رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: ورودی پرونده‌ها به دادگاه جیرفت طی چهارماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته و از چهار هزار و ۷۴۱ فقره به چهار هزار و ۱۶ فقره رسیده است.
یدالله موحد در جمع قضات شهرستان جیرفت با اشاره به این که نرخ رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه جیرفت با احتساب آمار مربوط به حوزه اجرای احکام ۹۸.۲ درصد است، گفت: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه جیرفت در چهار ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از ۱۵۲ روز به ۱۴۶ روز کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۲ دادگاه مصوب در شهرستان جیرفت، در حال حاضر ۹ دادگاه شامل محاکم حقوقی، کیفری دو، انقلاب و کیفری یک در این شهرستان فعال هستند.

رییس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: در راستای کاهش آمار پرونده‌های مسن بر مبنای اولویت‌ها و تاکیدات قوه قضاییه ۸۲ درصد از این پرونده‌ها در شهرستان جیرفت با همت قضات و کارکنان دستگاه قضائی تعیین تکلیف شده است.

موحد با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی پرونده‌های وارده به دادسرای جیرفت نیز گفت: متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرای جیرفت طی چهارماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از ۱۰۵ روز به ۶۴ روز کاهش یافته است.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: در چهار ماهه امسال حدود ۹ درصد از ورودی‌ها به دادسرا‌های استان کرمان به دادسرای جیرفت وارد شده است.

به گفته وی، در جریان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرای جیرفت در چهار ماه امسال تعداد ۶۴۲ کیفرخواست در شعب تحقیق صادر شده که معادل ۷.۲۲ درصد از کل کیفرخواست‌های صادر شده در استان کرمان به شمار می‌رود.

موحد همچنین در راستای سیاست‌های قوه قضاییه مبنی بر حفظ حقوق عامه و تکریم مراجعان و مردم از حوزه‌های قضائی شهرستان جیرفت بازدید کرد.

موحد در این بازدید‌ها فرایند‌های دادرسی و نحوه ارائه خدمات قضائی به مردم را مورد ارزیابی و بازرسی قرار داد و بر تسهیل خدمت رسانی به مردم و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد.

۲۵۰ نفر در راستای اجرای طرح مصلحین قرآنی در جیرفت آموزش دیدند
رییس کل دادگستری استان کرمان در حاشیه بازدید از پیش تعیین نشده از حوزه های قضایی جنوب استان کرمان با اشاره به اجرای طرح مصلحین قرآنی در سطح استان کرمان گفت: در راستای اجرای این طرح در جنوب استان کرمان، ۲۵۰ نفر در شهرستان جیرفت آموزش دیده اند.

یدالله موحد  افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۶۸ مورد به مصلحین شهرستان جیرفت ارجاع شده که از این تعداد ۴۰ مورد معادل ۱۵ درصد به سازش ختم شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح مصلحین قرانی در شهرستان جیرفت تاکنون ۵۰۱ مورد به این افراد ارجاع شده که از این تعداد ۳۶۰ مورد به صلح و سازش منجر شده است.

وی خاطرنشان کرد: سیاست دستگاه قضا بر این بوده که مصلحین و حکمین آموزش دیده قرآنی به عنوان افراد خبره و معتمدان تاثیرگذار در مناطق مختلف به عنوان بازوی دادگاه خانواده در این زمینه نقش اثرگذار خود را ایفا کنند.

موحد به دستاورد‌های موفق اجرای میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در جنوب و جنوب شرق استان کرمان اشاره و بیان کرد: در شش ماهه اول سال گذشته ۵۵ جلسه با سران طوایف برگزار شده که در نهایت منجر به جمع آوری ۶۹۱ سلاح غیرمجاز و همکاری در رسیدگی به پرونده‌ها و ایجاد صلح و سازش در یک هزار و ۵۵۵ مورد شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۵ مرکز مشاوره خانواده در شهرستان جیرفت، گفت: ۱۳۱ نفر نیز در سامانه سجام در شهرستان جیرفت ثبت نام کرده اند و تاکنون ۱۵ گزارش از طریق این سامانه ثبت شده است.