رییس کل دادگستری خوزستان گفت: دستگاه قضایی استان در راستای سیاست‌های قوه قضاییه با جدیت پیگیر حل مشکلات مردم، احقاق حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم است.

-حجت الاسلام والمسلمین صادق مرادی در جلسه نظارت مستمر بر حوزه‌های قضایی استان، با حضور حجت الاسلام بهمنش معاون قضایی و نظارت بر دادگاه‌ها، افتخاری معاون قضایی و نظارت بر دادسرا‌ها و اجرای احکام، حجاریان معاون آمار و فناوری دادگستری خوزستان، حسینی پویا دادستان مرکز استان و بهروزی معاون قضایی رییس کل دادگستری خوزستان که بصورت ویدیو کنفرانس با روساء و دادستان‌های حوزه‌های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار برگزار شد. بر احقاق حقوق عامه، حل مشکلات مردم و پیشگیری از وقوع جرم که از وظایف ذاتی دستگاه قضایی هست تاکید کرد و گفت: دستگاه قضایی همواره به عنوان پشیبان حقوق عامه، هرکجا که نهادی از نهاد‌های عمومی اعم از دولتی یا غیردولتی، و یا اشخاص خصوصی، اقدام به تضییع حقوق قانونی و شرعی مردم کرده و یا ظلمی به ایشان روا دارد و یا از ایفای تعهدات قانونی، شرعی و قراردادی سرباز بزند باید بدون هیچ استثناء و ملاحظه‌ای به عنوان نهاد قاطع عدالت، اقدام به استیفاء حق از هر نهاد و مقامی و چشاندن طعم عدالت به مردم کند.

رییس کل دادگستری استان خوزستان افزود: روسای دادگستری و دادستان‌ها سراسر استان در احقاق حقوق عامه وظیفه دارند از جرائم و تخلفات حوزه قضایی خود پیشگیری کنند و اجازه ندهند که حقوق مردم تضییع شود و همچنین باید با جدیت و اهتمام ویژه پیگیر حل مشکلات مردم باشند.

حجت الاسلام و المسلمین مرادی تصریح کرد: امروز اقتصاد و معیشت مردم در شرایط حساسی قرار دارد و باید روسای دادگستری و دادستان‌ها حوزه‌های قضایی استان پیگیر حل مشکل تولید کنندگان، سرمایه گذارن مشروع و کارخانجات در شهرستان محل خدمت خود باشند و اجازه ندهند که تولید متوقف شود.

وی خاطر نشان کرد: مردم امیدشان به قوه قضاییه برای پیگیری و حل مشکلات آنان نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و باید در همه ابعاد راه حل و راهکار برای حل مشکلات مردم و نیز بصورت فعال اقدامات موثری برای پیشگیری از ایجاد مشکلات، تخلفات و جرائم صورت بگیرد.

رییس دستگاه قضایی خوزستان در ادامه بر اطلاع رسانی به موقع و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای اقدامات و خدمات صورت گرفته از سوی روساء دادگستری و دادستان‌های سراسر استان تاکید کرد و اظهار داشت: روساء دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی خوزستان باید هم از باب تأمین احساس عدالت مردم و هم از باب پیشگیری مؤثر اقدام به شفافیت در رسیدگی‌ها و اطلاع رسانی مداوم و تفصیلی رسیدگی‌ها و آراء صادره کنند.

به‌نحوی که هم مردم مطمئن شوند که در دستگاه قضایی پشتیبانی از حقوق فردی و جمعی آن‌ها قطعی است و هم متخلفین از برخورد قطعی و بدون تسامح دادگستری با خودشان همواره در ترس و دلهره قرار داشته باشند.

وی افزود: نباید اجازه داد دشمن از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی مجرم و یا قاتل که امنیت کشور و مردم را به خطر انداخته و باید مجازات شود با فضا سازی و تحریف افکار عمومی جای جلاد و قاتل را با مظلوم عوض کند و باید خدمات، اقدامات و پیگیری‌های موثر روساء دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان به موقع اطلاع رسانی شوند.

حجت الاسلام و المسلمین مرادی از ارتقاء جایگاه دادگستری استان در کشور طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: جایگاه دادگستری خوزستان در یک سال گذشته با تلاش و کوشش همکاران قضایی و اداری ارتقاء پیدا کرده و باید با تلاش مضاعف جایگاه آن مرتفع‌تر شود.

رییس دادگستری خوزستان یکی از مصادیق کاهش جمعیت کیفری نظارت دقیق و مستمر روساء دادگستری و دادستان‌های سراسر استان بر کیفیت صدور آرا بر شمرد و عنوان کرد: کیفیت، دقت و متقن بودن آرا می‌تواند در کاهش جمعیت کیفری تاثیر بسزایی داشته باشند و این مستلزم نظارت دقیق و مستمر روساء دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی خوزستان است.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام بهمنش معاون قضایی و نظارت بر دادگاه‌ها، افتخاری معاون قضایی و نظارت بر دادسرا‌ها و اجرای احکام، حجاریان معاون آمار و فناوری دادگستری خوزستان، حسینی پویا دادستان مرکز استان و بهروزی معاون قضایی رییس کل دادگستری خوزستان به ارائه آمار عملکرد و اعلام نقاط قوت و ضعف و راهکار‌های لازم در راستای بهبود آمار عملکرد و رفع نواقص و ایرادات موجود هر یک از حوزه‌های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار پرداختند.

همچنین در این جلسه روساء دادگستری و دادستان‌های حوزه‌های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار به ارائه گزارش عملکرد، مشکلات و کمبود‌های دادگستری، دادسرا و شورای حل اختلاف حوزه قضایی خود پرداختند.