کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به همراه هیئتی از معاونین و مدیران این وزارتخانه ضمن حضور در سازمان بازرسی کل کشور با حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان دیدار و گفت‌وگو کرد.
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسن درویشیان در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی که با حضور نادر شکربیگی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان، محمدرضا اشرف بازرس کل امور جهاد کشاورزی و محیط‌زیست و برخی معاونین و مدیران وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوعات مرتبط با این وزارتخانه گفت: یکی از بخش‌های مخاطب بیانات مقام معظم رهبری درباره شعار سال که «جهش تولید» هست، جهاد کشاورزی است.
وی افزود: به‌ویژه امسال که نزولات آسمانی بیشتر از گذشته است و فرصت مناسب‌تری فراهم شد که از ظرفیت تولید در بخش کشاورزی بیشتر استفاده شود. یکی از موانعی که درباره تولید مطرح می‌شود و معظم له نیز از آن به‌عنوان «هفت‌خوان» و بلکه «هفتاد خوان» یادکرده‌اند، مجوز‌هایی است که در عرصه تولید صادر می‌شود و در این حوزه نیز وزارت جهاد کشاورزی مخاطب است. چرا که در سال صد‌ها مجوز در خصوص تولید در حوزه کشاورزی صادر می‌کند.

تأکید بر تسهیل و سیستمی‌شدن فرآیند صدور مجوز‌ها در وزارت جهاد کشاورزی

رییس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر تسهیل و سیستمی‌شدن فرآیند صدور مجوز‌ها ادامه داد: در حوزه صدور مجوز‌ها حتماً وزارت جهاد کشاورزی اقداماتی انجام داده و یا در دستور کار این مجموعه است، اما تأکید سازمان بازرسی کل کشور این است که فرآیند صدور مجوز‌ها در این حوزه تسهیل و حتی‌الامکان سیستمی شود. به عبارتی از مواجه متقاضیان مجوز با افراد در وزارتخانه کاسته شود تا هم شائبه‌هایی که بعضاً وجود دارد، از بین برود و هم روند کار سرعت پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های کاری سازمان بازرسی کل کشور در دوره جدید پیگیری ایجاد سامانه‌های الکترونیکی در دستگاه‌های اجرایی است. اگر سامانه تجارت و زیرسامانه‌های آن‌که بخشی از آن مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است، محقق شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد. با این‌همه گزارشی که به دست من رسید، حاکی از این بود که وزارت جهاد نسبت به دستگاه‌های دیگر بهتر عمل کرده و جلوتر است. اعتقاد من بر این است که اگر این سامانه‌ها فعال و به هم لینک شوند جلوی بسیاری از فساد‌ها گرفته می‌شود و علاوه بر افزایش سرعت، هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

لزوم توجه بیشتر به تحقیقات کاربردی در حوزه کشاورزی

حجت‌‍الاسلام و‌المسلمین درویشیان با اشاره به اهمیت «تحقیقات و آموزش» خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به تجربه جنابعالی در موسسه «تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی» انتظار است در دوره مسئولیت حضرت‌عالی به تحقیقاتی که در حوزه کشاورزی انجام می‌شود و همچنین به میزان کاربردی این تحقیقات توجه بیشتری شود. در این زمینه اقدامات خوبی انجام‌شده، اما اینکه چه میزان از این تحقیقات با نیاز‌های امروز مطابقت می‌کند، بحثی است که باید به آن توجه شود.

یکی از راه‌های مقابله با زمین‌خواری، صدور سند مالکیت برای اراضی دولت است

وی در ادامه به موضوع «زمین‌خواری» اشاره کرد و گفت: یکی از معضلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم، بحث زمین‌خواری ناشی از عدم توجه به بند‌های قانون تثبیت مالکیت اراضی دولت است. باید توجه کرد که بخش قابل‌توجهی از اراضی ملی، در حوزه جهاد کشاورزی است. اقدامات خوبی در این حوزه انجام‌شده، ولی کافی نیست و باید سرعت بیشتری داده شود. ما باید در حوزه اجرای قانون «کاداستر» یا «حد نگار» بین کشور‌های دنیا و به‌ویژه کشور‌های همسایه، به رتبه خوبی برسیم. البته یک سری اشکالات ساختاری و اعتباری وجود دارد که خوشبختانه امسال اعتبار خوبی برای آن پیش‌بینی کرده‌اند که باید بیشتر پیگیری شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: درصد صدور اسناد مالکیت برای اراضی ملی، به‌ویژه اراضی که در حاشیه شهر‌های بزرگ واقع‌شده و از ارزش‌افزوده بالایی برخوردارند، قابل‌توجه نیست. گرفتن سند برای اراضی که در بیابان و جا‌هایی که خیلی مورد طمع نیستند، آسان است؛ بنابراین باید اخذ سند برای اراضی که نزدیک برخی شهر‌های بزرگ هستند نیز با جدیت بیشتر دنبال شود.

