دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی، با تأکید بر تعامل و هم افزایی دستگاه‌های ذی ربط در این حوزه خاطرشنان کرد: پیشگیری از وقوع جرم زمانی موفق خواهد بود که دستگاه‌ها متولی، هم افزایی داشته باشند.

اولین جلسه کارگروه توانمندسازی جامعه هدف روستایی در معرض خطر تخریب و مهاجرت فرست و پیشگیری از رشد بافت‌های ناکارآمد (حاشیه نشین) استان در دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد برگزار شد.

در این جلسه مهمترین علل و عوامل مهاجرت روستاییان و راهکار‌های توانمندسازی جامعه هدف مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

مسلم محمدیاران در این نشست با اشاره به تبعات منفی حاشیه نشینی بر مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تصریح کرد: متأسفانه بر اساس داده‌های آماری بیشتر جرائم و آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه شهر‌ها و روستا‌ها حادث می‌شود و این معضل باعث گردیده این مناطق عمدتا در ردیف خاستگاه‌های بروز و شکل گیری برخی جرائم خطرناک و سازمان یافته تعریف شوند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی، با تأکید بر تعامل و هم افزایی دستگاه‌های ذی ربط در این حوزه خاطرشنان کرد:پیشگیری از وقوع جرم زمانی موفق خواهد بود که دستگاه‌ها متولی، هم افزایی داشته باشند و از اقدامات جزیره‌ای و موازی کاری پرهیز نمایند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی عنوان کرد: فرصت‌های استان در بحث کشاورزی بالاست و با توجه به اشتغال اغلب مردم به امور کشاورزی و علیرغم اقدامات خوبی که توسط دستگاه‌ها صورت پذیرفته، اما در نتیجه بررسی‌های صورت گرفته در شورای قضایی و بر اساس ماحصل داده‌های آماری تعداد بالای مصادیق افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی حکایت از آن دارد که علیرغم تخصیص اعتبارات مناسب در سال‌های گذشته و تلاش دستگاه‌های متولی در استان، همچنان با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

زارعی شهردار بجنورد در ادامه ضمن ارائه گزارش در خصوص آخرین وضعیت مناطق حاشیه نشین شناسایی شده در مرکز استان از برقراری گشت‌های مشترک نظارتی جهت اعمال مراقبت‌های لازم و پیشگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در مناطق حاشیه نشین خبر داد.

احمدآبادی مدیر ترویج جهاد کشاورزی نیز با ارائه توضیحاتی درباره نحوه اجرای وظایف دستگاه‌ها در امر توانمندسازی جامعه روستایی در خطر تخریب و مهاجرت گفت: ورود به حوزه حاشیه نشینی و انجام اقدامات پیشگیرانه، نظارت‌ها و اعمال مراقبت‌های مستمر و پیوسته را می‌طلبد و ما در این حوزه آماده ارائه هر گونه همکاری هستیم.

تقویت کمی و کیفی گشت‌های مشترک نظارتی بازدارنده از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اراضی واقع در حریم شهر‌ها توسط نمایندگان شهرداری، بنیاد مسکن، جهاد کشاورزی (امور اراضی)، راه و شهرسازی، ارائه فهرست روستا‌های مهاجرفرست منطبق با آخرین معیار‌ها توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با حرفه آموزی‌های تخصصی و کاربردی و اجرای طرح‌های مرتبط با توسعه صنایع دستی و گردشگری (اکوکمپ)، پرورش و نگهداری دام و طیور، آموزش مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و نیز احداث گلخانه با استفاده از تسهیلات کم بهره در روستا‌های مهاجر فرست متناسب با شرایط و پتاسیل‌های موجود در هر روستا برخی از مصوبات این نشست به شمار می‌رفت.