آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه دستور داد مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در رابطه با اصلاح آئین نامه وکالت درنظر گرفته شود. این دستور واکنش‌های مثبت فراوانی در میان حقوقدانان و وکلا داشت.

دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه در رابطه با در نظر گرفتن مهلتی مناسب برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا برای اصلاح آئین نامه وکالت در شرایطی صادر شد که در چند وقت اخیر مکاتبات فراوانی میان موافقان و مخالفان اصلاح این آئین نامه صورت گرفته بود.

رییس قوه قضائیه به معاون حقوقی قوه دستور داد ضمن مذاکره با کانون‎ها مهلت مناسبی جهت ارائه پیشنهادات برای اصلاح آئین نامه بدهد تا با روزآمد نمودن آئین نامه ضمن رعایت قوانین موضوعه و تاکید بر استقلال و ارتقاء سلامت در نظام وکالت و رعایت حقوق مردم و صیانت از جریان وکالت در برابر آسیب‎های احتمالی، این مجموعه اثرگذار به عنوان یکی از بازوان اجرای عدالت در نظام دادرسی ایفاء نقش نماید.

این دستور رییس قوه با واکنش‌های جامعه وکلا و حقوقدانان روبه‌رو شد، به طوریکه بسیاری کانال‌ها و حساب‌های مجازی مرتبط با وکلا به این موضوع پرداختند.

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت؛ راه حل خردمندانه

راه حلی خردمندانه

رسول کوهپایه زاده، وکیل پایه یک دادگستری، با انتشار پستی در فضای مجازی، دستور رییس قوه قضاییه در رابطه با اصلاح آیین نامه وکالت را راه حلی خردمندانه توصیف کرد.

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

همچنین، دکتر جعفری، رییس کانون وکلای استان یزد این تصمیم را مبتنی بر استقلال کانون وکلا، دستوری مدبرانه با نگاهی حاوی منطق مشروعیت ذاتی و آیینی در حقوق عمومی دانست.

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

رییس کانون وکلای استان همدان نیز در صفحه توییتر خود نوشت: «از ریاست محترم قوه قضاییه که دستور توقف پیش نویس آیین نامه ق.ا کانون وکلا رو دادن تشکر میکنم و البته با سوابق ممتد قضایی ایشان قابل پیش بینی بود خسته نباشی به همکارانی که در این مدت زحمت کشیدند وامیدوارم با درایت مسولان قضایی و جامعه وکلا در این خصوص تفاهم جامعی صورت بگیرد»


واکنش‌ مثبت وکلا به دستور رییس قوه قضائیهیک وکیل دادگستری هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: درایت رئیس محترم قوه قضاییه در پذیرش استدلال نهاد وکالت ، ( این مجموعه اثرگذار به عنوان یکی از بازوان اجرای عدالت در نظام دادرسی ) ستودنی است.

واکنش جامعه حقوق‌دانان به دستور رییس قوه قضاییه در رابطه اصلاح آیین نامه وکالت

رئیس اسکودا: توجه رئیس قوه قضاییه به استدلال‌های کانون‌های وکلا برای ما ارزشمند است

مرتضی شهبازی‌نیا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری هم  در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، در خصوص دستور اخیر رییس قوه قضاییه گفت: توجه رئیس قوه قضاییه به استدلالات کانون‌های وکلا و جامعه حقوقی و دستور ایشان برای شنیدن دیدگاه‎های نهادهای وکالت، برای ما ارزشمند است.

وی افزود: در متنی که اخیراً منتشر شد، رئیس قوه قضاییه بر چند محور تاکید کرده‌اند که از نظر ما این محورها، محورهای درست و دقیقی است و امیدواریم در ادامه مسیر نیز این محورها مورد توجه قرار گیرد و فضایی ایجاد شود که نهایتاً موجب تقویت نهاد وکالت شود.

وی با بیان اینکه آیت الله رییسی از نهاد وکالت به عنوان بازوی مؤثر عدالت یاد کرده است، گفت: ریاست قوه قضاییه بر رعایت مر قانون و در نظر گرفتن تمام زوایای قانونی از جمله در مورد وضع مقررات تأکید کرده‌اند؛ به گونه‌ای که هر رویه‌ای که در قانون پیش‌بینی شده است، ‌لحاظ شود.

توجه آیت الله رییسی به نظر کانون های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت بسیار ارزشمند است

وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز در خصوص دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه، به منظور اعطای مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت گفت: نفس این موضوع که آیت الله رییسی این دستور را صادر کرده اند بسیار ارزشمند و خوب است و انشالله از این فرصت استفاده شود.

