رییس کل دادگستری استان البرز کاهش زمان رسیدگی و رفع اطاله دادرسی را از اولویت‌های دادگستری در سال ۹۹ برشمرد و گفت: با توجه به شرایط زندان‌های استان البرز و محدودیت در فضا‌های فیزیکی و منابع باید استفاده از مجازات زندان به استثنای جرایم خاص به حداقل برسد.
حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز در آیین تجدید پیمان با شهدای انقلاب اسلامی که در نخستین روز هفته قوه قضاییه برگزار شد به خدمات آیت الله شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: وقتی دشمنان نتوانستند با انواع روش‌ها در تضعیف جایگاه شهید بهشتی موفق باشند اقدام به ترور کور کردند؛ این حادثه تروریستی و شهادت یاران شهید بهشتی، ماهیت واقعی دشمنان خارجی و داخلی انقلاب و نظام اسلامی را آشکارتر کرد.

رییس کل دادگستری استان البرز با اشاره به خدمات دادگستری و دستگاه‌های تابعه قوه قضاییه در استان البرز گفت: در سال ۹۹ که مزین به جهش تولید شده، اقتضا دارد همه مسئولان و مدیران دادگستری و واحد‌های قوه قضاییه در استان البرز این نامگذاری را صرفا یک شعار ندانند و اقدامات عملی در راستای تحقق شعار سال را پیگیری و عملیاتی کنند.

وی با تاکید بر حمایت قضایی از صنایع و تولیدکنندگان در استان البرز بیان کرد: البرز یکی از استان‌های صنعتی کشور است که بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی فعال در آن شناسایی شده و ضرورت دارد دادگستری استان البرز در چارچوب قانون، حمایت‌های حقوقی و قضایی از تولید کنندگان و صنایع داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان البرز خاطرنشان کرد: یکی از محور‌های هشتگانه برنامه تحولی دادگستری استان البرز در حوزه اقتصاد است که با توجه به شعار سال و ضرورت ایجاد اشتغال، پیگیری برنامه‌های مدون این محور به صورت جدی مورد تاکید است.

فاضلی هریکندی کاهش زمان رسیدگی و رفع اطاله دادرسی را از اولویت‌های دادگستری در سال ۹۹ برشمرد و بیان کرد: از آنجایی که مردم انتظار دارند در کوتاهترین زمان ممکن به حقوق خود برسند، تسریع در ارائه خدمات برای کلیه مراجعان و مردم در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اولویت رسیدگی به پرونده‌های مسن و معوق گفت: در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸ اقداماتی در قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده‌های مسن و معوق آغاز شد که به صورت جدی در دادگستری استان البرز مورد پیگیری قرار گرفت تا جایی که موفق شدیم با وجود شیوع کرونا و اخلال در روند خدمات رسانی، حدود ۵۰ درصد از پرونده‌های معوق و مسن استان البرز را تا پایان سال ۹۸ مختومه کنیم.

رییس کل دادگستری استان البرز اظهار کرد: مترصد هستیم تا پایان نیمه اول سال جاری تعداد پرونده‌های مسن و معوق را در دادگستری استان البرز با وجود اضافه شدن پرونده‌های جدید به حداقل برسانیم که در این بین پرونده‌های مسن‌تر در اولویت خواهند بود.

تمرکز در حوزه پیشگیری یکی دیگر از اولویت‌های مهم دادگستری است که رییس کل دادگستری استان البرز به آن اشاره کرد و گفت: اگر دستگاه قضایی منتظر باشد که درصد وقوع جرایم با توجه به گسترش حاشیه نشینی و رشد جمعیت افزایش یابد قطعا نمی‌تواند در حوزه مقابله عملکرد موفقی داشته باشد؛ بنابراین باید در حوزه پیشگیری از وقوع جرم تمرکز داشته باشیم.

وی افزود: اقدامات فرهنگی انجام شده در دادگستری در زمینه درون سازمانی و برون‌سازمانی دارای نتایج پرباری بوده که به عنوان نمونه می‌توان به اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان اشاره کرد؛ بر اساس این طرح، مردم برای انجام معاملات و تصمیم گیری‌های خود می‌توانند از مشاوران حقوقی مستقر در مساجد استفاده می‌کنند تا شاهد اختلافات بعدی در اجرای قرارداد‌ها نباشیم.

فاضلی هریکندی در پایان بر ضرورت استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرد و اظهار کرد: با توجه به شرایط زندان‌های استان البرز و محدودیت در فضا‌های فیزیکی و منابع باید استفاده از مجازات زندان به استثنای جرایم خاص به حداقل برسد.