اهمیت استفاده از ظرفیت‌های نرم و رسانه‌ای و بکارگیری پروپاگاندای فعال ودیپلماسی عمومی برای نمایان ساختن و برجسته‌سازی جنایات سیستماتیک رژیم آمریکا علیه سیاهپوستان ضروری است؛ انجام این مهم از سوی نهاد‌ها و شخصیت‌های کشور‌های مستقل که با آمریکای مستکبر در تقابل هستند، ضروری‌تر می‌نماید.

روز دوشنبه ۵ خرداد، اتفاقی فجیع در آمریکا رخ داد؛ اتفاقی که در این کشورِ بنا شده بر پایه تبعیض‌نژادی و آپارتاید، مسبوق به سابقه است؛ ماجرا از این قرار بود که جرج فلویدِ سیاهپوست در یک مکان عمومی در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا آمریکا توسط یک افسر پلیس کشته شد؛ شیوه کشته شدن این فرد سیاهپوست بسیار دردناک بود؛ افسر پلیس سفیدپوست، زانوی خود را به مدت ۷ دقیقه بر روی گردن فلوید سیاهپوست قرار داد و موجبات مرگ او را فراهم آورد. بنا بر گفته شاهدان عینی و فیلم ضبط شده از این صحنه دردناک، در مدتی که زانوی افسر پلیس سفیدپوست آمریکا بر روی گردن فلوید سیاهپوست قرار داشت، او مدام این جمله را می‌گفت: «نمی‌توانم نفس بکشم».

فروپاشی اجتماعی در آمریکا؛ فراتر از کودتا و جنگ شهری در ینگه دنیا

سکوت کرکننده سازمان ملل در قبال جنایت‌های آمریکا علیه سیاهپوستان
جنایات نهادینه‌ای که از سوی کارگزاران حکومتی رژیم آمریکا علیه سیاه‌پوستان این کشور رخ می‌دهد چنانچه در کشور دیگری غیر از آمریکا و متحدانش رخ می‌داد با موارد طویلی از قطعنامه‌های سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی و حقوق‌بشری از جمله سازمان ملل مواجه می‌شد، اما سیطره سردمداران واشنگتن بر این قبیل سازمان‌ها عملاً باعث سکوت کرکننده آن‌ها در قبال جنایات رژیم آمریکا علیه سیاهپوستان شده است.

فروپاشی اجتماعی آمریکا؛ فراتر از کودتا و جنگ شهری در ینگه دنیا

در چنین شرایطی اهمیت استفاده از ظرفیت‌های نرم و رسانه‌ای و بکارگیری پروپاگاندای فعال ودیپلماسی عمومی برای نمایان ساختن و برجسته‌سازی جنایات سیستماتیک رژیم آمریکا علیه سیاهپوستان ضروری است؛ انجام این مهم از سوی نهاد‌ها و شخصیت‌های کشور‌های مستقل که با آمریکای مستکبر در تقابل هستند، ضروری‌تر می‌نماید.

شیطان بزرگ و منبع شر
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی طی مطلبی در حساب توییتری خود نسبت به رفتار خشن یک افسر پلیس سفیدپوست در آمریکا که منجر به کشته شدن یک فرد سیاه‌پوست شده است، واکنش نشان داد و ضمن منبع شر دانستن آمریکا، نوشت: «کشوری که ساختار سیاسی، قضایی و اقتصادی ظالمانه آن صد‌ها سال است در سراسر جهان جنگ و کودتا و فقر و تبعیض و شکنجه و برادرکشی و فساد اخلاقی را پمپاژ می‌کند و در داخل نژادپرستی و گرسنگی و تحقیر و «خفه کردن با زانو» را، اگر نامش شیطان بزرگ نیست پس چیست؟ آمریکا منبع شر است».

خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد
وزارت امور خارجه کشورمان نیز در همین رابطه در حساب توییتری‌اش، پست‌هایی را منتشر کرده است؛ در یکی از این پست‌ها آمده است: «۶ سال پس از التماس‌های اریک گارنر که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»، این بار جورج فلوید، یک سیاه پوست دیگر، بعد از بازداشتی بی‌رحمانه و غیر انسانی جان خود را از دست داده است. به نظر می‌رسد خشونت پلیس ایالات متحده علیه سیاه‌پوستان هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و مانند همیشه، پاسخ آمریکا به خواست اجرای عدالت، به کارگیری خشونت و زور بیشتر است».

