وجود ابهامات و اشکالات قابل توجه در حالی سبب ورود دستگاه قضایی به قرارداد ویلموتس شد که چند روز پیش فدراسیون فوتبال ایران به پرداخت جریمه سنگین به وی محکوم شد.
۲۷ مردادماه سال جاری بود که اعلام شد فدراسیون فوتبال ایران به پرداخت جریمه سنگین به مارک ویلموتس محکوم شد و فوتبال ایران در شوکی سنگین فرورفت.

بر اساس حکم فیفا، فدراسیون فوتبال ایران باید شش میلیون و ۱۳۷ هزار یورو بابت جدایی این مربی بلژیکی به او بپردازد.

شوک سنگین به فوتبال ایران

همچنین علاوه بر آن، هزینه دیرکرد و دادرسی نیز برعهده فدراسیون فوتبال ایران است که با نرخ فعلی دلار به ۱۶۶ میلیارد تومان می‌رسد.

رای نهایی قاضی این پرونده در ۸ بند به فدراسیون فوتبال ایران اعلام شده که مهم‌ترین بند آن به جریمه شش میلیون و ۱۳۷ هزار و پانصد یورویی به این سرمربی به همراه پنج درصد اشاره دارد؛ تمامی این‌ها در حالی است که به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه، ارز از ارزش خاصی برای کشور و منافع ملی برخوردار است.

آغاز و پایان سناتور در فوتبال ایران

پس از کارلوس کیروش، مارک ویلموتس، ملقب به سناتور از ۸ خرداد ۱۳۹۸ رسماً هدایت تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت، اما به دنبال نتایج ضعیف تیم ملی در زمان تصدی ویلموتس، در آذر ۱۳۹۸ با فسخ قرارداد از تیم ملی ایران جدا شد.
ورود دستگاه قضایی به ترک فعل‌های قرارداد ویلموتس/نبرد حقوقی با سناتور ادامه دارد

پس از فسخ قرارداد و جدایی وی از تیم ملی فوتبال ایران، نحوه انعقاد و مبلغ قرارداد وی مورد بحث قرار گرفت و بسیاری از کارشناسان فوتبال قرارداد وی را مبهم و قابل بررسی دانستند.

ورود سازمان بازرسی به ماجرای قرارداد ویلموتس

در نهایت ۲۴ خردادماه طاهری جعفری بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور از ورود سازمان بازرسی کل کشور به ماجرای قرارداد ویلموتس خبر داد و این نقطه ورود دستگاه قضایی به قرارداد ویلموتس بود.

وی با اشاره به انتقاد‌ها از انتخاب و قرارداد سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی فوتبال بزرگسالان کشورمان اظهار داشت: در نحوه انتخاب و انعقاد قرارداد آقای ویلموتس، ابهاماتی وجود دارد که با صدور ابلاغ بازرسی، موضوع به صورت خارج از نوبت در دست بررسی است.

طاهری جعفری عنوان کرد: موضوع انتخاب این سرمربی در حالی که پیشنهاد‌های دیگری با مبالغ کمتر در شرایط مشابه وجود داشته یکی از موضوعات مورد ابهام است که در حال بررسی و اخذ توضیحات مسئولین مربوط در فدراسیون فوتبال هستیم.

وجود ابهام در قرارداد ویلموتس

چهارم تیرماه نیز حجت الاسلام و المسلمین درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران گفته بود: اداره‌ای به نام ورزش و جوانان داریم که موضوعات متعددی را بررسی می‌کند و این موضوع نیز در حال بررسی است و توضیحات از مسئولان مرتبط گرفته شده است.
ورود دستگاه قضایی به ترک فعل‌های قرارداد ویلموتس/نبرد حقوقی با سناتور ادامه دارد
طاهری نیز در این نشست گفت: پرونده‌ای تشکیل شده و ابهامات زیادی در عقد قرارداد وجود دارد و مراحل اساس نامه‌ای طی نشده است. در موضوع بازیکنان و مربیان ورود کردیم و جالب است که بازیکنی جذب شده که به ازای هر گل یک میلیون تومان و هر پاس گل نیم میلیون تومان دریافت می‌کند در حالی که وظیفه اش فوتبال بازی کردن است.

