رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: ۹۲ درصد از اوراق قضایی به صورت الکترونیک ابلاغ شده است و ۷۷ درصد از پرونده‌های معوق و مسن با کار جهادی و شبانه روزی مختومه گردید.

علی اکبر گروسی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی گفت: رییس قوه قضاییه سه محور را در سال ۹۹ برای دستگاه قضا در دستور کار مسئولین قرار داده است و ما را مکلف به انجام آن‌ها نموده است که محور اول مبارزه با فساد در همه ابعاد آن و تعدی به بیت المال و صیانت از اموال عمومی است.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی محور دوم را تکریم مراجعین و رضایت مندی مردم از دستگاه قضایی در همه شئون دانست و گفت: یکی از دغدغه‌ها، حفظ کرامت انسانی مراجعین و اصحاب پرونده و تکریم آن‌ها است و در این خصوص بازرسی‌های منظم از کل مجموعه دادگستری استان به صورت مستمر و مداوم توسط گروه‌های بازرسی استانی صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: محور سوم دستگاه قضا، حمایت از تولید در جهت تحقق شعار‌های رونق تولید و جهش تولید است که دادگستری استان در ستاد پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کار‌های بسیار خوبی انجام داده است و چندین واحد تولیدی مشکل دار با مداخله دادگستری استان به چرخه تولید بازگشته اند.
گروسی در ادامه سخنان خود با پرداختن به ارائه عملکرد دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی گفت: در حوزه ملاقات‌های عمومی ۳۱ ملاقات در سال ۹۸ برگزار شد که مسئولین قضایی استان در این ملاقات‌ها با حدود ۴۰۰۰ نفر دیدار چهره به چهره داشتند. این ملاقات‌ها حتی در شرایط کرونایی تعطیل نشده و در این ایام با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و در اختیار قرار دادن ماسک و دستکش به مراجعین در فضای باز و حیاط دادگستری صورت می‌گیرد.
وی افزود: در ابلاغ الکترونیکی دادگستری استان رتبه برتر کشور را با ۹۲ درصد از ابلاغ اوراق قضایی به صورت الکترونیک کسب کرده است، همچنین ۷۷ درصد از پرونده‌های معوق و مسن با کار جهادی و شبانه روزی کارکنان دادگستری استان مختومه گردید.
این مقام قضایی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های دستگاه قضایی استان این است که مدیران استان گاهی در گزارش جرم یا تخلف به موقع عمل نمی‌کنند و فاصله زیادی بین جرم و کشف و رسیدگی به آن ایجاد می‌شود که رسیدگی‌ها را برای دستگاه قضایی سخت و دشوار می‌کند.
رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‌های هفته قوه قضاییه تصریح کرد: برنامه‌های متنوعی در هفته قوه قضاییه تدارک دیده شده است، خصوصاً ارتباط با مردم به منظور خدمت رسانی بیشتر که این برنامه‌ها با توجه به شیوع کرونا با رعایت پرتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی صورت می‌گیرد.
در ادامه این دیدار حجت الاسلام و المسلمین قریشی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه گفت: کار در دستگاه قضایی بسیار سخت می‌باشد و ما قدردان زحمات زحمتکشان عرصه قضا در استان هستیم. آمار ارائه شده نشانگر فعالیت خوب دستگاه قضایی استان است که قابل تقدیر می‌باشد، ولی ملاحظه آمار میزان بالای پرونده‌های مطروحه حکایت از وجود مشکلات زیاد بین مردم و حضور آن‌ها در دادگاهها است که امیدواریم مردم به حقوق خود وفق قانون و شرع عمل کنند تا کار به دادگاه نکشد.
وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد افزایش ارتباط علما و روحانیون با دستگاه قضایی استان در باز کردن گره‌هایی از مشکلات مردم بسیار موثر خواهد بود و آثار و برکات خوبی هم یقیناً خواهد داشت.