رییس کل دادگستری استان ایلام در دیدار با هیئت مدیره خانه مطبوعات بر این نکته تاکید کرد که پیگیری حقوق مردم و عدالت اجتماعی وظیفه مشترک دستگاه قضایی و اصحاب رسانه است.

هم اندیشی علی دهقانی با مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضاء هیئت مدیره خانه مطبوعات استان ایلام در سالن جلسات حوزه ریاست دادگستری برگزار شد.

رییس کل دادگستری استان ایلام در این جلسه ضمن تسلیت ماه محرم و ایام سوگواری و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)، از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان آرمان والای قیام عاشورا یاد کرد و گفت: سلامت اداری و سلامت جامعه منوط به اجرای صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر است و این فریضه یکی از ارکان اصلی پیش گیری از وقوع جرم و ناهنجاری در جامعه است.

وی با بیان حدیثی از امام باقر (ع) که “همانا امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که بوسیله آن دیگر واجبات اقامه می‌شود” به وظایف خطیر رسانه‌ها و مطبوعات در اقامه این مهم اشاره کرد و افزود: رسانه می‌تواند در جهت ترویج معارف و ارزش‌ها و پیش گیری از منکرات و انواع آسیب‌ها نقش مهم و بسزایی ایفا کند.

دهقانی به وظیفه خطیر مدیران در نظام اسلامی اشاره کرد و اذعان داشت: مسئولیت پذیری اساس و رکن اصلی پذیرش مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی است و به همان میزان که مردم حق دارند، مدیران تکلیف داشته و ملزم به پاسخ گویی اند. وی افزود: از برنامه‌های اساسی دستگاه قضایی ارتقاء مطالبه گری قانونی در بین مردم و ارتقاء پاسخ گویی مدیران و کارگزاران است.

وی بر اهمیت کرامت محوری و تکریم ارباب رجوع در مجموعه قوه قضائیه و دستگاه قضایی استان تاکید کرد و گفت: برخورد با ارباب رجوع باید با مهر و عطوفت در عین رعایت قاطعیت و قانونمداری باشد.

رییس کل دادگستری استان ایلام از رسانه‌ها به عنوان چشم و گوش و وجدان بیدار جامعه یاد کرد و هدف از برگزاری جلسات با اصحاب رسانه و مطبوعات را ایجاد پل ارتباطی با تمام اقشار جامعه دانست و بیان داشت: انتظار ما از رسانه‌ها ترویج ارزش‌های دینی، مقابله با اشاعه سبک زندگی غربی و مدیریت صحیح فضای مجازی است.

دهقانی امنیت قضائی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را از برنامه‌های دستگاه قضا در استان ایلام عنوان کرد و اظهار داشت: مخلان امنیت و هنجارشکنان و مرتکبین جرائم خشن به جد مورد برخورد قانونی دستگاه قضا قرار خواهند گرفت.

وی احراز مقام برتر در حوزه پیشگیری از جرم، زندان زدایی، حل مشکل مالی زندانیان دیه با استفاده از توان افراد خیر، فعال شدن معاونت نظارت بر حقوق شهروندی و تلاش در جهت تغییر ساختاری به سمت و سوی سلامت، صحت و پاسخ گویی را از برنامه‌های اجرا شده دستگاه قضایی در استان عنوان کرد و گفت: رسانه‌ها برای صحت و سلامت و حرکت برمدار قانون و اخلاق می‌توانند نقش‌آفرین باشند و دادگستری کل استان ایلام از ایده، نظر و پیشنهاد‌ها و نقد‌های منصفانه اصحاب رسانه استقبال خواهد کرد.

گفتنی است در این نشست خودآموز مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات استان ضمن تقدیر وتشکر از رییس کل دادگستری استان در برگزاری این نشست و توجه ویژه ایشان به اصحاب رسانه به بیان نقطه نظرات، ایده‌ها و پیشنهادات خود پرداختند.