تبعیض نژادی مرگ‌آور در آمریکا
در پیام دیگری که دستگاه دیپلماسی کشورمان در حساب توییتری‌اش در واکنش به کشتن بی‌رحمانه فلوید سیاهپوست به دست پلیس سفیدپوست آمریکا و سرکوب معترضان به دست ماموران حکومتی آمریکا منتشر کرده، آمده است: جمهوری اسلامی ایران از قتل تاسف بار سیاه پوستان ابراز تاسف کرده، تبعیض نژادی مرگ‌آور در آمریکا را تقبیح می‌نماید و از مقامات آمریکایی می‌خواهد که عدالت را در خصوص اینگونه قتل‌ها اجرا نمایند. صدای معترضان باید شنیده شود. بدین منظور، سرکوب آمریکایی‌های رنج‌دیده و محدودیت رسانه‌ها باید سریعاً متوقف شود.

رژیم آمریکا برای ارعاب معترضان به «سگ‌های شرور و سلاح‌های شوم» متوسل شد
در سومین پیام وزارت امور خارجه نیز درج شده که «رژیم آمریکا که به وعده‌اش برای توقف هدر دادن پول در ماجراجویی‌های خارجی عمل نکرده و اکنون هم غرق در بحران خودساخته کووید-۱۹ است، حالا برای ارعاب معترضان به ارتش، «سگ‌های شرور و سلاح‌های شوم» متوسل شده است. آمریکا به جای این کار، باید صدای مردمش را بشنود و سیاست‌های شکست‌خورده‌اش را تغییر دهد».

مردم آمریکا از نژادپرستی، فساد، بی‌عدالتی و بی‌کفایتی سردمداران واشنگتن خسته‌اند
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم در توئیتی با انتشار تصویر بیانیه ۶ تیر ۹۷ (۲۷ ژوئن ۲۰۱۸) مایک پمپئو علیه کشورمان با عبارات مشابه مردم آمریکا را مخاطب قرار داد و نوشت:

«حکومت آمریکا منابع شهروندانش را به هدر می‌دهد؛ چه ماجراجویی‌هایش در آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین باشد، چه حمایتش از دیکتاتور‌های بی‌شمار، یا جاه‌طلبی‌هایش برای توسعه پرهزینه سلاح هسته‌ای‌اش، همه این‌ها تنها به رنج مردم آمریکا می‌افزاید. همانطور که قبلا هم گفتم هیچ جای تعجبی نیست که اعتراضات در آمریکا ادامه دارند. مردم آمریکا از رهبرانشان می‌خواهند تا آن‌ها را در ثروت کشور سهیم کنند و به نیاز‌های برحقشان پاسخ دهند. ما تاکتیک‌های بی اثر همیشگی حکومت در سرکوب، زندانی کردن معترضان و انکار استیصال مردم آمریکا را محکوم می‌کنیم. مردم آمریکا از نژادپرستی، فساد، بی‌عدالتی و بی‌کفایتی سردمداران آمریکا خسته‌اند و جهان صدای آن‌ها را می‌شنود».

فروپاشی اجتماعی آمریکا؛ فراتر از کودتا و جنگ شهری در ینگه دنیا

نژادپرستی نظام‌مند و برترپنداری نژاد سفید در آمریکا
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در توییتی نوشت: قتل وحشیانه و در کمال خونسردی جورج فلوید توسط مرد سفیدی که یونیفرم پلیس به تن دارد، به صورت وحشتناکی نشان‌دهنده نژادپرستی نظام‌مند و برترپنداری نژاد سفید است، امری که توسط هیئت حاکمه فعلی آمریکا تکریم و تجلیل می‌شود.

سید نظام‌الدین موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز در پیامی در حساب توئیتری خود با مشابه سازی پیام ضدایرانی سردمداران آمریکا نوشت: به مردم شجاع و رنج کشیده مینیاپولیس آمریکا [چهاردهمین شهر بزرگ این کشور]: ما از ابتدای دوره مجلس با شما ایستاده‌ایم و همچنان با شما خواهیم ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.

امکان تجزیه آمریکا
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در رشته پیامی در حساب توییتری خود خطاب به سردمداران کاخ سفید، نسبت به لشکرکشی‌های بی‌حاصل و ناکارآمدی دولت آمریکا، هشدار داد و نوشت: بحران مینیاپولیس بزرگتر از کروناست. تیراندازی نه تکرار اشتباه داروی ضدعفونی؛ بلکه مثل بمبی ساعتی برای کل آمریکا است. در دنیای پساکرونا ممکن است آمریکا به کشور‌های مشترک‌المنافع تبدیل شود.

تسریع افول آمریکا
علی شمخانی
 دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان چندی پیش طی توییتی به تسریع افول آمریکا اشاره کرده و نوشته بود: رجزخوانی‌های توخالی تیم ترامپ در حالی است که افول آمریکا سرعت گرفته است. شکست‌های پیاپی از محور مقاومت و درگیری‌های رو به تزاید با جامعه بین‌الملل در خارج و اقتصاد ناتوان و بیکاری، نظام بهداشتی فاجعه‌بار، تحدید رسانه‌ها و بحران‌های عمیق اجتماعی-امنیتی در داخل شواهدی غیر قابل انکار است.