کشتار، شکنجه و محدودسازی رنگین پوستان در غرب محدود به ایالات متحده نمی‌شود. تحلیلگران مسائل اجتماعی هشدار می‌دهند احتمال تکرار ماجرای تلخ و تکان دهنده کشته شدن "جرج فلوید"، در کشور‌های اروپایی بسیار بالاست.
اگرچه طی روز‌های اخیر صد‌ها شهر در آمریکا به کانون اعتراض و تظاهرات علیه نژادپرستی سیستماتیک در این کشور تبدیل شده است، اما کشتار، شکنجه و محدودسازی رنگین پوستان در غرب محدود به ایالات متحده نمی‌شود. تحلیلگران مسائل اجتماعی هشدار می‌دهند احتمال تکرار ماجرای تلخ و تکان دهنده کشته شدن «جرج فلوید»، در کشور‌های اروپایی بسیار بالاست. گروه‌های نژادپرست در آلمان، سال‌هاست در سایه حمایت نهاد‌های امنیتی و سیاسی این کشور، دست به یارگیری اجتماعی زده و حتی به بهانه عضویت در حزب ملی گرا و افراطی «جایگزینی برای آلمان» (AFD)، وارد پارلمان این کشور شده‌اند.
احضار روح جرج فلوید در سرزمین ژرمن‌ها/ سلام هیتلری به نژادپرستی در آلمان
افزایش حملات نژادپرستانه در آلمان
برخی ایالات آلمان مانند «زاکسن»، طی سال‌های اخیر به کانون نژادپرستی در اروپا تبدیل شده‌اند. از سال ۲۰۱۴ میلادی و همزمان با تشدید بحران‌های ناشی از حضور گسترده پناهجویان در اروپا (که آن نیز محصول سیاست‌های مداخله‌گرایانه غرب در منطقه و جنگ افروزی آن‌ها بوده است)، ملی گرایان افراطی، نئونازیست‌ها و سایر گروه‌های مهاجرستیز قدرت زیادی در آلمان گرفته‌اند. ضمن آنکه حمله به مهاجرین و رنگین پوستان، طی سال‌های اخیر به یک خبر عادی در رسانه‌های آلمانی تبدیل شده است! در این میان کمتر رسانه‌ای نهاد‌های دولتی، پلیس و سازمان اطلاعات آلمان را بابت این موضوع بازخواست می‌کند. ضمن آنکه حملات نژادپرستانه محدود به ایالت زاکسن نمی‌شود و در ایالاتی مانند بایرن و نورت راین وستفالیا نیز شاهد نمونه‌هایی از این حملات بوده‌ایم.

شبکه دویچه وله در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ (دی ماه سال ۱۳۹۸) گزارشی در مورد آخرین وضعیت حملات نژادپرستانه در آلمان منتشر کرد: «اقامتگاه‌های مهاجرین در سه فصل (نه ماهه) اول سال ۲۰۱۹ تقریباً ۱۰۰ بار هدف حملات نژادپرستانه قرار گرفته‌اند. مامورین تحقیق، در مورد شمار اکثریت این حملات، انگیزه‌های راست گرایانه افراطی را پررنگ می‌دانند. از سوی دیگر، طی نه ماه اول سال ۲۰۱۹، در سطح آلمان، مهاجرین ۱۰۰۰ بار در بیرون از اقامتگاه‌های‌شان مورد حمله قرار گرفته، توهین و یا تهدید شده اند».

رمزگشایی از جنایت نژادپرستان در “هانائو”

در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸)، شاهد حمله مسلحانه یک نژادپرست به محل گعده مهاجرین در دو قهوه‌خانه در شهر «هانائو» در ایالت «هسن» بودیم. در این حمله، ۹ مهاجر کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند. پلیس آلمان اعلام کرد عامل حمله، این جنایت را با انگیزه‌های نژادپرستانه صورت داده است. شبکه ترکیه‌ای «TRT» در گزارش خود در این مورد می‌نویسد:
«هولگر مونچ رئیس دفتر جنایی پلیس فدرال آلمان، پس از این حمله (حمله تروریستی و نژادپرستانه در هانائو) در کنگره پلیس اروپا در برلین گفته است ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر افراد راستگرای طرفدار خشونت در سراسر کشور وجود دارد. این موضوع، برای مهاجرین بسیار ترسناک خواهد بود».

