این روز‌ها تقریباً تمامی کسب‌وکار‌ها سروکاری با مالیات دارند، مالیات پولی است که دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می‌کند در بیشتر کشور‌های جهان مردم و کسب‌وکار‌ها ملزم به پرداخت مالیات هستند.

برای مالیات قوانین خاصی در کشور‌های مختلف وضع شده است. قوانین مالیاتی باعث شفافیت روابط اقتصادی شده‌اند و از این نظر اهمیت بسیاری دارند. دانستن قوانین مالیاتی و داشتن تخصص نیازمند کسب دانش در این زمینه است. مشاوران مالیاتی کسانی هستند که این دانش را کسب کرده‌اند. با توجه به اینکه کسب‌وکار‌ها در صورت عدم تسلط بر قوانین مالیاتی ممکن است مرتکب خطا شوند، نیاز به مشاوره مالیاتی دارند.

مشاوره مالیاتی در واقع خدمتی است که توسط مشاوران مالیات ارائه می‌شود. مشاوره مالیاتی به شما کمک می‌کند تا از معافیت‌های مالیاتی و یا تخفیف‌های دولت آگاه شوید. همچنین با بهره‌مندی از مشاوره مالیاتی این اطمینان را خواهید داشت که کسب‌وکارتان به صورت ناخواسته دچار تخلف نشده است.

مشاوران مالیاتی عموماً در شرکت حسابداری و مالیاتی مستقر هستند و برای استفاده از اطلاعات و خدمات آنان کافی است به این شرکت‌ها مراجعه کنید.

اما باید توجه کنید که اطمینان کردن به هر مشاور مالیاتی درست نیست. برخی مشاوران مالیاتی ممکن است در زمینه خود به اندازه کافی متخصص نبوده و برای‌تان مشکل‌ساز شوند. اولین موردی که باید مشاوران مالیاتی به آن تبحر داشته باشند، قوانین مالیاتی است. قوانین مالیاتی در ایران ساده نیستند و به همین دلیل ممکن است تمام مشاوران مالیاتی نیز به صورت دقیق از این قوانین آگاهی نداشته باشند. همچنین مورد دیگری که بسیار اهمیت دارد، توجه به استثنا‌ها و تغییرات دائمی و یا مقطعی در قوانین است. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، در صورت بهره‌مندی از مشاوره مالیاتی خوب، می‌توان از تخفیف‌ها و یا معافیت‌ها آگاه شد؛ بنابراین اگر مشاور مالیاتی دانش و تخصص کافی در این حوزه را داشته باشد، می‌تواند باعث ذخیره سرمایه خوبی برای کسب‌وکارتان شود؛ لذا برای بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی مناسب، تنها مراجعه به شرکت حسابداری و مالیاتی کافی نیست. آنچه اهمیت دارد، شناخت و بررسی کامل شرکت حسابداری و مالیاتی و نیز مشاوران آن است. اهمیت این قضیه به قدری زیاد است که باید بدانید در صورتی که مشاور مالیاتی اطلاعات ناکافی در دست داشته باشد، می‌تواند با راهنمایی غلط خود برای کسب‌کارتان ضرر ایجاد کند. حتماً قبل از نهایی‌کردن قرارداد خود با مشاور، درباره سوابق علمی، کاری و فعالیت‌های وی تحقیق کرده و حتماً از او درخواست ارائه گواهی‌نامه معتبر را کنید.

به عنوان آخرین مورد باید به این موضوع اشاره کنیم که مشاوران مالیاتی مجرب در همه جا حضور ندارند. از این‌رو استفاده از امکانات دریافت مشاوره مالیاتی آنلاین از سایت‌های مؤسسات معتبر در این زمینه یکی از گزینه‌هایی است که بهتر است آن را نیز حتماً در نظر بگیرید.