حکم دادگاه نیوزیلندی برای عامل حمله تروریستی کرایست چرچ نشان دهنده بی توجهی غرب به جان مسلمانان است.
 این بار نیز پرونده‌ای دیگر در غرب بسته شد!
پرونده‌ای که فرجام آن از ابتدا برای متهم و مخاطبان مشخص بود!
«برنتون تارنت»، مرد نژادپرستی که ۵۱ نفر را در سال ۲۰۱۷ میلادی و در هنگام اقامه نماز در ۲ مسجد در شهر «کرایست چرچ» نیوزیلند به قتل رسانده بود، به حبس ابد محکوم شد!
مقامات نیوزلندی نه تنها بابت صدور این حکم ابراز شرمندگی نمی‌کنند، بلکه می‌گویند این نخستین باری است که چنین حکمی در نیوزیلند صادر می‌شود.
مقامات دستگاه قضایی نیوزلند، در حکم صادره، عبارت «حبس ابد بدون بخشودگی» را درج کرده اند تا به قول خود، عمق نارضایتی خود را از این فاجعه نشان دهند!
اما سوال اصلی اینجاست که حاشیه امنیت قضایی تروریست‌ها و کسانی که علیه مسلمانان و مردم بیگناه در دنیای غرب دست به اقدامات وحشیانه می‌زنند، چه زمانی می‌خواهد پایان یابد؟!

ساده‌ترین مجازات برای قاتل ده‌ها مسلمان!

پایگاه شبکه «یورو نیوز» در گزارش خود نوشته است که برنتون هریسون تارنت در جریان دادرسی پرونده در کرایست چرچ به ارتکاب قتل، قصد قتل و تروریسم در حملات به ۲ مسجد که به از میان رفتن جان ۵۱ نفر منجر شد، اعتراف کرد.
در آخرین روز این دادرسی چهار روزه که در آن ۹۰ نفر از بازماندگان و اقوام قربانیان از درد و رنجشان پس از حملات مارس ۲۰۱۹ گفتند، به «تارنت» فرصت داده شد حرف‌های خود را بزند. قاتل پیشتر تیم وکلای خود را اخراج کرده بود، اما دادگاه عالی کرایست‌چرچ یک وکیل حاضر در دادگاه را برای دفاع از او تعیین کرد.
مقامات دادگاه، تاکید کرده اند که حکمی بالاتر از «حبس ابد بدون بخشودگی» در نیوزلند برای قاتلان و افراد جانی وجود ندارد؛ حتی اگر سخت‌ترین و گسترده‌ترین جنایت را علیه بشریت صورت دهند. قاضی پرونده «کامرون مندر» در خصوص حکم صادره دادگاه اعلام کرده است:
«جنایات تارنت چنان خبیثانه است که حبس ابد هم آن را جبران نمی‌کند! این جنایات موجب سوگ و دردی عمیق شده که عامل آن یک ایدئولوژی منحرف و بدخیم است. کار قاتل غیر انسانی بوده است! وی به صورت عامدانه یک کودک سه ساله را که به پای پدرش چسبیده بود (هنگام نماز)، کُشت!»
قاضی پرونده تمامی حملات خود را متوجه «قاتل» و «خوی حیوانی آن» کرد؛ بدون آن که از «ساختار قضایی ناعادلانه» کشورش سخنی به میان آورد! ساختاری که به قاتلان اجازه می‌دهد از «یک» تا «هزاران» انسان را بدون توجه به آثار و تبعات انسانی و اجتماعی این اقدام به قتل رسانده و پس از آن نیز در بدترین حالت ممکن، به حبس ابد محکوم شوند، حال چه با قید «امکان بخشودگی» چه با قید «بدون امکان بخشودگی»!
بسیاری از بازماندگان و اقوام قربانیان که در جلسه دادگاه سخن گفتند خواستار اعمال اشد مجازات برای متهم شدند، اما در نیوزیلند این حکم، حبس ابد بدون امکان بخشودگی است.

ابراز تاسف به سبک رسانه‌های غربی!

