سندیکای تولیدکنندگان صنعت برق در پیامی از قوه قضاییه به دلیل اجرای دقیق قانون و حمایت از تولیدکنندگان صنعت برق تشکر و قدردانی کردند.
تولیدکنندگان غیردولتی برق، ضمن تبریک هفته قوه قضاییه پیرامون اعمال ماده ۱۳ از سوی دیوان عدالت اداری اطلاعیه ای صادر کرد.
متن اطلاعیه به شرح زیر است:
اعمال ماده ۱۳ بر ابطال تثبیت قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری تصویب و مصوبه ۲۶۳ هیات تنظیم بازار برق در خصوص ثابت ماندن نرخ خرید برق از نیروگاه ها ابطال شد.
این رای نه فقط یک اقدام قضایی موثر در راستای تامین منافع ملی و حفظ زیرساخت‌های توسعه‌ای و رفاهی کشور است، بلکه حرکتی ارزشمند به منظور ایجاد شفافیت و مواجهه با ساختار‌های ناکارآمدی محسوب می‌شود که اساسا فاقد ابزار‌های لازم برای ایجاد یک فضای شفاف، رقابتی و عادلانه هستند.
رای دیوان عدالت اداری در خصوص اعمال ماده ۱۳، بدون تردید نشان می‌دهد که دستگاه قضا مسیر صحیحی را در راستای دستیابی به اهداف مطرح شده از سوی ریاست محترم قوه قضاییه از حمله ایجاد شفافیت، مبارزه با فساد، عدل و گسترش آزادی‌های مشروع و حمایت از آن‌ها در پیش گرفته است.
تولیدکنندگان غیردولتی برق که در روز‌های سخت و گرم کنونی بار تولید بیش از ۶۰ درصد برق مورد نیاز کشور را بر عهده دارند و این رای می‌تواند مسیر فعالیت آن‌ها را بیش از هر زمان دیگری هموار کند. فعالان این صنعت در طول سال‌های اخیر با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه بوده اند و امروز همراهی قانون مدار و عدل محور قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری برای آن‌ها ارزش بسیاری دارد.
در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده، زمینه سازی برای توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی، رفع چالش‌های حقوقی و تلاش برای ایجاد عدالت به ویژه در صنایع زیرساختی که دولت و بخش خصوصی و غیردولتی در یک عرصه رقابتی کنار هم فعالیت می‌کنند، گامی موثر در راستای تحقق این شعار محسوب می‌شود.
در این میان صنعت برق به ویژه در حوزه تولید این کالای استراتژیک، به دلیل تعیین سیاست ها، قیمتگذاری، و تدوین آیین نامه‌ها از سوی دولت که خود نیز تولیدکننده ۴۰ درصدی برق کشور است، همواره گرفتار نوعی تعارض منافع بوده است. در این ساختار، به دلیل ساختار نامناسب هیات تنظیم بازار برق عمدتا شفافیت، عدالت و انصاف به درستی رعایت نمی‌شد.
این رای دیوان عدالت اداری که بلافاصله توسط رسانه ملی نیز منتشر شد، ضمن اینکه به شکلی گسترده، شفاف و موثر اطلاع رسانی شد تا برای اجرایی شدن آن جای هیچ تردید و تعللی باقی نماند، یک نقطه امید برای تولیدکنندگان غیردولتی برق نیز محسوب می‌شود؛ لذا ما تولیدکنندگان غیردولتی برق، بر خود لازم می‌دانیم ضمن تبریک هفته قوه قضاییه به حجت الاسلام رییسی و سایر مدیران و پرسنل خدوم این قوه، از رعایت انصاف و عدالت و شفافیت در این رای حیاتی و کلیدی دیوان عدالت اداری تقدیر کرده و مراتب قدردانی خود را اعلام داریم.