دکتر امیرمسعود مظاهری، وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز و استاد دانشگاه علوم قضایی در خصوص دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه، به منظور اعطای مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت بیان کرد: اینکه آیت الله رییسی به ضرورت توجه به نظر کانون های وکلا توجه دارند، ارزشمند است و این موضوع می تواند باب یک گفت وگویی را باز کند.

این استاد دانشگاه علوم قضایی خاطرنشان کرد: نفس این موضوع که آیت الله رییسی این دستور را صادر کرده اند بسیار ارزشمند و خوب است و انشالله از این فرصت استفاده شود.

وی تصریح کرد: عمیقا به این موضوع معتقدم که نه تنها در کانون وکلا بلکه در همه نهادها افراد ناصالح وجود دارند و اقدامات ناشایست اتفاق می افتد که حتما باید این معضلات و مشکلات حل و اصلاح شود.

با دستور اخیر رییس قوه قضاییه مسیر اصلاح آیین نامه وکالت به شکل قانونی شکل گرفت

رییس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز در خصوص دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه، به منظور اعطای مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت گفت: با دستور اخیر رییس قوه قضاییه مسیر اصلاح آیین نامه به شکل قانونی شکل گرفت.

دکتر حسین محمدنبی، وکیل پایه یک دادگستری و رییس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز در خصوص دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه، به منظور اعطای مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت گفت: دستور اخیر آیت الله رییسی در این زمینه اقدام خوبی است و از ابتدا موضوع، نحوه اصلاح آیین نامه مذکور بود.

رییس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز عنوان کرد: قانون می گوید که کانون باید به قوه قضاییه پیشنهاد آیین نامه را دهد و با دستور اخیر رییس قوه قضاییه مسیر اصلاح آیین نامه به شکل قانونی شکل گرفت.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم بهره گیری از نظرات وکلا در اصلاح آیین نامه وکالت، گفت: در حال حاضر مسیر اصلاح آیین نامه مذکور، شکل قانونی به خود گرفته است و مسائلی که برای اصلاح آیین نامه مطرح شده بود با این دستور برطرف خواهد شد.

مهلت برای ارایه پیشنهادات کانون وکلا نشان دهنده هدف مثبت رییس قوه قضاییه در اصلاح نواقص است

شاملو احمدی، حقوقدان، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه دستور رییس قوه قضاییه در تعیین مهلت جهت بررسی و ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا اقدام مثبتی به شمار می‌رود، گفت: بدون شک فعالیت وکلا باید شفاف‌تر شود، اما اینکه رییس قوه قضاییه اقدامی جهت شنیده شدن نظرات و پیشنهادات موافقان و مخالفان انجام دادند بسیار ارزنده است.

وی ادامه داد: آیت الله رییسی از زمان شروع به فعالیتشان تحول اساسی در قوه قضاییه ایجاد کردند که در همین زمینه توجه به حقوق مردم نیز مورد تاکید قرار گرفت لذا ورود ایشان برای بررسی نظرات کانون وکلا نیز به نوعی نشان دهنده توجه به حقوق عامه است.

این حقوقدان تصریح کرد: رییس قوه قضاییه همواره با دید مثبت به موضوعات نگاه می‌کنند و در همه جا هدفشان این است که ساختار اصلاح شود به گونه‌ای
که اگر در گذشته موضوع و ساختار دارای نقصی بوده است، این نواقص به بهترین شکل ممکن برطرف شود.

این روش، قانونی است و سابقه خوبی را برای قوه قضاییه به دنبال خواهد داشت

علیزاده طباطبایی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، در خصوص دستور آیت الله رییسی به معاون حقوقی قوه قضاییه، به منظور اعطای مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا در خصوص اصلاح آیین نامه وکالت گفت: این اقدام رییس قوه قضاییه اقدام بسیار خوب و به جایی است.

این وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز تاکید کرد: این اقدام رییس قوه قضاییه اقدام بسیار خوب و به جایی است. یکی از خصوصیاتی که آیت الله رییسی دارند این است که ایشان حقوق خوانده اند و تحصیلات وی صرفا حوزوی نبوده است.

وی تصریح کرد: آیت الله رییسی خودشان قانوندان و حقوقدان هستند؛ لذا این حرکت، حرکت قانونمندی است که به کانون ها و به خصوص کانون های مرکز گفته شده که پیشنهادات خود را ارائه دهید.

