های صنعتی و بقاع متبرکه مستقر شده است.

وی گفت: در ۱۹ دادسرا، ۲۶ شعبه ویژه صلح و سازش ایجاد که حدود ۴۸ درصد پرونده‌های ارجاعی کیفری به این شعب با صلح و سازش مختومه شده است.

در ادامه حسن زاده معاون قضایی دادگستری استان تهران نیز گفت: آن قدر مردم ارزش دارند که در فرهنگ قرآنی، فرهنگ انقلاب اسلامی، در بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، اولیای دین و ائمه معصومین، مردم در صف اول تکریم در نظام هستی هستند و آنقدر مهم که تمام خطاب‌های قرآن و سفارشات برای خدمت به مردم است.

حسن زاده در ادامه افزود: تفکر بسیجی یکی از میوه‌های مردمی انقلاب است که اگر این میوه مردمی نبود چه بسا در خیلی از این بحران‌ها که برایمان ساختند پیروز از میدان بیرون نمی‌آمدیم، خداوند مردم را اصل میداند.

معاون قضایی دادگستری استان تهران تصریح کرد: بارزترین میوه انقلاب اسلامی در کسوت مردمی، بسیج می‌شود و قوه قضاییه نیز توانسته است جلوه مردمی از خود نشان دهد و جلوه مردمی دستگاه قضا؛ شورا‌های حل اختلاف است یعنی حل مشکل مردم به دست مردم.
وی اضافه کرد: شورا‌های حل اختلاف از جنس مردم است. حضور بسیج و شورا بسیار خرسند کننده و مایه امیدواری است.
عمرانی معاون دادستان کل کشور و فرمانده مرکز بسیج قوه قضاییه با بیان اینکه شورا‌های حل اختلاف پیشانی قوه قضاییه هستند بر تکریم ارباب رجوع و دایر مدار بودن اصلاح ذات البین تاکید کرد و گفت: تا جایی که می‌شود اختلافات مردم با ریش سفیدی و کدخدامنشی حل شود.