مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: در سه ماه نخست امسال ۳۰ نفر عابر پیاده که ۲۱ نفر از آن‌ها مرد و ما بقی زن بودند، در حوادث رانندگی کشته شدند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد کاهش داشت.

علی عباسی در گفت وگو با میزان مجموع آمار تلفات حوادث رانندگی در سه ماه امسال را ۱۳۰ نفر اعلام کرد و از   کاهش ۵۱ درصدی تلفات حوادث رانندگی خبر داد.

۶۱ سال بیشترین فوتی

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران  با بیان اینکه ۲۳درصد کل تلفات حوادث رانندگی سه ماه امسال عابرین پیاده بودند ، بیشرین علت فوت عابرین را ضربه به سر و شکستگیهای متعدد دانست و اظهار کرد: بیشترین گروه سنی عابرانی که در حوادث رانندگی کشته می شوند، افراد بالای ۶۱سال با۴۷درصد  قرار دارند.

وی افزود: اردیبهشت ماه با ۱۳، خرداد با ۱۰ و فروردین با ۷ مورد به ترتیب بیشترین ماهی بود که فوتی در آن به ثبت رسید.

بیشترین شهر

عباسی با بیان اینکه بالاترین آمار فوتی‌های عابران پیاده در شهرستان‌های تنکابن با ۵ و آمل و بابل هر کدام با ۴ به ترتیب بیشترین شهر ثبت شده است، افزود:۱۴ درصد وسیله درگیر با عابرین پیاده سواری هستند؛ که بیشترین آمار در سواری را پراید با ۵ مورد ثبت شده است.

وی با اشاره به محل فوت عابران پیاده گفت: ۱۵ نفر از فوت شدگان در محل حادثه و ما بقی هم در بیمارستان گزارش شده است.

عضو شورای قضایی استان مازندران در خصوص سن فوت شدگان عابر خاطر نشان کرد: این افزایش سن ایجاب می‌کند رانندگان در هنگام رانندگی توجه و دقت بیشتری به عابرین، بخصوص عابرین سالمند داشته باشند. چرا که سالمندان به علت وجود مشکلات مفصلی اسکلتی و در نتیجه تحرک و عکس العمل کند نمی‌توانند خود را هنگام حوادث رانندگی از مهلکه نجات دهند؛ و از طرف دیگر به علت بیماری‌های مزمن پوکی استخوان میزان شکستگی و در نتیجه بستری در بیمارستان افزایش می‌یابد که این خود ریسک مرگ و میر را در سالمندان بالا می‌برد.