اکثر رسانه‌های غربی، نه تنها در این مورد و موارد مشابه کمترین اشاره‌ای به ساختار قضایی ناعادلانه کشور‌های خود نمی‌کنند، بلکه دادگاه را بابت صدور «اشد مجازات»! در قبال چنین وقایعی مورد تحسین قرار می‌دهند!
به عنوان مثال «ایندپندنت» در گزارش خود از دادگاه «تارنت» می‌نویسد «حملات مارس ۲۰۱۹ علیه عبادت کنندگان در مساجد النور و لینوود، نیوزیلند را تکان داد و موجب وضع قانونی شد که خرید و فروش سلاح‌های مرگبار نیمه اتوماتیک را منع می‌کند؛ این اقدام همچنین پس از آن که قاتل حملات خود را به صورت زنده از کانال فیسبوک پخش کرد، پروتکل استفاده از شبکه‌های اجتماعی را تغییر داد. تارنت که اهل استرالیاست در جریان صدور حکم هیچگونه واکنشی از خود نشان نداد؛ او به اظهارات کسانی که در دادگاه سخن گفتند گوش داد و گاه سرش را اندکی به عنوان تایید تکان داد و گاه به لطیفه‌هایی که علیه او گفته می‌شد، لبخند می‌زد؛ قاضی می‎گوید که تارنت اخیرا به کسانی که رفتار او را ارزیابی می‌کرده‌اند گفته که اکنون فلسفه افراط گرایانه‌اش را رد و حملاتش را شنیع و غیرمنطقی، تلقی می‌کند.»
در این گزارش، جای ده‌ها مسلمان بیگناهی که در حال ادای فریضه الهی به شهادت رسیدند، خالی است!
اساسا قراری نیست وقعی نسبت به این قربانیان مظلوم و بیگناه نهاده شود؛ زیرا رسانه‌های وابسته به ساختار حکومتی و فکری کشور‌های غربی وظیفه دارند مانع از تمرکز افکار عمومی بر عمق چنین فجایعی شوند!

پیامی که باید به دنیا مخابره شود

اگرچه شهادت ده‌ها نمازگزار مسلمان در شهر کرایست چرچ واقع در کشور نیوزیلند، پرده دیگری از مظلومیت پیروان آخرین و کامل‌ترین دین آسمانی را در برابر دیده حیران افکار عمومی دنیا گشود، اما صدور ساده‌ترین حکم ممکن (به لحاظ عقلی، انسانی و حقوقی) برای متهم اصلی این پرونده، این مظلومیت را بیشتر و عمیق‌تر کرد.
همگان به یاد دارند که در زمان وقوع این حمله تروریستی در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی، رسانه‌هایی مانند بی بی سی، تا ساعت‌ها حاضر نشدند از این جنایت بزرگ، به عنوان «حمله تروریستی» یاد کنند، اما خون پاک شهدای این حادثه از سوی رسانه‌ها و سردمداران غربی قابل سانسور نیست.
محصول برخورد نرم دستگاه‌های سیاسی، امنیتی و قضایی غرب با اسلام ستیزان و نژادپرستان، چیزی جز تشدید بحران برای مسلمانان در کشور‌های غربی نخواهد بود.
باید به خاطر داشت که «اسلام ستیزی» پروسه‌ای است که نهاد‌های امنیتی آمریکا و اروپا در تقویت و پیشبرد آن، به مثابه یک «کاتالیزور» عمل کرده اند.
ارائه چهره خشن از اسلام و تحقیر مسلمانان و فراتر از آن، حمایت از احزاب نژادپرست و ضد اسلامی که امروز به پارلمان‌ها و حتی دولت‌های اروپایی راه یافته اند، از جمله اقدامات و گام‌های عملی مقامات غربی در مواجهه با اسلام و اسلام گرایی محسوب می‌شود.
این روال، دهه هاست در کشور‌های غربی ادامه دارد و در برهه فعلی، شاهد استمرار آشکارتر آن هستیم؛ طی سال‌های اخیر، شاهد افزایش حملات تروریستی علیه مسلمانان در کشور‌های غربی هستیم؛ نکته جالب توجه این که خبری از تصاویر و بیوگرافی قربانیان این حملات در رسانه‌های غربی نیست! با این حال به نظر می‌رسد حمله خونین صورت گرفته در نیوزیلند به اندازه‌ای وسیع و گسترده بود که رسانه‌های غربی توانایی سانسور آن را نداشتند!