درخواست وزیر ورزش از سازمان بازرسی برای برخورد با تخلفات پرونده ویلموتس

۱۷ تیرماه بود که مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان با رییس سازمان بازرسی کل کشور دیدار کرد. وی در این دیدار خطاب به رییس سازمان بازرسی کل کشور گفته بود: بحث‌هایی که درباره فساد در ورزش مطرح می‌شود بیشتر هیاهوی رسانه‌ای است که ازجمله آن‌ها ماجرای قرارداد سرمربی سابق تیم ملی فوتبال است که خواهش من از سازمان بازرسی این است که همه زوایای این پرونده را بررسی کرده و کسانی که مرتکب تخلف شده‌اند را معرفی کند.
ورود دستگاه قضایی به ترک فعل‌های قرارداد ویلموتس/نبرد حقوقی با سناتور ادامه دارد

واکنش سخنگوی دستگاه عدلیه به قرارداد ویلموتس

۲۱ مردادماه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در سی و یکمین نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سئوالی در خصوص قرارداد ویلموتس گفت: در مورد قرارداد پرونده سرمربی سابق تیم ملی فوتبال، قوه قضاییه ورود پیدا کرده و ابتدائا سازمان بازرسی کل کشور اشکالات متعددی را در این قرارداد یافته اند، چه از نظر شکلی که بدون نظر کمیته فنی این انتخاب انجام شده و چه از نظر مبلغ قرارداد، نحوه پرداخت و اینکه در مجموع برای حدود ۶۳ روز حضور سرمربی سابق در ایران فدراسیون فوتبال متحمل هزینه سنگینی شده. موضوع دقیقا بررسی گردیده و اشکالات احصاء شده و در فرآیند رسیدگی قرار دارد و نسبت به این موضوع تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.
ورود دستگاه قضایی به ترک فعل‌های قرارداد ویلموتس/نبرد حقوقی با سناتور ادامه دارد

۶۰۵ هزار یورو مازاد پرداخت برای حضور ۶۳ روزه ویلموتس در ایران!

۲۷ مردادماه نیز مسعود طاهری‌جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در برنامه فوتبال برتر با تشریح اقدامات و پیگیری‌های این سازمان در پرونده سرمربی سابق تیم ملی فوتبال گفت: به ما ابلاغی شد و سریعاً تیمی مسئول بررسی این پرونده شدند. این گزارش در حال حاضر مراحل نهایی خود را طی می‌کند تا برای ارسال به مراجع ذی‌ربط آماده شود.
ورود دستگاه قضایی به ترک فعل‌های قرارداد ویلموتس/نبرد حقوقی با سناتور ادامه دارد
طاهری اظهار کرد: آنچه اتفاق افتاده، قرارداد از ۲۲ می ۲۰۱۹ تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با ویلموتس بسته می‌شود. مبلغ قرارداد مشخص است و میزان قرارداد او در مدت‌زمان قرارداد به حدود ۷ میلیون می‌رسید. مجموع پرداختی به ویلموتس برای ۶۳ روز حضورش در ایران، بیش از ۲ میلیون و دویست هزار یورو بوده است. نکته اینجاست که ما دراین‌بین، قریب به ۶۰۵ هزار یورو مازاد پرداختی داشته‌ایم.

عدم رعایت الزامات حقوقی در قرارداد ویلموتس

وی افزود: بررسی‌ها طبق اسناد موجود، نشان می‌دهد فدراسیون فوتبال حدود ۸۸ میلیارد بدهی مالیاتی دارد. در همین وضعیت، فدراسیون فوتبال قراردادی با ویلموتس می‌بندد که باید بر اساس آن ۷ میلیارد دیگر هم مالیات بدهد که البته این بر عهده خودشان است. به نظر می‌رسد روال اساسنامه‌ای و قانونی در عقد این قرارداد صورت نگرفته است. گزینه‌های مدنظر سرمربیگری، باید ابتدا به کمیته فنی بروند و پس از بررسی در آنجا به هیأت‌رئیسه ارجاع داده شود تا پس از تصویب توسط رییس فدراسیون برای عقد قرارداد اقدامات لازم انجام شود، اما ما می‌بینم که در این پرونده این روال طی نشده است. رییس وقت فدراسیون فوتبال قرارداد را امضا می‌کند و ۸ روز بعد طبق اسناد موجود ویلموتس به تصویب هیأت‌رییسه فدراسیون فوتبال می‌رسد. البته رییس وقت می‌تواند این ادعا را داشته باشد که هیأت‌رئیسه شفا‌ها خبر داشته‌اند از روند انتخاب، اما اسناد این را به ما می‌گویند.

بازرس کل امور ورزش و جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: ویلموتس در دو تیم ملی ساحل‌عاج و بلژیک سرمربی بوده و در هر دو تیم اخراج شده است. تا پیش از حضورش در تیم ملی ایران ۲ سال بیکار بوده و حتی تیم ملی ما بعدازاینکه ۷ سال به تیم‌های آسیایی نباخته بود، مقابل بحرین و عراق شکست خورد و از ۴ بازی خود ۲ تای آن را باخت. آنچه مسجل است الزامات حقوقی لازم در عقد این قرارداد رعایت نشده است.