تأکید بر تهیه و تدوین طرح ملی مدیریت جنگل

وی با تأکید بر تهیه و تدوین طرح ملی مدیریت جنگل گفت: امروز شاهد تعدی و تصرف جنگل‌ها و ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در جنگل‌های کشور به‌ویژه استان‌های شمالی هستیم. این در حالی است که ما یک کشور خشک و کم آب هستیم و این شرایط که بخشی از جنگل‌ها در حال سوختن هستند و بخشی هم تصرف و ساخت‌وساز می‌شود، برای نسل‌های آینده و اکوسیستم کشور و وضعیت زیست‌محیطی، آثار و تبعات ناگوار به دنبال دارد. اجرای طرح‌های آبخیزداری و مدیریت مراتع موضوعات بعدی است که نیازمند توجه جدی‌تری است.

واردات نهاده‌های دامی باید از انحصار افراد خارج شود

وی درباره مشکلات نهاده‌های دامی هم گفت: امروزه بخش زیادی از نهاده‌های دامی به کشور وارد می‌شود و این در حالی است که با توجه به ظرفیت‌های داخل کشور می‌توانیم نهاده‌های دامی را بیشتر از ظرفیت فعلی، تولید کنیم. حتی می‌توانیم مواد اولیه تولید نهاده‌های دامی را داخل کشور تولید کنیم. همچنین انحصاری بودن واردات نهاده‌های دامی ازجمله آسیب‌های این حوزه است که باید از انحصار افراد خارج کرد.

وی همچنین ادامه داد: باید خیلی بیشتر از گذشته نسبت به اصلاح الگوی کشت و به‌ویژه کشت گلخانه‌ای و محصولات پاک توجه کنیم. هم در برنامه‌های توسعه‌ای و هم در قوانین و سیاست‌های کلی نظام بر توسعه این حوزه تأکید شده است. ظرفیت‌هایی که در کشور برای کشت گلخانه‌ای داریم کم نیست. از طرفی وضعیت آب کشور بسیار نگران‌کننده است؛ به حدی که آب شرب تعدادی از روستا‌های کشور با تانکر تأمین می‌شود. در این شرایط که می‌توان با آب‌وخاک کمتر، کشت‌های گلخانه‌ای را توسعه داد، باید آبیاری غرقابی، غیراصولی و غیراستاندارد را کم کنیم. بخشی از مشکلات این حوزه به فرآیند صدور مجوز‌ها بازمی‌گردد که اگر صدور مجوز برای کشت‌های گلخانه‌ای تسریع و تسهیل شود شاید به موضوع اشتغال که ازجمله محور‌های اساسی مورد مطالبه مردم و مسئولین در همه دولت‌ها بوده است، کمک کند. باید توجه داشت که اشتغال در حوزه کشاورزی و کشت گلخانه‌ای هم پایدار است و هم جزو منابع به‌صرفه اقتصادی است.

حجت الاسلام و المسلمین درویشیان تصریح کرد: این مشکل که هرسال یک محصول کشاورزی در نقطه‌ای از کشور بیشتر از تقاضا برداشت و کنار خیابان ریخته شود یا برعکس محصولی کمیاب شود، باید یک‌بار برای همیشه حل شود. باید نیاز کشور به محصولات کشاورزی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شود. از طرفی برخی از محصولات مانند پنبه استراتژیک هستند و کشور ما، سال‌ها صادرکننده آن بود، ولی الآن چه شده که واردکننده پنبه هستیم؟

لزوم توجه بیشتر به ترویج کشاورزی و آموزش نحوه صحیح تولید محصولات پاک به کشاورزان

وی درباره ضرورت توجه به ترویج و آموزش کشاورزی هم گفت: یکی از موضوعات جدی که باید بیشتر به آن عنایت شود بحث ترویج کشاورزی و آموزش نحوه صحیح تولید محصولات پاک به کشاورزان است. الآن شاهدیم گاهی کشاورز بدون حساب‌وکتاب به محصولات خود سم می‌زند و یک آموزش و نظارت درست بر کار وی نمی‌شود. باید توجه داشت که بسیاری از مسائل کشاورزی مانند نحوه نگهداری از باغ، وجین‌کردن و… نیاز به آموزش دارد.