در این میان، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و نهاد‌های امنیتی این کشور اقدامی در راستای پیشگیری و مهار نژادپرستان صورت نداده‌اند. جنبش ضد مهاجر و اسلام ستیز «پگیدا»، همچنان به فعالیت خود در ایالت زاکسن و دیگر ایالات آلمان ادامه می‌دهد و نئونازیست‌ها نیز طی سال‌های اخیر به صورتی آشکار به فعالیت‌های تبلیغی خود می‌پردازند! شبکه «دویچه وله» در این مورد گزارش داده است: «حرکت‌های بیگانه‌ستیزانه، امروزه در تمام کشور‌های جهان وجود دارند. اما هنگامی که نمونه‌هایی از آن در آلمان بروز می‌کنند، توجه بیشتری را برمی‌انگیزند. دلیل این تمرکز و توجه روشن است: در آلمان، گرایش‌های نژادپرستانه یک پیشینه تاریخی انکار ناپذیر دارند و بیم سربرکشیدن دوباره این گرایش‌ها هربار عمیق‌تر می‌شود».

احضار روح جرج فلوید در سرزمین ژرمن‌ها/ سلام هیتلری به نژادپرستی در آلمان

یک بام و دو هوای مرکل و نهاد‌های امنیتی آلمان

صدر اعظم سرزمین ژرمن‌ها، ترجیح می‌دهد از یک سو وجود نژادپرستی در کشورش را انکار نکند و از سوی دیگر، عملا راه را برای تکرار جنایاتی مانند آنچه در «هانائو» رخ داد باز بگذارد. مرکل در یکی از سخنان خود در مورد نژادپرستی در آلمان می‌گوید:

«جامعه آلمان با نژادپرستی و نفرت مسموم شده است. حکومت آلمان همه تلاش خود را برای مبارزه با کسانی که قصد ایجاد شکاف در جامعه و کشور را دارند، به کار خواهد بست».
در این میان، مرکل هرگز به سوال و دغدغه اصلی در قبال افزایش تصاعدی حملات نژادپرستانه در کشورش پاسخ نداده است! اینکه ده‌ها گروه مهاجر ستیز و نژادپرست در این کشور چرا طی سال‌های اخیر مصونیت بیشتری پیدا کرده و به راحتی مهاجرین را مورد آزار قرار می‌دهند؟! به راستی مرکل سکوت دولت و نهاد‌های امنیتی آلمان در قبال پیدایش جنبش «پگیدا» را چگونه توجیه می‌کند؟ پگیدا در سال ۲۰۱۴ توسط «لوتز باخمان»، نژادپرست مشهور آلمانی در «درسدن» واقع در ایالت زاکسن تاسیس شد. این جنبش در بیانیه تاسیس خود، سخت گیری در قبال مهاجرین و پناهجویان و در صورت لزوم اخراج آن‌ها را یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های خود برشمرد. پس از تاسیس این جنبش، نژادپرستان دیگر آزادی عمل زیادی در مواجهه با مهاجرین، رنگین پوستان و مسلمانان پیدا کردند. «سلام هیتلری» یکی از اقدامات مرسومی است که از سوی برخی طرفداران و اعضای جنبش پگیدا در تظاهرات‌های آن‌ها صورت می‌گیرد. اگرچه سران پگیدا به طرفداران آن گفته‌اند در ظاهر این گونه اقدامات را صورت ندهند، اما پنهان‌سازی ماهیت این جنبش و هواداران آن در دراز مدت مشکل است!
نژادپرستی هدفمند در آلمان
خبرگزاری «آناتولی» در سال ۲۰۱۸ و در گزارشی با استناد به تحرکات جریان‌های راست افراطی و مهاجرستیز در آلمان می‌نویسد:
«تظاهرات‌های راست‌گرایان افراطی در آلمان علیه پناهجویان باعث نگرانی سرمایه گذران خارجی شده است. بروز مجدد نشانه‌های نژادپرستی در آلمان باعث نگرانی بازرگانان و شرکت‌های خارجی فعال در این کشور شده و می‌تواند بر روی برنامه و فعالیت‌های تجاری آن‌ها تاثیر منفی بگذارد».
احضار روح جرج فلوید در سرزمین ژرمن‌ها/ سلام هیتلری به نژادپرستی در آلمان
شواهد و مستندات موجود نشان می‌دهد ما شاهد شکل گیری و استمرار نوعی «نژادپرستی سیستماتیک» در آلمان هستیم. دولت، نهاد‌های امنیتی و پلیس این کشور عملا مسیر حیات آزادانه را برای مهاجرین در آلمان محدود کرده و در مقابل، قدرت مانور گروه‌های نژادپرست و نئونازیستی و ملی گرای افراطی را تا حد زیادی افزایش داده‌اند. بر این اساس، گروه‌های نژادپرست عملا هزینه‌ای بابت تقابل با مهاجرین پرداخت نمی‌کنند. در چنین شرایطی امکان وقوع حوادثی تلخ و فاجعه بار مانند آنچه در قبال “جرج فلوید” در مینیاپولیس شاهد بودیم، در کشور آلمان نیز وجود دارد.