اقدام موهن نشریه وابسته به دربار سعودی درباره مرجعیت عراق با واکنش گروه‌های سیاسی این کشور مواجه شده است.

نشریه «الشرق الاوسط» وابسته به دربار سعودی در اقدامی گستاخانه، کاریکاتوری توهین‌ آمیز درباره مرجعیت عراق کرد.

این اقدام «الشرق الاوسط» با واکنش گسترده در عراق مواجه شده و احزاب و شخصیت‌های مختلف از دولت این کشور خواستار اقدام فوری و شدید در این رابطه شدند.

علمای دینی عراق خواستار اقدام صریح دولت شدند

جمعی از علمای دینی عراق با انتشار بیانیه‌ای از دولت و پارلمان این کشور خواستند تا موضعی قاطع ر این باره اتخاذ کنند.

در این بیانیه اقدام «الشرق الاوسط» به شدت محکوم شده و از دولت عراق خواسته شده تا موضعی صریح در این خصوص اتخاذ کند.

ائتلاف الفتح

«هادی العامری»، رییس ائتلاف الفتح عراق، نیز با انتشار بیانیه‌ای این اقدام گستاخانه روزنامه سعودی را محکوم کرد.

«العامری» در بیانیه خود این اقدام را نتیجه اقدامات خصمانه دولت عربستان سعودی دانسته و گفت بار دیگر نظام آل سعود از خطوط قرمز و ارزش های عالیه ملت عراق تجاوز کرده و از طریق رسانه زرد خود، الشرق الاوسط، به مقام مرجعیت عالی شیعه، آیت الله سیستانی، بی احترامی کردند.

ائتلاف دولت قانون

ائتلاف «دولت قانون» عراق با انتشار بیانیه‌ای این اقدام روزنامه الشرق الاوسط را محکوم کرد.

کتائب صادقون

«احمد الکنانی»، از مقامات «کتائب صادقون» عراق نیز این اقدام نشریه وابسته به دربار سعودی را محکوم و آن را غیر قابل قبول توصیف کرد.

رییس مجلس اعلای عراق

«همام الحمودی»، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، با انتشار پیامی به این موضوع واکنش نشان داد.

به راه افتادن اعتراض در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های ضد سعوی

کاربران شبکه‌های اجتماعی در عراق نیز با ایجاد هشتگ‌هایی از جمله «السعودیه قذاره الشرق الاوسط»، «السیستانی مرز السیاده» و «السیستانی یشرف آل سعود» خشم و انزجار خود را از این اقدام اعلام کردند.

کاظم الصیادی، نماینده پارلمان عراق:

«کاظم الصیادی»، نماینده پارلمان عراق، در اعتراض به این اقدام روزنامه سعودی گفت «پس از آنکه تروریست های سعودی و تله های انفجاری آنها به واسطه فتواهای آیت الله سید علی سیستانی، که حاکمیت و عزت عراق را محقق کرد، نتوانستند باعث اختلاف در بافت جامعه عراق شوند، اکنون روزنامه الشرق الاوسط به ایشان توهین می کند.»

وی تاکید کرد «لازم است که سفارت عربستان سعودی در عراق فورا بسته شود.»

جنبش نجباء 

دو تن از اعضای ارشد جنبش نُجَباء در پیام‌های جداگانه‌ای توهین روزنامه سعودی به آیت‌ الله العظمی سیستانی را به شدت محکوم و علت این خشم را تاثیرگذاری فتوای جهاد کفایی ایشان توصیف کردند.

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء در توئیتی با تاکید بر اینکه مواضع ضد شیعی آل‌ سعود و دیگر مزدوران آمریکا و اسرائیل پدیده عجیبی نیست، نوشت «سعودی‌ها همان کسانی هستند که خون پاک مسلمانان را به ناحق ریخته‌اند.»

«نصر الشَمَّری» افزود «اما توهین و تعرض آن‌ها به مرجعیت دلیل واضحی بر احساس تلخ شکست در برابر اقدامات حکیمانه و مستحکم مرجعیت دینی است که همه دسیسه‌های تکفیری آنان را به شکست کشاند.»

وی در ادامه خواستار عدم بی‌تفاوتی در برابر توهین‌های سعودی شده و بر لزوم موضع‌گیری حکومت و مردم در واکنش به این امر تاکید کرده است.

رییس شورای سیاسی نُجَباء نیز در این رابطه، دلیل اصلی توهین روزنامه سعودی الشرق الاوسط به مرجعیت دینی را فتوای مهم مرجعیت توصیف کرده است.

«علی الاسدی» ضمن درخواست محاکمه این روزنامه و ممنوع الفعالیت کردن دفتر نمایندگی آن در عراق، گفته «این فتوا رویاهای تکفیری‌ها و حامیان آمریکایی و صهیونیستی آن را ناکام گذاشت و خاک و ناموس عراق را حفظ کرد.»

نشریه عربستانی «الشرق الاوسط»، وابسته به دربار سعودی، روز گذشته جمعه با انتشار کاریکاتوری توهین آمیز در مورد آیت‌الله العظمی سیستانی، ایشان را متهم به نقض سیادت عراق کرد.