جهاد کشاورزی در خصوص محصولات تراریخته، تکلیف مردم را روشن کند

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به مباحث اخیر کشور درباره محصولات تراریخته گفت: موضوع محصولات تراریخته در جامعه یک نگرانی و دغدغه ایجاد کرده است که این محصولات مشکل دارد یا خیر. با توجه به اینکه برخی متخصصین می‌گویند تغییر ژنتیک روی سلامت محصولات کشاورزی اثر می‌کند، انتظار از جهاد کشاورزی این است که درباره این موضوع تکلیف مردم را روشن کند.
بیشتربخوانید:
وی با تأکید بر حمایت سازمان بازرسی کل کشور از وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان یک دستگاه مؤثر در امر تولید گفت: بنای سازمان بازرسی کل کشور بر این است که از دستگاه‌های اجرایی مخصوصاً دستگاه‌های تولیدی مانند وزارت جهاد کشاورزی حمایت کند؛ بنابراین سازمان بازرسی آمادگی دارد که در حوزه‌هایی مانند اصلاح قوانین و مقررات و یا مشکلاتی که مربوط به دستگاه‌های دیگر است، ورود کرده و به مجموعه شما کمک کند. به نظر می‌رسد در مجلس جدید فرصت خوبی ایجادشده تا موانعی که مانع پیشرفت کار شما و تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث تولید است، بررسی و رفع گردد. همچنین با توجه به عضویت سازمان بازرسی در «هیئت مقررات زدایی و تسهیل مجوز‌های کسب‌وکار» این آمادگی را داریم که نظرات شما را دریافت و به این هیئت منتقل کنیم.

سیستم اطلاعات و سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی یکپارچه می‌شود

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه این نشست با اشاره به اهمیت رفع موانع تولید در بخش کشاورزی گفت: بسیاری از قوانین و مقررات در راستای صدور مجوز‌ها در حوزه کشاورزی زائد است و ازاین‌رو در بدو شروع به کار، کارگروهی را برای این موضوع تعیین کردیم. چراکه معتقدیم هر چه زودتر باید فرآیند‌های صدور مجوز‌ها و دستورالعمل‌ها ساده‌تر شده و از دست اشخاص گرفته شود. در این راستا چنانچه حضرت‌عالی صلاح بدانید می‌توانیم از کارشناسان سازمان بازرسی نیز در این کارگروه استفاده نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه درباره سامانه‌ها گفت: به‌شدت روی یکپارچه‌سازی اطلاعات و سامانه‌های وزارتخانه تأکید دارم. در این راستا زیرساخت‌های خوبی نیز فراهم‌شده است. مشابه این سیستم یکپارچه در بخش کشاورزی برخی کشور‌ها مانند ترکیه، چین، کره جنوبی و … انجام‌شده است.

وی همچنین درباره الگوی کشت گفت: برای ترویج الگوی کشت نیاز به اجماع همه‌جانبه داریم که بر اساس مزیت‌ها و ضرورت‌ها، فرهنگ‌سازی شود.

وی درباره تراریخته‌ها هم گفت: بحث تراریخته در حوزه کشاورزی نیست و در حوزه واردات مطرح است. به نظر بنده در این حوزه باید فشار خود را متمرکز گلوگاه‌های واردات کنیم تا محصول تراریخته وارد کشور نشود.

توقف برچسب‌گذاری محصولات تراریخته

در بخشی از این دیدار نادر شکر بیگی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور هم گفت: بحث تراریخته یکی از دغدغه‌های جدی سازمان است و ما حساسیت بالایی روی آن داریم که الحمدالله جناب وزیر در همان روز‌های اول موضع‌گیری خوب و منطقی داشتند و امیدواریم همین وضعیت ادامه پیدا کند. محصولات تراریخته موافقین و مخالفین جدی دارد. سازمان بازرسی تلاش کرده تا این محصولات برچسب‌گذاری شود. این کار شروع شد، ولی کارشکنی‌هایی در بخش‌هایی از دولت صورت گرفته و متوقف شد. کار به جایی رسید که محصول غیرتراریخته تبلیغات می‌شود. انتظار ما از شما این است که اطلاع‌رسانی صحیح به مردم صورت بگیرد و ما می‌توانیم جلسات مشترکی در سطح کارشناسی داشته باشیم و به یک نقطه‌نظر مشترک برسیم و با همان نگاه پیش برویم.

در ادامه این نشست محمدرضا اشرف بازرس کل امور جهاد کشاورزی و محیط‌زیست سازمان بازرسی کل کشور و نیز رئیس سازمان امور اراضی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، معاون امور باغبانی و سرپرست قائم‌مقامی وزیر در امور مجلس به‌طور جداگانه دیدگاه‌ها و مشکلات حوزه مسئولیت خود را بیان کردند.