رییس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه در مورد انجام تحقیق از زندانیان از طریق ویدئوکنفرانس و نیز استفاده از پابند الکترونیک نیز رتبه اول کشور را کسب کردیم، گفت: حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در زندان‌های استان البرز گزارش نشده است.

آیین تکریم و معارفه مدیران امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز با حضور رییس کل دادگستری استان البرز، معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و اعضای شورای قضایی استان البرز برگزار شد.

در این مراسم ضمن تقدیر از اقدامات سید عبدالله مرتضوی، اسماعیل جمیاری به عنوان مدیر کل جدید زندان‌های استان البرز معرفی شد.

حسین فاضلی هریکندی در سخنانی ضمن بیان تعامل خوب و دوسویه‌ای که بین امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان البرز و دادگستری کل استان البرز وجود دارد، اظهار کرد: بین تمامی نهاد‌های مربوط به قوه قضاییه و دادگستری کل استان البرز این ارتباط وجود دارد، ولی تعامل با امور زندان‌ها به این جهت که زندانیان با قرار‌های تامین و احکام محکومیت صادره از سوی قضات بازداشت و یا در حال تحمل محکومیت هستند خاص و ویژه است؛ چرا که از یک طرف مسئولیت نگهداری و زندانبانی به عهده اداره کل زندانهاست و از طرف دیگر امورات قضایی آن‌ها به عهده قضات دادگستری استان البرز است؛ لذا اقتضا دارد که تعامل خوبی بین زندان و مجموعه قضایی وجود داشته باشد تا اهداف قانونگذار از مجازات زندان که بازاجتماعی کردن و اصلاح محکومان است، محقق شود.

رییس کل دادگستری استان البرز افزود: در زمان شیوع کرونا با توجه به اقدامات متعددی که صورت گرفت، حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در زندان‌های استان البرز گزارش نشده است.

وی با تبیین نگاه اسلامی و غربی به زندانیان متذکر شد: موفقیت در امور زندان‌ها فقط به ایام کرونا محدود نشده است که بهترین شاهد این ادعا نیز صدور بخشنامه‌های فراوان در این مورد است و ریاست قوه قضاییه نیز در این مورد تاکید زیادی داشته و دارد و با ابلاغ دستورالعمل‌های متعدد در حوزه اعطای مرخصی و استفاده حداکثری از نهاد‌های ارفاقی اقدامات خوبی انجام شد.

فاضلی هریکندی ضمن اشاره به طرح تحول قضایی استان البرز که با الهام از طرح تحول قوه قضاییه تدوین شده است، گفت: در این طرح بالغ بر ۱۰۰ برنامه عملیاتی در قالب هشت محور تدوین و اجرای آن آغاز شده که برنامه‌های متعددی با حوزه زندان‌ها مرتبط است.

رییس کل دادگستری استان البرز ضمن اشاره به طراحی سامانه‌ها که یکی از محور‌های هشت‌گانه شورای تحول قوه قضاییه است، اظهار کرد: در این زمینه سامانه‌های متعددی برای حوزه زندان‌ها طراحی شده که در هفته قوه قضاییه سه سامانه مختص زندان‌ها با همکاری شورای تحول قضایی و امور زندان‌های استان البرز راه‌اندازی شد.

وی به سامانه سها اشاره و بیان کرد: در این سامانه که مربوط به اجرای احکام کیفری است وقتی دستورالعمل عفو صادر می‌شود و یا جهت استفاده از نهاد‌های ارفاقی، قاضی اجرای احکام در هر زمانی می‌تواند به راحتی لیست کسانی که مشمول عفو و یا نهاد‌های ارفاقی شده‌اند را ملاحظه و تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بازدید‌های مکرر و سرزده از نهاد‌های مختلف قضایی از جمله زندان‌های البرز گفت: معتقدیم همکاران قضایی وقتی از نزدیک و ملموس با وضعیت زندان و معضلات و مشکلاتی که در زندان هاست، آشنا شوند، در استفاده از مجازات حبس به موارد ضروری و لازم اکتفا خواهند کرد.

فاضلی هریکندی ضمن ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد موفقیت‌آمیز دادگستری کل استان البرز و امور زندان‌های استان البرز گفت: در خصوص نظارت و حضور قضات در زندان، دادگستری استان البرز از رتبه ۲۸ به رتبه سوم رسیده و در مورد انجام تحقیق از زندانیان از طریق ویدئوکنفرانس و نیز استفاده از پابند الکترونیک نیز رتبه اول کشور را کسب کردیم که همه این موارد ناشی از لطف خداوند متعال و تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی همه مدیران و همکاران ما در دادگستری کل و زندان‌های استان البرز است.