بحران کرونا و اعتراضات سراسری ضد نژاد پرستی در آمریکا همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، چشم انداز سیاسی این کشور را با تردید‌های بسیاری رو به رو می‌کند.

آمریکا در حالی به سمت انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر پیش می‌رود که شیوع ویروس کرونا و قتل «جورج فلوید»، بحران‌های گسترده‌ای را در این کشور ایجاد کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، پیش از این بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا را به عنوان یکی از دستاورد‌های دولت خود عنوان می‌کرد و مدعی بود که اقتصاد این کشور در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

اما ویروس کرونا با سرعتی روز افزون، تمامی ایالت‌های این کشور را فرا گرفت و آمریکا را در جایگاه نخست میان کشور‌های جهان از نظر شمار افراد مبتلا و قربانیان کرونا قرار داد.

دولت آمریکا برای مهار ویروس کرونا اقدام به اتخاذ تدابیری مانند تعطیلی گسترده مشاغل و بستن مرز‌ها روی آورد.

این اقدامات به بحرانی گسترده تبدیل شد و اقتصاد آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرار داد؛ اکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر در سراسر این کشور شغل خود را از دست داده اند.

اقتصاد آمریکا نیز در ماه آوریل بیشترین رکود ماهانه از دهه ۱۹۳۰ را تجربه کرد و برآورد‌ها حاکی از آن است که این رکود ممکن است تا سال‌ها ادامه داشته باشد.

در حالی که حدود ۵ ماه دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده و شیوع کرونا نیز همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده، بحرانی دیگر سراسر آمریکا را فرا گرفت.

«جورج فلوید»، شهروند سیاه پوست آمریکایی، به دست یک افسر سفید پوست در شهر «مینیاپولیس» به طرز وحشتناکی به قتل رسید که این قتل به اعتراضات خشونت بار و گسترده‌ای در آمریکا منجر شد؛ اعتراضاتی که سراسر جامعه آمریکا تحت تاثیر آن قرار گرفته و چشم انداز سیاسی آمریکا نیز از آن تاثیر می‌پذیرد.

این بحران‌ها در حال حاضر چشم انداز سیاسی آمریکا را با ابهامات بسیاری همراه کرده و تحلیلگران درباره به چالش کشیده شدن انتخاب مجدد ترامپ سخن می‎گویند.

در حالی که تحلیلگران پیش از این بحران کرونا را بر انتخاب مجدد ترامپ تاثیرگذار می‎دانستند اما تظاهرات سراسری ضد نژادپرستی در آمریکا اکنون تهدیدی برای کل انتخابات و هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه عنوان می‎شود.

اما تنها تحولات سیاسی آمریکا نیست که از این بحران‌ها تاثیر پذیرفته بلکه در حال حاضر نگرانی‌هایی از سوی تحلیلگران آمریکایی نسبت به وضعیت جامعه آمریکا و احتمالی درگیری داخلی در این کشور مطرح می‎شود.

تظاهرات اخیر در آمریکا از آغاز و پس از دخالت پلیس ماهیتی خشونت آمیز داشته و خودروها و بسیاری از ساختمان ها به آتش کشیده شدند.

نیروهای مسلح آمریکا از گارد ملی گرفته تا نیروهای امنیتی و سرویس مخفی در شهرهای این کشور مستقر شده و حکومت نظامی در بسیاری از شهرها اعلام شد.

با استقرار نظامیان آمریکایی، شهرهای این کشور چهره ای نظامی و جنگی به خود گرفته و بسیاری از مناطق در آتش این خشونت ها در حال سوختن هستند.

«دونالد ترامپ» در مواجهه با این بحران مواضع تندی گرفته و تاکنون دستوراتی مانند شلیک به سمت معترضان تا سرکوب و بازداشت آنها را صادر کرده است.

اینگونه موضع گیری دولت آمریکا در برابر معترضان به عمق این بحران افزوده است و در همین حال گزارش هایی از غارت فروشگاه ها در شهرهای مختلف منتشر شده است.