رسیدگی به ترک فعل‌ها در پرونده ویلموتس

طاهری گفت: سؤالی که امروز مطرح است این است که حالا چه خواهد شد؟ قطعاً محاکم قضایی با مسببان برخورد متناسب خواهند کرد. مطمئناً در این میان عده‌ای کوتاهی کرده‌اند و وظایف خود را به‌خوبی انجام نداده‌اند و قطعاً با آن‌ها برخورد خواهد شد. پرداخت این مبلغ، از عهده فدراسیون برنخواهد آمد. در این پرونده موضوع ترک فعل خیلی مهم است هر کس در هر مرحله از قرارداد به آن توجه نکرده و کارش را درست انجام نداده با وی برخورد مناسب و قاطع صورت می‌گیرد.

مقامات عالی ورزش باید پاسخگو باشند

بازرس کل امور ورزش و جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: مطمئناً از مقامات عالی ورزش در این خصوص سؤال خواهد شد و دوستان ناخودآگاه دخیل هستند و باید پاسخگو باشند.

گزارش اشکالات قرارداد ویلموتس نهایی شد

۲۹ مردادماه نیز رییس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه گزارشگری فساد سازمان بازرسی کل کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود افراد دخیل در انعقاد قرارداد با مارک ویلموتس لیست اموالشان را برای توقیف یا مصادره اعلام کرده‌اند، گفت: ما چنین درخواستی نداشته‌ایم. در قرارداد مزبور اشکالات قابل توجهی وجود دارد که گزارش مرتبط با آن آماده شده و به زودی منعکس می‌شود.
واکنش تاج به اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور
پس از اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور، مهدی تاج، رییس سابق فدراسیون فوتبال نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و مدعی شد که مسئولیت پرداخت مالیات مربیان خارجی در داخل کشور با فدراسیون است و در زمان کی روش نیز مالیات وی توسط فدراسیون پرداخت شده است.
این در حالی است که بازرس کل امور وزرش و جوانان و میراث فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار میزان درخصوص تعهد فدراسیون فوتبال برای پرداخت مالیات قرارداد مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال کشورمان، گفت: مبلغ خالص قرارداد آقای ویلموتس با فدراسیون در حدود ۸ میلیون یورو بوده که فدراسیون فوتبال تعهد کرده بر مبنای هر یورو ۲۰ هزار تومان، مبلغ ۷ میلیارد تومان مالیات این قرار داد را پرداخت کند و اگر بخواهیم یورو را به قیمت روز یعنی در حدود ۲۵ هزار تومن در نظر بگیریم، فدراسیون باید بیش از ۸.۵ میلیارد تومان به عنوان مالیات این قرارداد پرداخت کند.
تاج باید پاسخگوی عملکرد خود باشد
مسعود طاهری جعفری با تاکید بر اینکه پرداخت مالیات بر درآمد در همه جای دنیا بر عهده اشخاص است، تصریح کرد: وقتی فدراسیون تعهد کرده مالیات این قرارداد را بپردازد، باید این مبلغ را از اصل قرارداد کسر می‌کرد، اما آن چیزی که در عمل اتفاق افتاده این بوده که در حدود ۸ میلیون یورو به اضافه ۷ میلیارد تومانی به عنوان مالیات بر درآمد ناشی از این قرارداد تعهد شده است که این نشان می‌دهد به هیچ وجه الزامات قانونی و صلاح کشور در این قرارداد رعایت نشده و اگر مقرر بوده که مالیات این قرارداد توسط فدراسیون فوتبال پرداخت می‌شده، باید از اصل قرارداد کسر می‌شد.
وی افزود: آقای تاج شخصاً با آقای ویلموتس قرارداد امضا کرده و حدود یک هفته بعد تایید هیئت رییسه را گرفته است و قطعاً ضعف عملکرد باعث این خسران و ضرر و زیان هنگفت برای ورزش کشور شده است و اکنون باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.
پرونده ویلموتس در حال حاضر دارای دو بعد داخلی و خارجی است که بعد خارجی آن در حال حاضر سبب محکومیت ایران شده و تلاش‌ها در جهت تغییر رای و یا تعدیل آن ادامه دارد.

بعد داخلی پرونده ویلموتس ناظر بر نحوه انعقاد قرارداد است؛ قراردادی که اکنون سبب تحمیل هزینه‌ای گزاف به فوتبال کشور شده و در حال حاضر باید منتظر تصمیم دستگاه قضا برای برخورد با ترک فعل‌ها در پرونده ویلموتس ماند.

۸ متهم در رابطه با پرونده ویلموتس به دادسرا معرفی شدند
اما روز شنبه ۱ شهریور، با اتمام بررسی‌های سازمان بازرسی کل کشور در پرونده اقدامات دخیل در موضوع قرارداد فدراسیون فوتبال با سرمربی سابق تیم ملی، این گزارش نهایی و برای دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد.
در این گزارش، پرونده ۸ نفر به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و ورود خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آن‌ها به دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال شد.