علیزاده طباطبایی بیان کرد: نظر من این است که کانون مرکز نیز موضوع را بررسی کند و با توجه به جلسات متعددی که بوده و مکاتباتی که شده است، پیشنهاد خود را ارائه دهد.

این وکیل پایه یک دادگستری با تاکید بر لزوم استفاده از نظرات وکلای کانون به منظور اصلاح آیین نامه یاد شده، گفت: این روش، قانونی است و سابقه خوبی را برای قوه قضاییه به دنبال خواهد داشت.

کانون وکلا از این فرصت طلایی و تاریخی استفاده کنند

قانع یک حقوقدان، با بیان اینکه ریاست قوه قضاییه عزم راسخ خود را در ایجاد تحول در قوه ثابت کردند و در حال حاضر باید اعتماد عمومی نسبت به جامعه وکالت تضمین شود خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد رفتار کانون‌ها و مقاومت آن‌ها در اصلاح مقررات خودشان از منظر عمومی شکل موجهی ندارد و بر خلاف واقعیت تصور می‌شود که وکلا نگران از دست دادن منافع خودشان هستند، حتی شاید از بیرون که به ماجرا نگاه می‌کنیم موضوع استقلال برای عموم مردم، بهانه خوبی برای مقاومت نسبت به تغییر مقررات تلقی نمی‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد وکلای کانون از این فرصت تاریخی و طلایی نهایت استفاده را بکنند و با خردورزی و عقلانیت مشارکت کنند.

دستور اخیر آیت الله رییسی، آن هیاهویی را که برخی از وکلا به راه انداخته بودند خنثی کرد 

فرزام اردلان، حقوقدان و وکیل دادگستری بیان کرد: دستور اخیر آیت الله رییسی، آن هیاهویی را که برخی از وکلا در مخالفت با اصلاح آیین نامه وکالت به راه انداخته بودند خنثی کرد و نشان می‌دهد عزم بسیار جدی، با دقت و هوشیاری برای این آیین نامه وجود دارد که جای تقدیر دارد.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: در حقیقت دستور ایشان نوعی دوراندیشی بود که در آینده نسبت به اصلاحاتی که در قانون انجام می‌شود، خرده‌ای به جهت عدم توجه به درخواست‌ها گرفته نشود.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد اعطای این مهلت ضرورت داشت و با توجه به مهلتی که به حقوقدانان و وکلا اعطاء شده است سبب می‌شود که بتوانند در مورد آینده خود بهتر تصمیم گیری کنند و با این روش بتوانند کار‌ها را به خوبی پیش ببرند.

این حقوقدان بیان کرد: ضرورت تغییر در شرایط فعلی و موجود کاملا محرز است و از روز اول آیت الله رییسی به این دادگاه آمدند و می‌طلبد که ما وکلا نیز همراهی کنیم و به این حرکت زیبنده لبیک بگوییم.

اقدام آیت الله رییسی در صدور دستور اخیر هم اقدام شجاعانه، هم قابل توجه وهم قابل تحسین است

دکتر رجبی، حقوقدان و مدرس دانشگاه گفت: از حیث حقوقی و قوانین و مقررات همان طور که ثبات و دوام یک قانون یک اصل است، ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات و گذاره‌ها و هنجار‌های الزامی یک قاعده است.

این حقوقدان بیان کرد: در همان فلسفه غرب نیز می‌گویند قوانین هر ۱۰ سال یکبار باید به روز شوند و علت آن این است که هیچ نفسی حق ندارد برای نفس دیگری مقررات ایجاد کند.

وی ادامه داد: در اینکه در اثر گذشت زمان طبیعتا باید قوانین به روز شوند اجتناب ناپذیر است و هر کس که با اصلاح مخالف باشد خیلی منطقی و معقول فکر نمی‌کند؛ لذا اصلاح یک مقررات حتما ضرورت دارد، اما باید جوانب و مقتضیات لازم و ویژگی‌های همه افرادی که ذینفع هستند، در نظر گرفته شود.

رجبی اقدام آیت الله رییسی در صدور دستور اخیر هم اقدام شجاعانه، هم قابل توجه و هم قابل تحسین عنوان کرد و گفت: این که رییس قوه قضاییه به خرد جمعی توجه دارند واقعا قابل تحسین است و حتما همه وکلا به پاس این رویکرد احترام آمیز ریاست قوه قضاییه خشنود هستند.

  • منبع خبر : میزان